eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Przekroczenie rocznej kwoty podatku dochodowego a działalność gospodarcza na KRUS-ie


2013-03-20 16:54 autor: rogaz

17 201 odsłon

Przekroczenie rocznej kwoty podatku dochodowego a działalność gospodarcza na KRUS-ie

Prowadzę działalność gospodarczą na KRUS-ie. Co następuje i jak to się odbywa, gdy przekroczę roczną kwotę należnego podatku dochodowego?

Wiem, że należy złożyć do 31.05 roku następnego po danym roku podatkowym deklaracje o wysokości wpłaconego podatku z mojej działalności gospodarczej, wystawione przez dany US w jednostce KRUS. Moje pytanie związane jest z sytuacją gdy np.:

1. Przekroczyłem daną kwotę podatku w roku 2013 (w 2012 r to było 3011 zł), np. w czerwcu, to co dalej? Czy mogę nadal prowadzić działalność gospodarczą na KRUS-ie do końca roku podatkowego? Wydaje mi się, że tak?

2. Czy od razu z chwilą przekroczenia podatku muszę opłacać ZUS? (chyba nie!)

3. Czy może z chwilą złożenia zeznania podatkowego do końca 31.01.2014 r. za poprzedni rok podatkowy (jednocześnie nie składając jeszcze wysokości podatku w KRUS), ZUS może ode mnie naliczać składki mu należne za ubezpieczenie od 01.02.2014 r. z tytułu działalności gospodarczej?

4. Składając do 31.05.2014 r deklaracje z US do oddziału KRUS cały czas prowadząc działalność gospodarczą automatycznie zostaję "wyrzucony" z KRUS do ZUS od dnia 01.06.2014 r.? i muszę opłacać składki na ubezpieczenie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej? (raczej TAK!)

5. A co jeśli po przejściu z KRUS do ZUS prowadząc nadal działalność okresowo zawieszę ją na np. 3 miesiące? Czy mogę w tym okresie opłacać ubezpieczenie  KRUS (opłacałem KRUS z mocy ustawy, ponieważ posiadam ponad 1 ha przeliczeniowy i podlegam obowiązkowo takiemu ubezpieczeniu?). Tak abym miał ciągłość ubezpieczenia - a po tym okresie lub dłuższym ponownie, gdy wznowię działalność opłacałbym ubezpieczenie w ZUS itd.?

Przerwa w zawieszeniu związana jest z charakterem prowadzonej przeze mnie działalność.

Bardzo serdecznie proszę o pomoc i państwa sugestie.

Serdecznie dziękuje!

Pytanie zaktualizowano 2013-03-23 18:12

Witam ! mineło kilka dni - bez odpowiedzi .........

Czy któryś z ekspertów  potrafi wypowiedzieć sie w w/w problemie ...........??? udzielając odpowiedzi na zadane pytania ?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-07 15:41 autor odpowiedzi: kasias

  Witam, na ZUS przechodzisz dopiero od 01.06.2014 roku, po złożeniu w KRUS zaświadczenia o zapłaconym podatku. Jeśli od czerwca zawiesisz działalność to nadal opłacasz Krus, po odwieszeniu ZUS (duży).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2018-03-05 13:10 przez konto usunięte

  Odliczenie składek KRUS w PIT

  Kilka miesięcy w roku prowadziłam działalność gospodarczą - opłacam wtedy składki w ZUS. Kiedy zawiesiłam działalność z racji posiadania gruntu, przeszłam do KRUS (nie mam 3-letniego okresu składkowego żeby działalność mogła być oskładkowana w KRUS).Czy w zeznaniu rocznym PIT mogę ująć płacone do KR...

 • kryśka

  Dodano 2013-02-05 16:48 przez kryśka

  Kiedy mogę przejść na częściową emeryturę?

  Mam 55 lat w lipcu skończę 56 lat. Mam pytanie: czy w tym momencie mam szansę przejść na częściową emeryturę ZUS/KRUS, w których razem mam ponad 30 lat pracy składkowych i nieskładkowych?

 • Gosia

  Dodano 2012-10-19 11:01 przez Gosia

  Własna działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński

  Witam,
  Chciałabym uzyskać informację na temat opłacania składek na preferencyjnym ZUS-ie. Mianowicie, jeśli pierwsza składka zaraz po rozpoczęciu działalności wyniesie te standardowe 387,08 zł bez chorobowego, a druga już z chorobowym i będzie podniesiona np. o 150 %, to wtedy do wypłaty zasiłku będ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-03 08:54 przez konto usunięte

  Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

  Od 1 września mam zawieszoną działalność. Czy za sierpień do 10 września muszę płacić ZUS?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-16 08:30 przez konto usunięte

  Czy można odliczyć KRUS?

  Czy mogę odliczyć KRUS w działalności, jak inni to robią z ZUS?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania