eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Sprzedaż spadku i kupno ziemi pod zabudowę. Czy zapłacę podatek od sprzedaży?


2013-05-24 20:44 autor: tomi999

4 449 odsłon

Sprzedaż spadku i kupno ziemi pod zabudowę. Czy zapłacę podatek od sprzedaży?

Witam,

Odziedziczyłem niedawno dom po matce. Zamierzam go jednak sprzedać, bo chcemy z żoną kupić ziemie pod zabudowę nad morzem. Dom niestety nie jest za dużo warty. Starczy jedynie na ogrodzenie tej ziemi oraz nieduży domek letniskowy.

Czy jest możliwa taka forma przeznaczenia pieniędzy, aby uniknąć podatku ze sprzedaży nieruchomości czy są jakieś specjalne warunki np. że dom musi być całoroczny lub murowany?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-05-24 22:15 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Waruniekm zwolnienia  zpodatku dochodowego jesyt złożenie óświadczenia, że pieniądze przeznaczone są zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych - dom,eśli nie jest człoroczny  a tylko letniskowy nie spełnia tych warunlków . Art 21 pkt 131 updof :zwalnia się  dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych;

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Felicyty

    Dodano 2013-03-23 11:16 przez Felicyty

    Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku i przeznaczenie pieniędzy na remont nie swojego domu?

    Czy pieniądze otrzymane za sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku mogę przeznaczyć na remont domu, który nie jest mój? (dom mama zapisała mi w testamencie)
    Albo czy pieniądze te mogę przeznaczyć na budowę domu na działce siostry (swoją sprzedaję, bo jest w niekorzystnej dla mnie lokalizacji).

  • m_chrzanek

    Dodano 2012-12-18 08:16 przez m_chrzanek

    Sprzedaż spadku

    Witam serdecznie, mam takie pytanie. W 2009 roku zmarła mama i zostawiła w spadku kawałek działki, którą w spadku otrzymało nas troje. W marcu 2010 tą działkę sprzedaliśmy. Każdy z nas dostał po około 35000 zł. Ja mam kredyt mieszkaniowy i od moment sprzedaży działki do teraz spłaciłem około 30000 z...

  • alicja1991

    Dodano 2013-07-05 23:41 przez alicja1991

    Podatek od darowanego mieszkania przed upływem 5 lat i kupno nowego

    Witam,
    W spadku po babci odziedziczyłam mieszkanie w centrum miasta. Niecały rok temu, tj. w 2012 dostałam papiery, że jestem jedyną właścicielką. Za 3 tygodnie wychodzę za mąż i planujemy powiększyć rodzinę (jest nas już trójka).
    To dlatego chciałabym sprzedać mieszkanie, w którym mieszkam i kupić ...

  • anita.m.p

    Dodano 2013-06-19 12:40 przez anita.m.p

    Podatek od nabytego w spadku domu rodzinnego i sprzedaż

    Mój teść odziedziczył rodzinny dom, w którym kiedyś mieszkał i wyprowadził się z niego. W domu mieszkała siostra teścia, która zmarła miesiąc temu. Teść odziedziczył ten dom i go teraz sprzedał. Całość kwoty za sprzedaż chce przekazać synowi na budowę domu. Czy zapłaci podatek od sprzedaży domu? I j...

  • Ewa458

    Dodano 2016-01-31 00:27 przez Ewa458

    Podatek od sprzedaży działki z domem po śmierci męża

    Witam!Proszę o pomoc w następującej sprawie: mianowicie czy muszę płacić podatek od zbycia nieruchomości, gdy sytuacja przedstawia się następująco.W 1996 nabyłam z mężem działkę rolną jako wspólność majątkowa. W 2012 roku mąż zmarł. W wyniku spadku zostałam właścicielka całej działki, na której w 20...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania