eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jaki podatek trzeba zapłacić od sprzedaży nieruchomości?


2013-07-30 12:00 autor: konto usunięte

4 584 odsłon

Jaki podatek trzeba zapłacić od sprzedaży nieruchomości?

Witam serdecznie,

Kupiliśmy z mężem gospodarstwo rolne w 2011 roku, bez płacenia podatku ze względu na powiększenie gospodarstwa, którego byłam właścicielem tylko ja. Jedną z zakupionych działek rolnych podzieliliśmy na mniejsze działki i przekształcono je na działki z możliwością budowy.

Czy przed upływem 5 lat możemy je sprzedać i jaki zapłacimy podatek? Nadmienię, że budujemy dom tylko, że działka na której budujemy wspólny dom jeszcze figuruje na mnie (spadek). Czy możemy zapłacić mniejszy podatek, jeśli pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na budowę domu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

  2013-08-15 22:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W pani przypadku sytuacja jest prosta - przekazanie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe spowoduje, że nie będą one opodatkowane podatkiem dochodowym. Sprawa komplikuje się u męża, a to dlatego, że mówi się tutaj o własnych celach mieszkaniowych podatnika. Dobrze byłoby zrobić z męża także współwłaściciela tej działki.

  Proszę też udać się do urzędu skarbowego w zakresie określenia, czy powyższa transakcja będzie opodatkowana VAT-em, jako że zakup gruntu nastąpił 2 lata temu.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-24 17:09 przez konto usunięte

  Wysokość podatku przy sprzedaży nieruchomości nabytej drogą spadku

  W jakiej wysokości musiałabym zapłacić podatek od wzbogacenia (ewentualnie jakikolwiek inny podatek), jeśli chciałabym sprzedać mieszkanie, którego 50% nabyłam drogą spadku latem 2012 roku. Mieszkanie w 50% było już moje, pozostałe i odziedziczone 50% należało do zmarłych rodziców.
  Dodam, że nie mie...

 • spider1979

  Dodano 2013-11-23 10:16 przez spider1979

  Jaki zapłacę podatek od sprzedaży domu?

  Witam,
  dostaliśmy z żoną działkę w darowiznie. Na niej postawiliśmy dom - na kredyt. Teraz chcemy go sprzedać, a nie minęło jeszcze 5 lat. Czy podatek zapłacimy od całości czy tylko za działkę, na której stoi dom?

 • bona

  Dodano 2013-07-03 16:27 przez bona

  Podatek od spadku w Polsce dla osoby mieszkającej w Niemczech.

  Od 11 lat mieszkam w Niemczech. Przed 3 laty odziedziczyłam z bratem mieszkanie (w Polsce) po tacie, które po roku sprzedaliśmy (a więc przed upływem 5 lat). Teraz muszę zapłacić podatek od sprzedaży, ale gdzie: w Niemczech czy w Polsce?

 • sztabela

  Dodano 2013-06-19 14:54 przez sztabela

  Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego otrzymanego w spadku

  W 2010 roku moja mama wraz z rodzeństwem (razem 5 osób) nabyła w drodze spadku po zmarłym - w tym samym roku - bracie gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzą: grunty rolne i pastwiska - 6 ha , las - 4 ha oraz dom. Zgodnie z ustawą spadkobiercy byli zwolnieni z podatku dochodowego od spadku. W te...

 • premency

  Dodano 2013-02-27 19:58 przez premency

  Czy zapłacę podatek?

  Odziedziczyłem 5 ha ziemi ornej po zmarłym ojcu ojciec zmarł w 2012 r. Ja nie jestem rolnikiem, nie mam gospodarstwa, chcę to sprzedać sąsiadowi rolnikowi na powiększenie gospodarstwa.
  Udałem się do skarbówki. Pani urzędniczka powiedziała mi, że zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży, ponieważ nie p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania