eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjne › Czym jest umorzenie w całości postępowania administracyjnego?


2014-07-22 22:15 autor: fryzia

4 028 odsłon

Czym jest umorzenie w całości postępowania administracyjnego?

Pobierałam zasiłek dla bezrobotnych podczas postępowania sądowego o przywrócenie mnie do pracy. UP stwierdził, że będę zwracać pobrany zasiłek. Otrzymałam decyzję po odwołaniu się do wojewody śląskiego orzekającą o umorzeniu w całości postępowania w zakresie utraty prawa do zasiłku.

-,,W przedmiotowej sprawie ugoda pozasądowa zawarta przez stronę i pracodawcę oznacza, że odwołująca się w chwili dokonania rejestracji w Urzędzie Pracy i uzyskania statusu osoby bezrobotnej pozostawała w stosunku zatrudnienia, a więc nie mogła uzyskać statusu osoby bezrobotnej i nabyć prawa do zasiłku. Stąd należało uchylić decyzję z dnia (data nadania statusu) i orzec o odmowie uznania strony za osobę bezrobotną z dniem rejestracji i o odmowie przyznania prawa do zasiłku z uwagi na fakt pozostawania w stosunku pracy i zgłoszenia z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

W konsekwencji niespełniania przesłanek do zarejestrowania w charakterze bezrobotnego i pobierania zasiłku, należało uchylić decyzję z dnia...(data zakończenia pobierania zasiłku) i orzec o umorzeniu postępowania w zakresie utraty prawa do zasiłku, należało uchylić decyzję z dnia... (data zakończenia pobierania zasiłku) jako bezprzedmiotowego, ponieważ w sytuacji gdy strona nie spełniała przesłanek do  nabycia zasiłku, nie mogła tego uprawnienia utracić.

Zgodnie zaś z art.105 k.p. a gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe w całości albo w części, organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania odpowiednio w całości albo w części."

Czy mam rozumieć, że pobieranego zasiłku nie będę musieć zwracać?

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-23 07:23 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Z orzeczenia wynika, że nie mogła Pani utracić prawa do zasiłku, skoro od początku tego prawa Pani nie miała. Zasiłek był więc wypłacany nienależnie i powinna go Pani zwrócić. Z drugiej jednak strony, skoro cały czas pozostawała Pani w stosunku zatrudnienia, to ma Pani roszczenie o wypłatę wynagrodzenia.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-23 08:22 autor odpowiedzi: fryzia

  Jak mam zatem rozumieć,że postępowaniw jest bezprzedmiotowe i postępowanie zostało umorzone w całości?

  (Zostałam zwolniona podczas urlopu wychowawczego,a zakład pracy został przejęty przez nowego właściciela)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-23 08:48 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Postępowanie dotyczyło kwestii utraty przez Panią prawa do zasiłku. Organ stwierdził jednak, iż prawo do zasiłku w ogóle Pani nie przysługiwało. W takim przypadku organ nie mógł orzec, że utraciła Pani prawo do zasiłku - to prawo od początku nie przysługiwało. W zakresie tego stwierdzenia organ musiał umorzyć postępowanie. Urząd Pracy powinien Panią poinformować o konieczności zwrotu zasiłku (nienależnie otrzymanego), ale tak jak wspomniałem może Pani wystąpić do pracodawcy o wypłatę zaległego wynagrodzenia (jeśli go Pani nie otrzymała).

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • zakłopotana 58

  Dodano 2014-11-03 12:11 przez zakłopotana 58

  Czy syndyk może wypowiedzieć mi pracę, gdy sprawa o przywróceniu mnie do pracy jest w sądzie?

  Witam serdecznie,znalazłam się w patowej sytuacji i nie wiem, co mam dalej robić. Po rozwiązaniu ze mną umowy przez pracodawcę na podstawie art. 58 k.p z powodu wykorzystania 182 dniowego zasiłku chorobowego, które nastąpiło dnia 7.01. 2014 r. nadal byłam niezdolna do pracy z powodu choroby i po zak...

 • kija1

  Dodano 2013-07-09 14:11 przez kija1

  Przywrócenie do pracy decyzją sądu a gotowość do pracy. Kiedy dostanę wynagrodzenie?

  Witam! 
  Mam pytanko: decyzją Sądu Rejonowego w kwietniu br. zostałam przywrócona do pracy. Złożyłam pismo o gotowości podjęcia pracy. Jednakże mój pracodawca złożył apelację od decyzji Sądu Rejonowego. W czerwcu br. Sąd Okręgowy podtrzymał decyzję Sądu Rejonowego. Złożyłam ponownie na piśmie o gotow...

 • myszka19

  Dodano 2013-03-04 15:30 przez myszka19

  Dyscyplinarka a zasiłek przedemerytalny

  Zwolniono mnie dyscyplinarnie 9/2012 r. Sprawa w sądzie o przywrócenie do pracy, ponieważ jestem w okresie ochronnym przedemerytalnym. Nie znany jest mi termin rozprawy sądowej. Pobieram rentę rodzinną.
  Czy mogę zarejestrować się jako bezrobotna do czasu sprawy sądowej? Czy będę miała zapłacone za c...

 • czaarnas

  Dodano 2014-07-14 21:14 przez czaarnas

  Jak są liczone dni żeby dostać kuroniówkę?

  Witam,
  pracowałam od 1.02.2012 roku na umowę o pracę. Z dniem 01.04.2014 zostałam zwolniona z powodu likwidacji etatu (umowa była na 5 lat).
  Stanowisko przejął inny pracodawca i zatrudnił mnie na umowę zlecenie bez składek (ponieważ byłam studentką poniżej 25 roku). Z dniem 10.07.2014 obroniłam magi...

 • martusiatrala

  Dodano 2014-08-13 09:49 przez martusiatrala

  Czy należy mi się odprawa i zasiłek dla bezrobotnych?

  Witam, 
  Od 8 marca 2013 roku do 30 listopada odbywałam staż na stanowisku sprzedawca. 2 grudnia 2013 roku zostałam zatrudniona na umowę od pracę. Umowa jest do 2 grudnia 2015 roku.
  W ostatnim czasie zostałam poinformowana o tym, że moje miejsce pracy będzie zlikwidowane. Czy należy mi się jakaś odpr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania