eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Działka w darowiźnie od brata, który ma wspólnotę majątkową z żoną


2013-03-18 10:35 autor: amelia

7 568 odsłon

Działka w darowiźnie od brata, który ma wspólnotę majątkową z żoną

Brat chce przekazać mi działkę jako darowiznę o wartości 27 tys. Brat ma wspólnotę majątkową z żoną. Czy muszę płacić podatek, jeżeli tak to jaki? Czy lepiej zakupić od brata czy dokonać darowizny, kiedy płacę mniejszy podatek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-03-18 11:04 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Jeżeli przedmiotowa działka stanowi współwłasność, to otrzymuje Pani darowiznę od każdego ze współwłaścieli. Darowizna od brata korzysta ze zwolnienia (do kwoty 9637) podatek od różnicy to 115,89, darowizna od bratowej (II grupa podatkowa)- będzie już opodatkowana i  wyniesie 1009,48. Przy sprzedaży całości podatek 27000*2%=540.

    Jak widać powyżek korzystniejsza podatkowo będzie opcja sprzedaży.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-19 09:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Troszkę poprawię. Rodzeństwo (brat) jest w tzw. zerowej grupie podatkowej, więc jego część darowizny będzie zwolniona w całości z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    Niestety nie zgadzają mi się wyliczenia. Łączna wartość darowizny 27 000 zł, zatem bratowa daruje połowę: 13 500 zł.

    Kwota wolna to 7.276 zł, zatem do opodatkowania pozostaje nam: 13 500 - 7276 = 6 224 zł x 7% = 436 zł (o ile nie było od bratowej innych darowizn).

    Polecam kalkulator: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-spadku-i-darowizny

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-19 09:29 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Faktycznie popełniłem błąd w obliczeniach, nie uwzględniając kwoty wolnej od podatku, za co bardzo Panią przepraszam. Najlepiej faktycznie korzystać z dostępnych w internecie klkulatorów, np. z podanego przez Pana Krzysztofa.

    Dodam jeszcze, że ostateczną  kwotę do zapłaty poda urząd skarbowy w decyzji podatkowej.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2012-12-30 08:19 przez konto usunięte

    Darowizna działki od brata (współwłasność z żoną) dla mnie (współwłasność z żoną)

    Dzień Dobry,
    Jak w najbardziej optymalny pod względem zwolnienia z podatku sposób dokonać darowizny działki? Brat posiada działkę, która jest elementem wspólnego jego majątku z żoną. Chciałby przekazać ja w darowiźnie mnie. Ja także posiadam wspólnotę majątkową z żoną.
    Będę wdzięczny za pomoc.

  • Podatek

    Dodano 2021-09-01 21:42 przez Podatek

    Podatek od darowizny/pożyczki

    Jeśli mój mąż kupuje mieszkanie (na siebie), a część środków na zakup otrzymuję ja od swojej matki i z mężem mamy wspólny majątek, to czy powinnam zapłacić podatek do US?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-18 13:09 przez konto usunięte

    Podatek od wzbogacenia

    Witam,
    Mój ojciec dostał w spadku mieszkanie 2 lata temu. Czy jeżeli przepisze je na mnie w formie darowizny, a ja będę chciała od razu je sprzedać, to będę musiała zapłacić 19% podatku?
    Czy mój ojciec będzie musiał też zapłacić 19% od darowizny?

  • anakin1

    Dodano 2013-06-12 20:27 przez anakin1

    Ziemia w darowiźnie od rodziców. Czy muszę to zgłosić?

    Dostałam ziemię w darowiźnie od rodziców w 2011 r. Notariusz poinformował, że on wszystko zgłosi, a my już nic nie musimy robić. Dziś się boję czy jednak to ja nie powinnam zgłosić do skarbówki, bo co jeśli notariusz tego nie zgłosił?

  • kamilla-p-l

    Dodano 2013-04-14 18:01 przez kamilla-p-l

    Jaki procent podatku od przepisania działki na wnuczkę?

    Witam,
    Babcia ma przepisać mi (wnuczce) ziemię rolną. Jaki wtedy procent muszę zapłacić oraz jaki procent jest, gdy sprzedam działkę przed upływem 5 lat od przepisania?
    Prawdopodobnie działka rolna zostanie sprzedana na działkę budowlaną.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Darowizna mieszkania od syna i synowej zwolniona z podatku

    Darowizna mieszkania od syna i synowej zwolniona z podatku

    W kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zgoda żony syna na dokonanie przez niego darowizny części nieruchomości na rzecz jego matki jest neutralna podatkowo. Udzielając takiej zgody żona syna nie staje się bowiem stroną ...

  • Podwójna darowizna mieszkania w jednym akcie notarialnym bez podatku?

    Podwójna darowizna mieszkania w jednym akcie notarialnym bez podatku?

    Darowizna w jednym akcie notarialnym nieruchomości w ten sposób, że najpierw rodzice męża darują mu tę nieruchomość, po czym mąż przekaże połowę własności nieruchomości darowizną swojej żonie, będzie korzystać ze zwolnienia z ...

  • Podatek od darowizny a polecenie darczyńcy

    Podatek od darowizny a polecenie darczyńcy

    Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: "NSA") wydał wyrok, w którym wskazał, że wykonane polecenie zawarte w umowie darowizny ma wpływ na podstawę opodatkowania i może oznaczać zmniejszenie jej wartości (sygn. akt FSK 598/08, dalej: "wyrok").

  • Darowizna nieruchomości firmy a podatek od darowizny

    Darowizna nieruchomości firmy a podatek od darowizny

    Darowizna nieruchomości należącej do firmy ojca na rzecz synów korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a tej ustawy. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania