eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jak zgodnie z prawem płacić podatki od prywatnych rozmów ze służbowych telefonów komórkowych?


2013-03-22 20:30 autor: konto usunięte

8 069 odsłon

Jak zgodnie z prawem płacić podatki od prywatnych rozmów ze służbowych telefonów komórkowych?

Mam 30 telefonów służbowych u jednego operatora już kilkanaście lat. Otrzymałem ofertę przedłużenia umowy, w której nie ma określonych kwot za minutę połączenia, bo wszystkie rozmowy są nielimitowane czyli bezpłatne na wszystkie sieci komórkowe i na tel. stacjonarne.

Przepisy nakazują traktować koszty połączeń prywatnych jako przychód pracownika i płacić od tego podatki, ale jak wykazać przychód, kiedy koszt rozmów jest niemożliwy do wyliczenia, bo za stałą kwotę abonamentu pracownicy mają nielimitowane, czyli niemożliwe do wyliczenia koszty minuty rozmowy.

Telefon służbowy jest pracownikowi niezbędny do wykonywania zawodu i uzyskiwania przychodów dla firmy. Jak postąpić, aby nie złamać prawa?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-25 07:19 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Do wyboru są dwie metody:

  1. Po ustaleniu na podstawie oświadczenia pracownika oraz szczegółowych bilingów do danego numeru ilości minut rozmów prywatnych (również tych w abonamencie) - ustalenie przychodu pracownika i opodatkowanie i oskładkowanie tego przychodu.

  2. Po ustaleniu na podstawie oświadczenia pracownika oraz szczegółowych bilingów do danego numeru ilości minut rozmów prywatnych (również tych w abonamencie) - dokonanie przez pracownika zwrotu na rzecz pracodawcy wydatków dotyczących rozmów prywatnych.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-25 16:15 autor odpowiedzi: konto usunięte

  1. Pomysł OK. Ale problemem jest ustalenie przychodu. Jak wycenić taką rozmowę? 

  2. Wg mnie ta druga metoda jest w tym przypadku nieprawidłowa. Albowiem niezależnie czy są prowadzone rozmowy prywatne czy też nie są prowadzone, pracodawca ponosi ten sam koszt. Tylko abonament. Zatem nie można mu zwrócić poniesionych kosztów związanych z tą prywatną rozmową.

  Mam inny pomysł: pracodawca ogłasza totalny zakaz prowadzenia prywatnych rozmów. Pod groźbą wyrzucenia z pracy.

  I od tej pory on wie, że pracownicy nie rozmawiają prywatnie, a pracownicy nie przyznają się do prowadzenia rozmów prywatnych.

  Zaden kontrolujący złego słowa nie powie.

  Pracodawca jest czysty i nie musi się kłopotać o jakiekolwiek rozliczanie, do którego możnaby się doczepić (czemu tyle, a nie tyle).

  A jak będzie ktoś rzeczywiście przeginał z prywatnymi rozmowami, to pracodawca ma sensowny argument do zwolnienia takiego pracownika.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • moonpig

  Dodano 2014-01-25 12:39 przez moonpig

  Dwie umowy na inny identyfikator podatkowy

  Witam,
  od jednego pracodawcy, u którego mam umowę o pracę otrzymałam rozliczenie z PESELEM, natomiast u drugiego, wypisywałam umowy zlecenia na NIP i takie właśnie dostanę pewnie rozliczenie.
  Jak rozliczyć oba te przychody? Czy mogę je rozliczyć razem czy muszę osobno? Czy w ogóle mogę osobno?

 • Joker

  Dodano 2013-02-11 21:52 przez Joker

  Rozliczenia kart podarunkowych PIT

  Chciałbym zapytać, jak poprawnie rozliczyć w PIT-cie otrzymaną kartę podarunkową, jako prezent od pracodawcy.
  Czy wartość nominalna karty powinna być doliczona, jako źródło dochodu (pensja) czy jako inne źródła dochodu?
  Zaznaczę, że wysokość karty przekracza 500 zł.

 • daniela12342

  Dodano 2013-07-09 16:38 przez daniela12342

  Wypłacanie świadczenia w ramach ZFŚS a podatek dochodowy

  Kiedy można - wypłacając świadczenie w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - odprowadzić tylko podatek dochodowy?

 • Luszyn

  Dodano 2019-01-05 10:12 przez Luszyn

  Czy mogę odliczyć od podatku abonament i telefon pracownika?

  Witam serdecznie,podpisałem umowę na abonament i telefon służbowy dla pracownika (oferta dla firm). Koszt abonamentu i rata telefonu są jedną kwotą na umowie. Za telefon zapłaciłem 1,23 zł brutto i otrzymałem fakturę VAT na tę kwotę. Czy mogę odliczyć koszt abonamentu i telefonu od podatku dochodowe...

 • olga78

  Dodano 2018-03-05 12:08 przez olga78

  Telefon służbowy a spłata na raty

  Dzień dobry,w chwili przedłużenia umowy abonamentowej kupiłem również telefon firmowy z harmonogramem spłaty. Wartość telefonu to 800 zł. Czy zaksięgować z chwilą wystawienia faktury pełne 800 zł, a potem tylko co miesiąc wartość opłaty abonamentowej (aby nie zdublować kosztów)?Prowadzę PKPiR, nie j...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jakie telefony komórkowe dla biznesu?

  Jakie telefony komórkowe dla biznesu?

  Urządzenia dla biznesu polecane przez operatorów sieci komórkowych i dystrybutorów telefonów. Ceny często są uzależnione od abonamentu wybieranego w sieciach komórkowych oraz indywidualnych negocjacji.

 • Telefon dla pracownika: ryczałtowy zwrot kosztów

  Telefon dla pracownika: ryczałtowy zwrot kosztów

  Czy możemy ustalić wysokość ekwiwalentu za używanie przez naszego pracownika jego telefonu w formie miesięcznej, ustalonej ryczałtowo kwoty? Czy taki zwrot może być zwolniony od podatku?

 • Służbowe przejazdy taksówkami a podatek dochodowy

  Służbowe przejazdy taksówkami a podatek dochodowy

  Kwoty zwrotów za przejazdy służbowe taksówkami dokonywane na rzecz pracowników powinny być neutralne podatkowo, bo nie stanowią korzyści majątkowej pracownika. Tak 21 grudnia 2021 r orzekł sąd.

 • Odwołanie pracownika z urlopu: zwrot kosztów a przychód

  Odwołanie pracownika z urlopu: zwrot kosztów a przychód

  Pokrycie udokumentowanych kosztów poniesionych na zakup biletów lotniczych dotyczących zaplanowanego wypoczynku wskutek przesunięcia planu urlopu przez pracodawcę nie stanowi podlegającego opodatkowaniu przychodu pracownika - uznał Dyrektor ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania