eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPozostałe: Prawo › Jakie zasady przyznawania spadku


2012-10-12 11:37 autor: Justa

2 612 odsłon

Jakie zasady przyznawania spadku

czy jest możliwe przyznanie w testamiecie konkretnych rzeczy konkretnym ososbom np. córce perły, obrazy itp. a synowi samochód??????????

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-10-12 11:41 autor odpowiedzi: Brykczyńscy i Partnerzy Adwokacka Spółka Partnerska

  Zgodnie z polskim prawem istnieje instytucja zapisu windykacyjnego, umożliwiającą przekazanie spadkobiercy konkretnego przedmiotu pochodzącego ze spadku: biżuterii, samochodu czy też nieruchomości.

  Zgodnie z art. 9811 – 9816 kodeksu cywilnego w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabędzie przedmiot zapisu z chwilą jego śmierci.

   

  Teraz do nabycia rzeczy zapisanej w notarialnym testamencie, nie są konieczne dodatkowe umowy. Otwarcie spadku w chwili śmierci spadkodawcy spowoduje, że własność przedmiotu zostanie przeniesiona z mocy ustawy na zapisobiorcę.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Prawo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania