eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Spłata a podatek


2017-06-29 22:51 autor: An-na1

3 777 odsłon

Spłata a podatek

Witam,

mój brat otrzymał od rodziców dom 30 lat temu z obowiązkiem spłaty mnie w wysokości połowy wartości domu, czego do tej pory nie uczynił.

Obecnie sprzedaje dom i chce mnie spłacić. Czy muszę płacić podatek od tej spłaty?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-07-04 08:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dochodowego nie. Polecenia darczyńcy są obarczone podatkiem od spadków i darowizn. Niech brat przeleje pieniądze na Pani konto, a Pani zgłosi powyższy fakt do urzędu skarbowego. Wówczas będzie można skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • MagdaM

    Dodano 2018-10-28 20:48 przez MagdaM

    Podział nabytego 10 lat temu spadku a podatek

    10 lat temu nabyłam wraz z rodzeństwem i matką spadek po ojcu. Obecnie jedno z nich domaga się podziału.Jak będzie wyglądała moja sytuacja po podziale? Czy w przypadku sprzedaży działki będę musiała płacić podatek dochodowy? Czy jednak będę traktowana jako właścicielka od ponad 5 lat?

  • typyus33

    Dodano 2014-07-17 15:09 przez typyus33

    Podatek od sprzedaży 1/4 mieszkania

    Chcę odsprzedać siostrze swoją część spadku, czyli 1/4 mieszkania otrzymanego 02.09.2004 roku.
    Czy siostra będzie musiała zapłacić podatek i gdzie choć mieszka na stałe w USA?

  • sylwek4411

    Dodano 2019-08-06 16:20 przez sylwek4411

    Podatek za sprzedaż nieruchomości

    Witam,w ubiegłym roku otrzymałem w spadku po ojcu działkę rolną. Została złożona deklaracja podatkowa od spadków i darowizn z umorzeniem podatku ze względu na pokrewieństwo. Natomiast w ubiegłym tygodniu sprzedałem część otrzymanego spadku, całą kwotę otrzymaną ze sprzedaży przeznaczyłem na nadpłatę...

  • b...

    Dodano 2014-07-30 21:09 przez b...

    Czy i jeśli tak, to jaki zapłacę podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania?

    Witam,
    w 2001 r. otrzymałam w spadku mieszkanie własnościowe. W tym roku noszę się z zamiarem sprzedaży tej nieruchomości. Czy będę musiała zapłacić jakiś podatek od tej transakcji? Jeśli tak to w jakiej wysokości?
    Obecna wartość mieszkania to około 80000 zł. Dodatkowo, czy kwota uzyskana ze sprzeda...

  • Pachu

    Dodano 2018-12-06 22:25 przez Pachu

    Podatek od nieruchomości otrzymanej w spadku w przypadku pracy za granicą

    Sprzedałem dom pochodzący ze spadku po ojcu i za całą kwotę chciałbym kupić mieszkanie. Czy w przypadku pracy za granicą, a co za tym idzie zmiany miejsca zamieszkania, będę musiał zapłacić podatek?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania