eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: PracaJak mam wyliczyć kwotę odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę?


2012-12-03 23:43 autor: bajka

6 602 odsłon

Jak mam wyliczyć kwotę odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę?

Umowa była zawarta na czas nieokreślony. Została rozwiązana przez pracodawcę bez wypowiedzenia z art. 52 kp. na co składam pozew do Sądu Pracy. Przywrócenie do pracy jest niemożliwe pozostało mi tylko ubiegać się o odszkodowanie. Jestem pod ochroną przedemerytalną podlegam pod art 39 kp. Do osiągnięcia wieku emerytalnego zostało 3 lata i 8 miesięcy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-12-06 12:37 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szanowna Pani,

    zgodnie z art. 58 Kodeksu pracy odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i zgodnie z art. 36 paragraf 1 Kodeksu pracy wynosi:

    - 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

    - 1 miesiąc, jeśli był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

    - 3 miesiące, jeśli był zatrudniony co najmniej 3 lata.

    Przy ustalaniu wysokości odszkodowania podstawę do jego wyliczenia stanowi miesięczne średnie wynagrodzenie z okresu poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę.

    Z wyrazami szacunku,

    Magdalena Ligus

    Kancelaria Radcy Prawnego Stanisława Wyląg

    42-600 Tarnowskie Góry

    Oceń odpowiedź 9 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-12-07 11:10 autor odpowiedzi: bajka

    Dziękuję

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zakończenie współpracy na mocy porozumienia stron jest polubownym sposobem rozwiązania stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem. Zasadniczo opiera się ono na zgodzie obu stron na rozwiązanie umowy oraz wspólnym podpisaniu dokumentu ...

Pomimo, że odszkodowanie uzyskane przez pracownika na skutek niezgodnego z prawem działania pracodawcy, może zostać uznane za związane z działalnością gospodarczą, nie ma na celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia albo zachowania ...

Odprawa rentowa jest świadczeniem niezależnym i przyznawanym na podstawie innego przepisu niż odszkodowanie za rozwiązanie stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa.

Nieterminowa wypłata wynagrodzenia za pracę może stanowić uzasadnioną podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Ten tryb rozwiązania umowy o pracę uzasadnia roszczenie pracownika o wypłatę odszkodowania.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania