eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Spłata rodzeństwa


2021-02-07 21:49 autor: anna0011

5 911 odsłon

Spłata rodzeństwa

Witam. Mam pytanko odnośnie spłaty rodzeństwa. Mama chce opisać na mnie swoją część, ale aby ją dochować do śmierci w domu, do którego chce abyśmy się wprowadzili.

Muszę spłacić siostrę i brata, bo mają opisane po 3/16 domu. Czy muszę zakładać sprawę, robić wycenę domu? I kto ponosi za to koszty?

A jeszcze odnośnie ziemi w koło domu, bo jest na wieczyste użytkowanie, czy Brat może ją wykupić?

Pytanie zaktualizowano 2021-02-23 20:49

Mama dała dla mnie propozycję powrotu do domu rodzinnego, gdzie chce przepisać swoją część na mnie i abym podpisał notarialnie akt o wieczystym dochówku. Każde z rodzeństwa ma po 3/16 części domu po śmierci ojca. Na pewno będę musiał spłacić rodzeństwo. Jak to wygląda w świetle prawa?

Czy mama może sama bez zgody rodzeństwa przepisać na mnie swoją część? Tylko po te 3/16 po ojcu jest do spłaty czy matki część też trzeba dzielić? Muszę mieć niezależną wycenę całej nieruchomości i posiadłości? Sprawa musi być skierowana do sądu czy można to zrobić tylko notarialnie?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Anna2018

  Dodano 2018-03-18 21:16 przez Anna2018

  Prawo do zachowku

  Witam,chciałabym zapytać, czy mojej mamie należy się prawo do zachowku po rodzicach? Cały majątek został przepisany na syna. Dziadkowie w testamencie ujęli, iż ich córka może zajmować lokum dożywotnio. Niestety w jednym budynku mieszkają dwie rodziny, co generuje spory. Czy mama może dochodzić swoic...

 • mwplock

  Dodano 2022-03-12 12:38 przez mwplock

  Czy muszę odprowadzić podatek ?

  Witam. W grudniu otrzymaliśmy spadek po rodzicach, siedmioro rodzeństwa, dom i trochę ziemi. Wartość oszacowana na 70 tys. W styczniu jeden z rodzeństwa zapłacił każdemu po 10 tys. zł (odpłatne zniesienie współwłasności). Czy w związku z tym musimy zapłacić jakiś podatek?

 • LKR

  Dodano 2020-04-07 09:53 przez LKR

  Dochówek, spłata rodzeństwa

  Dzień dobry,zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc dotyczącą majątku po zmarłym ojcu.Dostałem propozycję od swojej matki co do domu. Mama obecnie mieszka sama w domu jednorodzinnym. Jest nas trójka rodzeństwa, gdzie każde z nas się wyprowadziło. Mama dała dla mnie propozycję powrotu do domu rodzinn...

 • BlueJasmine

  Dodano 2018-08-09 17:48 przez BlueJasmine

  Spadek po rodzicach. Jak uczciwie i prawnie podzielić majątek?

  Witam,sprawa jest skomplikowana. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne (ziemia rolna, podwórko z domem, zabudowania, maszyny, silos zbożowy, itp.). Lata temu przepisali część majątku (ziemia) na brata. Niestety stracił wszystko. Rodzicom zostało wciąż gospodarstwo i ziemia.By przejść na emeryturę, j...

 • inkaa

  Dodano 2023-04-12 12:07 przez inkaa

  spadek, podział majątku między rodzeństwem

  Na prośbę rodzeństwa, podpisałem zrzeczenie się do prawa dziedziczenia, tym samym mój najmłodszy brat został jedynym spadkobiercą po naszych rodzicach zmarłych w latach 80 i 90-tych.
  Dokumenty podpisałem w 2020 roku (w okresie stanu pandemii) odręcznie w domu, i przesłałem bratu listownie.
  Umowa ust...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania