eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jak ominąć podatek od sprzedaży mieszkania?


2013-03-19 19:12 autor: sold80

7 228 odsłon

Jak ominąć podatek od sprzedaży mieszkania?

Witam,

Pod koniec 2012 roku sprzedałem mieszkanie, które zakupiłem w 2010 roku. Żeby uciec przed podatkiem dochodowym mam dwa wyjścia:

1. Kupuję wraz z żoną dom od moich rodziców za około 200 tys. zł, czyli za tyle, ile otrzymałem za sprzedaż mojego mieszkania i mam kwestię podatku załatwioną, ale pojawia się problem z podatkiem od użytkowania wieczystego domu przez moich rodziców na rzecz mojej żony. Ile wynosi taki podatek, jeśli zakupimy taki dom we dwoje?

2. Otrzymuję dom darowizną od moich rodziców i pieniądze przeznaczam na jego remont co jest kłopotliwe ze względu na to, że kwota na jaką mają być faktury jest znaczna.

Które rozwiązanie jest lepsze? I czy w przypadku pierwszego rozwiązania skarbówka nie będzie miała wątpliwości?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Wies

  Dodano 2012-12-04 07:11 przez Wies

  W jaki sposób poinformować US w Polsce o kupnie domu w Anglii?

  W jaki sposób poinformować US w Polsce o kupnie domu w Anglii i o tym że przeznaczyłem dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania w Polsce na własne cele mieszkaniowe. Czy w ogóle jestem zobowiązany do zapłacenia podatku od sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat skoro dostałem go w darowiźnie od...

 • Joasia

  Dodano 2013-12-04 11:05 przez Joasia

  Sprzedaż domu ojcu. Czy w ten sposób może on nie płacić 19% podatku po sprzedaży działki?

  Dzień dobry:
  Uprzejmie proszę o opinię na temat poniższej sytuacji:
  W 2013 zrobiłam darowiznę działki budowlanej dla mojego Taty. Tata chciałby ją sprzedać w przyszłym roku. Rozumiem, że sprzedaż przed upływem 5 lat od daty darowizny skutkuje 19% podatkiem dochodowym lub Tata musi przeznaczyć środki...

 • kwiatek2004

  Dodano 2013-10-25 10:45 przez kwiatek2004

  Sprzedaż mieszkania z kredytem i zakup innego mieszkania na kredyt. Ile wyniesie podatek?

  Wraz z mężem kupiliśmy mieszkanie na kredyt hipoteczny w listopadzie 2010 roku. Mieszkanie kosztowało 200 tys zł. Chcemy je teraz sprzedać za tę samą kwotę 200 tys zł. Chcemy kupić większe mieszkanie lub dom. Jak wysoki będzie w tym przypadku podatek?

 • mola777

  Dodano 2014-08-12 13:39 przez mola777

  Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego jako darowizna

  Parę dni temu nasza córka przekazała nam jako darowiznę mieszkanie. Za parę tygodni mieszkanie to będziemy sprzedawać za kwotę taką, jak na akcie darowizny.
  Jestem z mężem na etapie kupowania lokalu o innym przeznaczeniu (apartament) o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10 m2, (zwany w umowie lo...

 • sold80

  Dodano 2013-03-19 19:02 przez sold80

  Zakup domu od rodziców

  Witam,
  Sprzedałem mieszkanie przed upływem 5 lat od daty jego zakupu. Żeby uciec od podatku dochodowego postanowiłem wraz z żoną zakupić dom od swoich rodziców i tu pojawia się problem podatku od dożywocia moich rodziców w stosunku do mojej żony.
  Z jakimi kosztami muszę się liczyć, biorąc pod uwagę,...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania