eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podwójne przekazanie darowizny. Czy zapłacimy podatek?


2013-06-20 00:09 autor: jjusta

9 675 odsłon

Podwójne przekazanie darowizny. Czy zapłacimy podatek?

Witam,

Proszę o informacje odnośnie podatku od darowizny. Brat mamy chce przekazać mojej mamie cześć pola w ramach darowizny. Mama natomiast chce również w ramach darowizny przepisać na mnie. Wiem, że zarówno mama z bratem, jak również ja z mamą jestem w grupie bez podatku, ale czy podwójna darowizna jest traktowana tak samo? Czy obowiązuje okres karencji? Czy ziemię należy wycenić?

Dziękuję za pomoc,

Justyna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-25 19:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jako takiego oreksu karencji nie ma. Niemniej zastawiam się, czy w takim przypadku fiskus nie spróbuje udowadniać obejścia prawa. Niemniej warto się zastanowić, czy darowizna bezpośrednio z wuja na Panią nie korzystałaby ze zwolnienia.

    Art. 4. 1. Zwalnia się od podatku:

    1)   nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:
    a)  budynków mieszkalnych,
    b)  budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,
    c)  urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców
    - pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia;

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Skaut

    Dodano 2021-11-08 01:01 przez Skaut

    Podatek od darowizny

    Nabyłem spadek po mamie w 2021 w lipcu. Było 3 spadkobierców: mój brat, ja i ojczym. U notariusza wszyscy przyjęliśmy spadek w wysokości 1/3 dla każdego. Pieniądze z konta podzielił bank a mieszkanie zostało podzielone u notariusza.
    W sierpniu ojczym darował mojemu bratu i mnie swoją część, tak wiec...

  • Zainteresowana

    Dodano 2014-03-16 20:09 przez Zainteresowana

    Mieszkam w Anglii. Darowizna od brata a podatek

    Od 9 lat mieszkam w Anglii. Mój brat chce mi zapisać ziemię (12 h), las, dom i wszystkie budynki gospodarcze.
    Proszę podpowiedzieć, czy będę musiała od tego zapłacić jakiś podatek, jeśli ziemia będzie przepisana jako darowizna.
    Do jakiego urzędu skarbowego będę musiała to zgłosić, jeśli nie mam stał...

  • anakin1

    Dodano 2013-06-12 20:27 przez anakin1

    Ziemia w darowiźnie od rodziców. Czy muszę to zgłosić?

    Dostałam ziemię w darowiźnie od rodziców w 2011 r. Notariusz poinformował, że on wszystko zgłosi, a my już nic nie musimy robić. Dziś się boję czy jednak to ja nie powinnam zgłosić do skarbówki, bo co jeśli notariusz tego nie zgłosił?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-26 18:55 przez konto usunięte

    Co lepsze: sprzedaż czy darowizna?

    Jestem właścicielem siedliska na wsi. Otrzymałem je w drodze darowizny i spadku (swoje części przekazali na mnie brat, siostra i mama w zamian za inne części spadku po ojcu).
    Akt darowizny podpisaliśmy w sierpniu 2008 roku. Niestety, nie jestem właścicielem ziemi i podatek od tej zabudowanej nieruch...

  • encos

    Dodano 2015-01-08 14:14 przez encos

    Darowizna gruntów rolnych a podatek

    Witam,jeżeli brat mojej mamy w formie darowizny przepisze mi ok. 7 ha gruntów rolnych, to czy ja muszę odprowadzić podatek? Jeżeli tak, to w jaki sposób i gdzie należałoby wycenić daną ziemię?Czy klasa gruntów ma wpływ na wycenione grunty? Jak można dokonać wyceny gruntów?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Darowizna mieszkania od syna i synowej zwolniona z podatku

    Darowizna mieszkania od syna i synowej zwolniona z podatku

    W kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zgoda żony syna na dokonanie przez niego darowizny części nieruchomości na rzecz jego matki jest neutralna podatkowo. Udzielając takiej zgody żona syna nie staje się bowiem stroną ...

  • Podwójna darowizna mieszkania w jednym akcie notarialnym bez podatku?

    Podwójna darowizna mieszkania w jednym akcie notarialnym bez podatku?

    Darowizna w jednym akcie notarialnym nieruchomości w ten sposób, że najpierw rodzice męża darują mu tę nieruchomość, po czym mąż przekaże połowę własności nieruchomości darowizną swojej żonie, będzie korzystać ze zwolnienia z ...

  • Podatek od darowizny a polecenie darczyńcy

    Podatek od darowizny a polecenie darczyńcy

    Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: "NSA") wydał wyrok, w którym wskazał, że wykonane polecenie zawarte w umowie darowizny ma wpływ na podstawę opodatkowania i może oznaczać zmniejszenie jej wartości (sygn. akt FSK 598/08, dalej: "wyrok").

  • Darowizna nieruchomości firmy a podatek od darowizny

    Darowizna nieruchomości firmy a podatek od darowizny

    Darowizna nieruchomości należącej do firmy ojca na rzecz synów korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a tej ustawy. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania