eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Darowizna gruntów rolnych a podatek


2015-01-08 14:14 autor: encos

5 054 odsłon

Darowizna gruntów rolnych a podatek

Witam,

jeżeli brat mojej mamy w formie darowizny przepisze mi ok. 7 ha gruntów rolnych, to czy ja muszę odprowadzić podatek? Jeżeli tak, to w jaki sposób i gdzie należałoby wycenić daną ziemię?

Czy klasa gruntów ma wpływ na wycenione grunty? Jak można dokonać wyceny gruntów?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-01-09 23:14 autor odpowiedzi: Radca Prawny Piotr Drogosz

    Darowizna w pierwszej linii (brat - brat) zwolniona jest z podatku na podstawie art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Warunkiem koniecznym jest jednak zgłoszenie faktu darowizny w terminie 6 miesięcy od daty przeniesienia własności w wyniku darowizny. 
    Jak wynika już z powyższego klasa gruntu nie ma tutaj znaczenia.

    pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 3 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • lolobbi

    Dodano 2014-09-02 12:25 przez lolobbi

    Darowizna z wuja na bratanka

    Witam,
    nieruchomość w postaci działki, domu jednorodzinnego oraz budynków gospodarczych ma zostać przekazana na mnie (bratanek) z wuja jako darowizna. Pytanie, w jaki sposób korzystniej jest to przekazać: czy darowizna z wuja na mojego ojca (jego brata), czy bezpośrednio z wuja na mnie? Być może jes...

  • Kamila10111

    Dodano 2017-10-18 15:04 przez Kamila10111

    Podatek od darowizny

    Witam,jeśli razem z mężem otrzymam od brata męża darowiznę gruntu, to czy będziemy musieli zapłacić podatek?

  • Mikaelo

    Dodano 2016-02-22 22:15 przez Mikaelo

    Darowizna od rodziców a podatek

    Witam,otrzymałem od rodziców darowiznę pieniężną w formie dwóch przelewów na łączną kwotę 9000 złotych. Jak rozumiem darowizna taka nie jest obciążona podatkiem, ale wymaga zgłoszenia do US.1. Czy dobrze rozumiem, że zgłoszenie powinno się odbyć na druku SD-Z2? A jeśli tak, to czy można wysłać ten d...

  • tomaszewski1001

    Dodano 2014-10-01 17:15 przez tomaszewski1001

    Czy zapłacę podatek od darowizny?

    Aby uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości (gruntu) nabytej jako darowizna, muszę w okresie do dwóch lat nabyć dom lub mieszkanie, ale czy mogę kupić i dom i mieszkanie? Czy urząd skarbowy zwolni mnie od podatku?
    I drugie pytanie - po upływie pięciu lat od otrzymania darowizny podatku od sprzeda...

  • Tomaszz

    Dodano 2014-09-29 11:54 przez Tomaszz

    Darowizna mieszkania matki dla syna

    Witam serdecznie, 
    moja mama chciałaby mi darować całość mieszkania, które jest wycenione na 100 tys. zł. Ile mniej więcej będzie kosztować darowizna notarialna i czy będzie trzeba uiścić jakiś podatek od tej umowy w US?
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania