eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Sprostowanie świadectwa a brak odpowiedzi ze strony pracodawcy


2022-10-14 12:17 autor: 04Anka09

1 270 odsłon

Sprostowanie świadectwa a brak odpowiedzi ze strony pracodawcy

Witam, Mam błąd w świadectwie pracy. Napisałam wniosek o sprostowanie - wysłałam dwie wiadomości e-mail oraz wiadomość sms. Dalej nie mam odpowiedzi czy świadectwo zostanie sprostowane.

Co mam zrobić? Minęło 5 dni od wysłania wniosku a były pracodawca milczy. Nie wiem czy wysyłać kolejne wnioski czy zgłosić sprawę do sądu ?

Pytanie zaktualizowano 2022-11-02 12:38

Sprostowane świadectwo pracy a odpis

Dzień dobry,
Były pracodawca źle wypisał świadectwo pracy, złożyłam wniosek o sprostowanie. Otrzymałam od pracodawcy sprostowane świadectwa pracy na którym jest informacja 'ODPIS SWIADECTWA PRACY'.

Czy na sprostowane świadectwie wpisuje się, że jest to odpis? Jest to błąd czy może tak zostać?

Czy odpisu nie dostaje się w przypadku zgubienia przez pracownika świadectwa pracy?

Oraz jaka data powinna być na sprostowanym świadectwie, data pierwotnego wystawienia świadectwa czy data powtórnego wystawienia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2022-10-14 21:01 autor odpowiedzi: Jowita

  W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. W przypadku niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy.

   

  Pracodawca zawiadamia pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania tego wniosku. W razie uwzględnienia wniosku, pracodawca wydaje pracownikowi w tym terminie nowe świadectwo pracy.

  04Anka09 skomentował/a odpowiedź 2022-11-02 12:40

  Dzień dobry, Otrzymałam sprostowane świadectwo pracy, które ma pieczątkę ODPIS. Czy jest to poprawnie 'opisane' świadectwo po korekcie? Czy jeśli pracodawca zrobił błąd nie powinien wystawić oryginału Świadectwa pracy?

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Lena9999

  Dodano 2020-06-03 16:59 przez Lena9999

  Korekta świadectwa pracy

  Dzień dobry. Złożyłam pozew o sprostowanie świadectwa pracy do sądu 23.03. Dziś listem zwykłym otrzymałam poprawione świadectwo pracy, ale na świadectwie jest data sporządzenia 2.03, czyli taka jak na tym pierwszym świadectwie pracy. Muszę cofnąć pozew. Czy ta data może tak zostać?

 • Artemis

  Dodano 2016-06-02 19:18 przez Artemis

  Poprawki na świadectwie pracy

  Witam. Po 20 latach zmieniłam zakład pracy. Przy  odbiorze świadectwa zauważyłam błąd w imieniu ojca. Kadrowa to poprawiła, wpisała ręcznie właściwe imię, a błędne przekreśliła i postawiła tylko parafkę.
  Czy tak można zrobić, czy powinna jeszcze raz wystawić świadectwo bez skreśleń?

 • Misia_kamisia

  Dodano 2017-02-25 20:14 przez Misia_kamisia

  Urlop wypoczynkowy na świadectwie pracy

  Witam,otrzymałam świadectwo pracy z wyliczonym 20-dniowym urlopem. Według posiadanych dokumentów należy mi się 26 dni urlopu ale przez gapiostwo nie doniosłam dokumentów potwierdzających nabycie 26 dni.Czy mogę dosłać ksero dokumentów i poprosić o sprostowanie świadectwa pracy?

 • jojoanna

  Dodano 2017-04-26 02:30 przez jojoanna

  Błędy w świadectwie pracy

  Wczoraj otrzymałam świadectwo pracy, jednak jest w nim rażący błąd odnośnie wykorzystanego urlopu i wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystane 22 dni urlopu. Do dnia ustania stosunku pracy tj. 31.03.2017 r. miałam 7 dni niewykorzystanego urlopu za 2017 r. oraz 15 dni za 2016 r., za który do dnia dzisiej...

 • Lena9999

  Dodano 2020-03-24 07:53 przez Lena9999

  Świadectwo pracy - sprostowanie

  Witam, dziś mija 7 dzień jak pracodawca nie odpowiada na wniosek o sprostowanie świadectwa pracy. Kiedy powinnam złożyć pozew do sądu aby nie minął termin?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jak zredagować świadectwo pracy?

  Jak zredagować świadectwo pracy?

  Świadectwo pracy to bardzo ważny dla pracownika dokument wydawany przez pracodawcę po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Dokument ten powinien zawierać informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ...

 • Błędne świadectwo pracy wymaga korekty

  Błędne świadectwo pracy wymaga korekty

  Świadectwo pracy to dokument zawierający wiele informacji cennych dla byłego pracownika i następnego pracodawcy. Mają one także duże znaczenie w przypadku przyznawania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, np. emerytury, świadczenia ...

 • Błędne świadectwo pracy koryguje pracodawca

  Błędne świadectwo pracy koryguje pracodawca

  W przypadku zauważenia błędu w świadectwie pracy, pracodawca jest zobowiązany do jego sprostowania - bez względu na to czy pracownik zwróci poprzednio wydane świadectwo pracy. Jeżeli pracownik nie stawia się do pracodawcy celem odebrania ...

 • Rozwiązywanie stosunku pracy: zapis w świadectwie

  Rozwiązywanie stosunku pracy: zapis w świadectwie

  Wielu klientów Zielonej Linii zastanawia się, czy sposób rozwiązania umowy o pracę ma wpływ na ich uprawnienia. Jeśli rozwiązali umowę za swoim wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron, ale z własnej inicjatywy, martwią się, czy ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania