eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy muszę odprowadzić podatek ?


2022-03-12 12:38 autor: mwplock

1 020 odsłon

Czy muszę odprowadzić podatek ?

Witam. W grudniu otrzymaliśmy spadek po rodzicach, siedmioro rodzeństwa, dom i trochę ziemi. Wartość oszacowana na 70 tys. W styczniu jeden z rodzeństwa zapłacił każdemu po 10 tys. zł (odpłatne zniesienie współwłasności). Czy w związku z tym musimy zapłacić jakiś podatek?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Skaut

    Dodano 2021-11-08 01:01 przez Skaut

    Podatek od darowizny

    Nabyłem spadek po mamie w 2021 w lipcu. Było 3 spadkobierców: mój brat, ja i ojczym. U notariusza wszyscy przyjęliśmy spadek w wysokości 1/3 dla każdego. Pieniądze z konta podzielił bank a mieszkanie zostało podzielone u notariusza.
    W sierpniu ojczym darował mojemu bratu i mnie swoją część, tak wiec...

  • An-na1

    Dodano 2017-06-29 22:51 przez An-na1

    Spłata a podatek

    Witam,mój brat otrzymał od rodziców dom 30 lat temu z obowiązkiem spłaty mnie w wysokości połowy wartości domu, czego do tej pory nie uczynił. Obecnie sprzedaje dom i chce mnie spłacić. Czy muszę płacić podatek od tej spłaty?

  • aga48

    Dodano 2020-11-13 11:08 przez aga48

    Podatek od spadku. Kiedy mogę sprzedać nabytą nieruchomość?

    Witam. W 2015 roku nabyłam spadek po rodzicach wraz z rodzeństwem. W 2017 roku nastąpił dział spadku. Jedna siostra otrzymała odrębną własność, ja z drugą nieruchomość na współwłasność. Kiedy można sprzedać nieruchomość aby nie płacić podatku?

  • Skaut

    Dodano 2021-11-29 04:40 przez Skaut

    Podatek dochodowy po zbyciu masy spadkowej

    Po śmierci matki w 2019 roku nabyłem spadek (w 2021 - sierpień) wraz z ojczymem i bratem w równych częściach. W sierpniu 2021 ojczym dobrowolnie zrzekł się prawa do swojej 1/3 części spadku obejmującego mieszkanie na korzyść moją i mojego brata. W sierpniu 2021 został u notariusza przeprowadzony dzi...

  • anna0011

    Dodano 2021-02-07 21:49 przez anna0011

    Spłata rodzeństwa

    Witam. Mam pytanko odnośnie spłaty rodzeństwa. Mama chce opisać na mnie swoją część, ale aby ją dochować do śmierci w domu, do którego chce abyśmy się wprowadzili.
    Muszę spłacić siostrę i brata, bo mają opisane po 3/16 domu. Czy muszę zakładać sprawę, robić wycenę domu? I kto ponosi za to koszty?
    A ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Nabycie tytułem spadku po ojcu zmarłym w 2006 r. jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...

  • Podatek od spadku sprzed 30 lat?

    Podatek od spadku sprzed 30 lat?

    Po potwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym w 1990 r. spadkobierca nie może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla najbliższej rodzi. Musi tutaj złożyć w ciągu miesiąc zeznanie o nabyciu spadku i wskazać w nim zarówno nabyty majątek ...

  • Zwolnienie z podatku od spadku: termin złożenia deklaracji

    Zwolnienie z podatku od spadku: termin złożenia deklaracji

    Wyrok ten zapadł na kanwie sprawy, w której dziecko (spadkobierca) dziedziczyło po ojcu (spadkodawcy). Dziecko zarówno w chwili śmierci ojca, jak i chwili podejmowania dalszych czynności w toku postępowania spadkowego pozostawało nieletnie ...

  • Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

    Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

    Gdy nasz majątek ulega powiększeniu często zastanawiamy się, jaki zapłacimy w związku z tym podatek od wzbogacenia. Wpisując tę frazę w wyszukiwarce internetowej jednakże niewiele się dowiadujemy. Dlaczego? - bo w Polsce nie ma czegoś ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania