eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek dochodowy po zbyciu masy spadkowej


2021-11-29 04:40 autor: Skaut

753 odsłon

Podatek dochodowy po zbyciu masy spadkowej

Po śmierci matki w 2019 roku nabyłem spadek (w 2021 - sierpień) wraz z ojczymem i bratem w równych częściach. W sierpniu 2021 ojczym dobrowolnie zrzekł się prawa do swojej 1/3 części spadku obejmującego mieszkanie na korzyść moją i mojego brata. W sierpniu 2021 został u notariusza przeprowadzony dział spadku w wyniku którego po zrzeczeniu się ojczyma zostaliśmy współwłaścicielami mieszkania po połowie.

Teraz brat chce abym ja zrzekł się mojej części na jego korzyść. Ja nie chce płacić podatku. Czy jeśli on spłaci moją część mieszkania - 1/2 masy spadkowej gotówką a ja zrzeknę się po tej spłacie na jego korzyść mieszkania to czy wyniknie potrzeba zapłaty podatku dochodowego. Suma spłaty jest równa wycenie mieszkania, jakie miało miejsce w lipcu 2021.

Czy można to zrobić u notariusza i jakie są tego koszty oraz kto pokrywa te koszty. Czy ja płacę podatek i w jakiej wysokości. A może w jakiej formie to zrobić aby uniknąć podatku z mojej strony?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Skaut

  Dodano 2021-11-08 01:01 przez Skaut

  Podatek od darowizny

  Nabyłem spadek po mamie w 2021 w lipcu. Było 3 spadkobierców: mój brat, ja i ojczym. U notariusza wszyscy przyjęliśmy spadek w wysokości 1/3 dla każdego. Pieniądze z konta podzielił bank a mieszkanie zostało podzielone u notariusza.
  W sierpniu ojczym darował mojemu bratu i mnie swoją część, tak wiec...

 • babeta3

  Dodano 2014-10-14 21:08 przez babeta3

  Podatek od spadku a darowizna od brata

  Po śmierci taty (03.2013) wzięłam z mamą kredyt na wykup mieszkania po rodzicach (lokal należał do TBS). Mama stała się najemcą lokalu. Po paru miesiącach zmarła (08.2014).Złożyłam w sądzie wniosek o sprawę spadkową. Brat deklaruje, że nie chce mieszkania, ale wiem, że dziedziczyć będą jego małoletn...

 • Ziomal3

  Dodano 2014-09-22 09:30 przez Ziomal3

  Jaki podatek od spadku zbytego przed upływem 5 lat?

  Witam,
  matka zapisała mi dom w testamencie. Po śmierci brat upomniał się o zachowek. Ja posiadałem też spory dług i komornik zajął mi obecne mieszkanie, aby wstrzymać egzekucję i wycofać z licytacji moje mieszkanie.
  Zostałem zmuszony sprzedać dom przed upływem 5 lat. Dom sprzedałem za kwotę 100 tys....

 • aniela78

  Dodano 2013-10-24 23:04 przez aniela78

  Dom w spadku po rodzicach a sprzedaż przez rodzeństwo

  Witam,
  mam problem: po śmierci rodziców, został dom. Moje rodzeństwo postanowiło sprzedać dom i podzielić pieniądze na wszystkich. Po śmierci nikt w tym domu nie mieszkał. Ostatnio dostałam wiadomość, że rodzeństwo znalazło kupca i mam przyjechać do notariusza, by podpisać zgodę na sprzedaż domu.
  Cz...

 • nunek

  Dodano 2014-03-04 19:41 przez nunek

  Ojciec dostał w spadku część domu po mamie. Kiedy może go sprzedać?

  Witam,
  rok temu zmarła mi mama. W spadku swoją część przepisała tatowi, a my jako rodzeństwo zrzekliśmy się w sądzie części po mamie na rzecz taty. Po jakim czasie tato może sprzedać mi ten dom i czy musi płacić jakiś podatek? Może lepiej żeby przekazał mi go w darowiźnie i czy wtedy trzeba płacić j...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania