eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjne › Czy korespondencja wysłana listem zwykłym także ma moc prawną?


2014-09-16 12:49 autor: kamik

11 985 odsłon

Czy korespondencja wysłana listem zwykłym także ma moc prawną?

Pewna instytucja utrzymuje, że 6 lat temu wysłała mi listem zwykłym powiadomienie. Obowiązek przesłania takiego powiadomienia wynikał bezpośrednio z ustawy i był jednym z warunków koniecznych do spełnienia, aby instytucja ta mogła domagać się ode mnie pewnych opłat.

Powiadomienia takiego nigdy nie dostałam i podejrzewam, że nigdy nie zostało ono do mnie wysłane. Teraz domagają się ode mnie zapłaty opłat 5 lat wstecz utrzymując, że "przesłać" wcale nie oznacza "dostarczyć" i nie potrzebują mieć dowodu wysłania ani potwierdzenia odebrania tego listu.

Proszę o pomoc, jak się w tej sytuacji bronić i na jakie przepisy mogę się powołać.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-16 23:18 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    list zwykły, w razie zakwestionowania jego otrzymania przez adresata, nie może rodzić skutków prawnych
    Piotr Górny - prawo pracy zaktualizował/a odpowiedź 2014-09-16 23:21
    jeżeli list zawierał oświadczenie woli powodujące powstanie po Pana stronie obowiązku/uprawnienia to podstawę prawna stanowi art. 61 KOdeksu cywilnego, który mówi kiedy oświadczenie woli uznaje się za złożóne drugiej stronie. warunkiem skuteczności złożenia oświadczenia woli jest sytaucja, w której adresat(tu: Pan) mógł się zapoznać z jego treścią. dowodem na tę możliwośc zapoznania jest dowód nadania listu poleconnego - pryz liście zwykłym dowodu nadania nie ma, tak więc wykazanie, że oświadczenie do Pana dotarło nie jest możliwe.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-16 23:24 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    tak na marginesie, żartem: idąc konsekwentnie torem rozumowania instytucji może Pan powiedzieć, że należne opłaty Pan "przesłał", co wcale nie oznacza "dostarczył".

    kamik skomentował/a odpowiedź 2014-09-21 20:33

    Serdecznie dziękuję za pomoc.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-06 14:38 autor odpowiedzi: adm

    Czy informację Poczty Polskiej o "rzekomym" nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych można uważać za "oświadczenie woli" zgodnie art. 61 Kodeksu cywilnego?

    Oceń odpowiedź 4 5

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • quiproquo

    Dodano 2013-06-06 11:22 przez quiproquo

    Pismo od komornika wysłane listem zwykłym

    Dostałam od komornika pismo, nie zostało ono jednak nadane listem poleconym (de facto list został zostawiony w sklepie obok mojego adresu zameldowania). Czy wobec tego po spłacie długu wierzycielowi, komornik może dochodzić jeszcze spłaty swoich kosztów?

  • madzia_217

    Dodano 2015-01-26 13:24 przez madzia_217

    Zwrot poniesionych kosztów od wspólnoty

    Witam, 3 miesiące temu zrobiłam centralne ogrzewanie na gaz. Okazało się, że przez słabe ciśnienie gazu w pionie nie można ustawić pieca, co powoduje kolosalne rachunki za gaz. Wspólnota ma wykonać naprawę pionu. Czy jest możliwość żądania od wspólnoty by zwróciła część kosztów, które poniosłam? Jak...

  • terdyj777

    Dodano 2014-10-16 23:55 przez terdyj777

    Abonament RTV

    Dzień dobry,mam pytanie, czy Poczta Polska winna zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego wysłać do klienta listem poleconym, czy wystarczyło listem zwykłym?Poczta Polska przysłała mi uwierzytelnione zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego, bo występowa...

  • agatti13

    Dodano 2014-09-11 11:13 przez agatti13

    Nie wykorzystałam rehabilitacji a muszę zapłacić. Czy to zgodne z prawem?

    Witam,
    czy zgodne jest z prawem konsumenta itp. to, że gdy zarejestrowałam się na rehabilitacje i chciałam z niej zrezygnować w dniu zabiegu, z powodu bólu, musiałam ponieść koszty rehabilitacji, ponieważ przychodnia ma zasadę zgłaszania nieobecności do dnia poprzedzającego zabieg?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-08-14 11:46 przez konto usunięte

    1/3 etatu, jak się przedstawia moja kwestia wynagrodzeniowa za nadgodziny?

    Przez 2 lata pracowałem na 1/3 etatu jako kierowca (dostawca). Była to umowa u przewoźnika, który wykonywał usługi transportowe dla pewnej hurtowni. Godziny mojej pracy tygodniowo wynosiły około 70 godz.! Gdzie powinno to być max 13 godz. i 20 min. Praca była wykonywana od pon. do sob.
    Mam pytanie j...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania