eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedaży mieszkania


2013-03-20 16:43 autor: kobieta

5 356 odsłon

Podatek od sprzedaży mieszkania

Jestem jedyną właścicielką mieszkania, które wykupiłam od Spółdzielni Mieszkaniowej 3 lata temu. Jestem również współwłaścicielką z mężem  drugiego mieszkania (po 1/2), w którym obecnie razem mieszkamy.

W związku z koniecznością rozstania (separacja lub rozwód) będę zmuszona sprzedać swoje mieszkanie, aby spłacić męża żeby pozostać w tym mieszkaniu, w którym razem mieszkaliśmy. Mąż nie ma środków, aby mnie spłacić.

Moje pytanie brzmi: Czy będę musiała płacić podatek od sprzedaży mieszkania (nie minęło 5 lat) od wykupienia czy też będę mogła tą sumę 1/2 wartości mieszkania), którą zapłacę mężowi odliczyć od podatku i zapłacić tylko podatek od pozostałej sumy?

Dziękuję.                                                                                  

Pytanie zaktualizowano 2013-03-21 06:27

Mam drugie pytanie.Gdybym mieszkanie (ktorego jestem jedyną wlaścicilką) podarowala córce ktora mieszka na terenie Unii europ. a ona sprzedała to mieszkanie i pieniądze ze sprzedaży przeznaczyła na kupno mieszkania za granicą,  czy ja bede musiala ponosic jakies koszty i czy córka będzie musiala zapłacic podatek od darowizny skoro kupi drugie mieszkanie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-21 07:09 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Jeżeli nabyte przez córkę mieszkanie znajduje sie na terenie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii to warunek uprawniający do zwolnienia z podatku zostanie spełniony.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-25 12:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Co do odpowiedzi w zakresie pierwszego - celem mieszkaniowym jest m.in. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem;

  nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • adi123123

  Dodano 2013-11-07 21:45 przez adi123123

  Sprzedaż mieszkania a ulga mieszkaniowa

  Witam,
  żona dostała w darowiźnie mieszkanie w 2010 roku, teraz chce je sprzedać i przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na inne, większe mieszkanie, ale jego właścicielami byłaby już nie ona sama, ale już również ja. Czy ulga będzie jej się należeć? Dodam, że cena mieszkania sprze...

 • zyburka

  Dodano 2014-03-08 13:48 przez zyburka

  Sprzedaż mieszkania zakupionego przed ślubem, a możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej

  Witam,
  w 2010 roku zakupiłam mieszkanie jako panna i sprzedaję je przed upływem 5 lat. Kwotę ze spłaty chce przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, które nabyłam z mężem w 2013 roku.
  Czy jeśli kwota ze sprzedaży mieszkania wpłynie bezpośrednio na moje osobiste konto bankowe,...

 • Waldisom

  Dodano 2013-01-07 18:29 przez Waldisom

  Czy można odzyskać zapłacony podatek?

  W 2006 r. wykupiłem mieszkanie od spółdzielni, w 2008 r. sprzedałem - wypełniłem pit-23 i zapłaciłem 10 proc. podatek od przychodu ze sprzedaży. Niedawno dowiedziałem się, że mogłem w/w środki przeznaczyć na potrzeby mieszkaniowe. Czy istnieje prawna możliwość odzyskania zapłaconego podatku?

 • alicja1991

  Dodano 2013-07-05 23:41 przez alicja1991

  Podatek od darowanego mieszkania przed upływem 5 lat i kupno nowego

  Witam,
  W spadku po babci odziedziczyłam mieszkanie w centrum miasta. Niecały rok temu, tj. w 2012 dostałam papiery, że jestem jedyną właścicielką. Za 3 tygodnie wychodzę za mąż i planujemy powiększyć rodzinę (jest nas już trójka).
  To dlatego chciałabym sprzedać mieszkanie, w którym mieszkam i kupić ...

 • mimma

  Dodano 2013-05-06 17:38 przez mimma

  Sprzedaż mieszkania a podatek

  Witam,
  Chciałabym sprzedać mieszkanie, które nabyłam w październiku 2009 roku za kwotę 800 000 zł. Mogłabym sprzedać to mieszkanie dopiero 1 stycznia 2015 roku, kiedy upłynie 5 lat.
  Jeśli sprzedam za wyższą cenę i przed upływem 5 lat, jaki podatek będę musiała zapłacić?
  Obecnie mieszkam za granicą w...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania