eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Korekta świadectwa pracy


2020-06-03 16:59 autor: Lena9999

2 241 odsłon

Korekta świadectwa pracy

Dzień dobry. Złożyłam pozew o sprostowanie świadectwa pracy do sądu 23.03. Dziś listem zwykłym otrzymałam poprawione świadectwo pracy, ale na świadectwie jest data sporządzenia 2.03, czyli taka jak na tym pierwszym świadectwie pracy. Muszę cofnąć pozew. Czy ta data może tak zostać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-06-03 18:41 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy nie precyzuje wprost takich szczegółów. Wskazuje jedynie na sporządzenie nowego, poprawnego świadectwa pracy i usunięcie z akt starego. Praktyka natomiast podpowiada, dołączenie do sprostowanego świadectwa również pisma przewodniego opatrzonego datą jego przygotowania.

  Spotkałam się również z praktyką stosowania na świadectwie dopisku „sprostowanie z dnia…….”, jednak jego brak nie uznałabym za błąd. W końcu świadectwo pracy pełni funkcję informacji dla kolejnego pracodawcy, a data jego wystawienia nie ma większego znaczenia.

  Jeżeli jednak ze względu na brak poprawnego świadectwa utraciła Pani jakieś korzyści, a do dokumentu nie dołączono pisma przewodniego, to na Pani miejscu domagałabym się pisma od tegoż pracodawcy wyjaśniającego sytuację ze wskazaniem konkretnych dat.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-06-07 12:24 autor odpowiedzi: Lena9999

  Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź. Proszę mi jeszcze powiedzieć, jeśli wycofałam ten pozew ale nie uwzględnilam w piśmie, aby wszelkimi kosztami obciążono pracodawcę w związku z tym że świadectwo przyszło po wniesieniu przeze mne pozwu. Czy w tej sytuacji koszty poniosę ja? Czy w ogóle już jakieś koszty są naliczone? Dodam ze daty rozprawy jeszcze nie ustalono, jedynie zostaly wysyłane pisma.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-06-07 15:14 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, pracownik wnoszący powództwo lub strona wnosząca odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych (z zastrzeżeniem art. 35 i 36 tejże ustawy). Zgodnie z art. 79 wskazanej ustawy, jeżeli cofnięcie pozwu nastąpiło przed wysłaniem jego odpisu pozwanemu, sąd zwraca uiszczoną opłatę powodowi, zaś w razie cofnięcia przed rozpoczęciem rozprawy, na którą sprawa została skierowana, sąd zwraca połowę uiszczonej opłaty. Pani uwadze polecam także art. 203 kodeksu postępowania cywilnego* (cytowany na końcu odpowiedzi). Aby mieć absolutną pewność w tej kwestii sugeruję kontakt z sądem, w którym złożyła Pani dokumentację, aby w razie wycofania nie została Pani mini zwrotnie obciążona, czego może żądać pozwany.

  _________________

  *Art. 203 Kodeksu postępowania cywilnego

  Cofnięcie pozwu

  § 1. Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku.

  § 2. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego.

  § 3. W razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego, niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody.

  § 4. Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-06-07 17:24 autor odpowiedzi: Lena9999

  Czy to nie jest tak, że jeśli świadectwo poprawione otrzymałam po wniesieniu pozwu do sądu to wycofując pozew i uzasadniając tym że dopiero teraz świadectwo zostało wysłane do mnie , to i tak strona przegrana w tej sytuacji jest pracodawca i to on powinien ponieść koszty, nawet jesli nie uwzględnilam w piśmie aby to jego obarczono wszelkimi kosztami?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-06-07 18:00 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Jest tak jak w przytoczonych wcześnie artykułach. O reszcie decyduje sąd. W obecnej sytuacji warto byłoby się zorientować, czy odpis pozwu nie został już wysłany do pozwanego... wówczas bowiem mogłyby już powstać koszty, które ostatecznie mogą obciążyć Panią. Nie musi tak być lecz z całą pewnością nie możemy stwierdzić, że na 100% nie będzie. Informację warto zasięgnąć u źródła.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • 04Anka09

  Dodano 2022-10-14 12:17 przez 04Anka09

  Sprostowanie świadectwa a brak odpowiedzi ze strony pracodawcy

  Witam, Mam błąd w świadectwie pracy. Napisałam wniosek o sprostowanie - wysłałam dwie wiadomości e-mail oraz wiadomość sms. Dalej nie mam odpowiedzi czy świadectwo zostanie sprostowane.
  Co mam zrobić? Minęło 5 dni od wysłania wniosku a były pracodawca milczy. Nie wiem czy wysyłać kolejne wnioski czy...

 • Misia_kamisia

  Dodano 2017-02-25 20:14 przez Misia_kamisia

  Urlop wypoczynkowy na świadectwie pracy

  Witam,otrzymałam świadectwo pracy z wyliczonym 20-dniowym urlopem. Według posiadanych dokumentów należy mi się 26 dni urlopu ale przez gapiostwo nie doniosłam dokumentów potwierdzających nabycie 26 dni.Czy mogę dosłać ksero dokumentów i poprosić o sprostowanie świadectwa pracy?

 • jojoanna

  Dodano 2017-04-26 02:30 przez jojoanna

  Błędy w świadectwie pracy

  Wczoraj otrzymałam świadectwo pracy, jednak jest w nim rażący błąd odnośnie wykorzystanego urlopu i wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystane 22 dni urlopu. Do dnia ustania stosunku pracy tj. 31.03.2017 r. miałam 7 dni niewykorzystanego urlopu za 2017 r. oraz 15 dni za 2016 r., za który do dnia dzisiej...

 • mijagi

  Dodano 2017-02-13 14:51 przez mijagi

  Sfałszowany wniosek urlopowy. Gdzie dochodzić swoich praw?

  Witam!W okresie 23.12.2017-31.01.2017 pracowałem na podstawie umowy o pracę. Po tym okresie zgodnie z prawem wniosłem wypowiedzenie przechodząc do spółki "córki "na umowę zlecenie. Dzisiaj otrzymałem świadectwo pracy, w którym stwierdza się, że wykorzystałem za ten okres urlop wypoczynkowy w wymiarz...

 • Lena9999

  Dodano 2020-03-24 07:53 przez Lena9999

  Świadectwo pracy - sprostowanie

  Witam, dziś mija 7 dzień jak pracodawca nie odpowiada na wniosek o sprostowanie świadectwa pracy. Kiedy powinnam złożyć pozew do sądu aby nie minął termin?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jak zredagować świadectwo pracy?

  Jak zredagować świadectwo pracy?

  Świadectwo pracy to bardzo ważny dla pracownika dokument wydawany przez pracodawcę po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Dokument ten powinien zawierać informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ...

 • Rozwiązywanie stosunku pracy: zapis w świadectwie

  Rozwiązywanie stosunku pracy: zapis w świadectwie

  Wielu klientów Zielonej Linii zastanawia się, czy sposób rozwiązania umowy o pracę ma wpływ na ich uprawnienia. Jeśli rozwiązali umowę za swoim wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron, ale z własnej inicjatywy, martwią się, czy ...

 • Świadectwo pracy - co powinno zawierać?

  Świadectwo pracy - co powinno zawierać?

  Zakończenie pracy w firmie musi zostać poświadczone odpowiednim dokumentem. Jest nim świadectwo pracy. To bardzo ważny dokument, stanowi bowiem źródło informacji o pracowniku dla przyszłego pracodawcy.

 • Błędne świadectwo pracy wymaga korekty

  Błędne świadectwo pracy wymaga korekty

  Świadectwo pracy to dokument zawierający wiele informacji cennych dla byłego pracownika i następnego pracodawcy. Mają one także duże znaczenie w przypadku przyznawania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, np. emerytury, świadczenia ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania