eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPozostałe: Prawo › Czy mogę obejrzec dowody sądowe ?


2012-09-19 16:18 autor: maxior1970

2 839 odsłon

Czy mogę obejrzec dowody sądowe ?

Pozwałam byłego pracodawce do sądu o bezpodstawne zwolnienie z pracy. W aktach sprawy jest płyta dostarczona przez niego, treści nagrania nigdy nie widziałam bo były szef nie chciał mi pokazac nagrania. Podobno są tam dowody mojej winy. Czy w sądzie mogę obejrzec nagranie na płycie ?    Proszę o odpowiedz!

Pytanie zaktualizowano 2012-09-24 10:09

Ponieważ zapisu z tej płyty nie otrzymałam, to mogę w sądzie prosic o przegranie np.na płytę DVD albo na pendrajwa? Czy dobrze zrozumiałam?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-09-21 21:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Art. 9.§ 1. Rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowiinaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy iotrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt.§ 2. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo do otrzymania z akt sprawy zapisudźwięku, chyba że protokół został sporządzony wyłącznie pisemnie.
  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2012-10-04 00:27
  Niestety - ale muszę zaprotestować w związku z moim zdaniem niesłuszną oceną negatywną - w mojej poradzie przytoczyłem przepisy, z których jasno wynika, iż ma Pani prawo wglądu w akta postępowania sadowego - dodatkowo ww. przepisy powinny być wskazane jako podstawa wniosku do Sądu. Proszę o usunięcie opinii negatywnej!

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-10-01 11:06 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Oczywiście może Pani zapoznać się ze wszelkimi dowodami złożonymi do akt sprawy, w tym również z tymi zapisanymi na nośnikach elektronicznych. Zaznaczam jednocześnie, że ustawodawca do tej pory nie uregulował sposobu zapoznawania się z tego typu dowodami i dlatego sądy stosują różne rozwiązania w tym zakresie. Zazwyczaj chęć zapoznania się z dowodem zapisanym na nośniku elektronicznym trzeba wcześniej zgłosić pracownikom czytelni akt, ponieważ niekiedy do odtworzenia danego dowodu konieczne jest zapewnienie odpowiedniego urządzenia lub aplikacji. W związku z powyższym sugeruję, by przed udaniem się do sądu zadzwoniła Pani do czytelni akt i zgłosiła, że chce Pani zapoznać się przedmiotowym dowodem. Rekomenduję również, by po zapoznaniu się z dowodem przedstawiła Pani swoje stanowisko odnośnie do tego dowodu w piśmie procesowym.

  Komentarz prawny przygotował Artur Ciepłowski, aplikant adwokacki w kancelarii prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto w Warszawie.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Prawo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania