eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy to próba wyłudzenia?


2019-10-30 05:16 autor: Machal

1 759 odsłon

Czy to próba wyłudzenia?

Dzień dobry,

w 2015 roku pracowałem w Niemczech (05.01.2015-25.03.2015), następnie prace już miałem na terenie Polski. Za rok 2015 zeznanie podatkowe składem w polskim Urzędzie Skarbowym.

Po 4 latach z mojej byłej firmy przyszło do mnie pismo:

"W toku przeprowadzonej przez Urząd Skarbowy (Finanzamt) kontroli zakwestionowana została poprawność rozliczenia pracowników poprzez przypisanie do nie właściwej klasy podatkowej. Ustalono, iż Pan/Pani nie był/a zameldowana na terenie Niemiec, przez to, nie posiadał nadanego numeru identyfikacyjnego (Steuernummer), tym samym została nadana nieodpowiednia klasa podatkowa.

Z tego powodu ciąży na Panu obowiązek podatkowy i pozostaje on do zapłacenia. W związku z powyższym niemiecki Urząd Skarbowy obliguje nas do poinformowania Panu o konieczności zapłacenia przez Pana niżej wymienionej kwoty podatku."Do pisma dołączone było pełnomocnictwo z nieograniczonym upoważnieniem do odbioru. Pani z tej firmy nalegała żeby podpisać i odesłać ten dokument do niej. Zaznaczę, że nie byłem zameldowany na terenie Niemiec, o czym firma wiedziała.

Poprosiłem również o kopie dokumentu od urzędu skarbowego na podstawie której jestem obciążony dodatkowo podatkiem, Pani mi odpisała

Panie Mateuszu dokument ten jest tylko i wyłącznie do wglądu w siedzibie firmy w Poczdamie lub we Wrocławiu. Niestety nie możemy Pan udostępnić kopii, ponieważ są tam również dane innych osób zatrudnionych w tych latach, a obowiązuje nas RODO. W razie pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego.

Co w takiej sytuacji mam zrobić? Czy jeśli firma źle odprowadzała za mnie podatki, mogę ponieść tego konsekwencje finansowe? Boję się podpisać dla tej firmy upoważnienie.

Pytanie zaktualizowano 2019-10-30 05:18

Firma rozliczała mnie w pierwszej klasie podatkowej.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-03-01 00:13 autor odpowiedzi: Rojbus12

  Witam. Moja kolezanka rowniez miała taka sytuacje jak Pan. po pierwsze: jesli Pan zalegał by jakie kolwiek pieniązki Niemieckiemu urzędowi oni sami by Pana znalezli nawet w Polsce i poimformował by Pana ile i za co Pan zalega i na jakie konto trzeba wpłacić, wiec konto było by napewno Niemieckego Urzędu a nie jakies Polskiej firmy. Kolezanka skontaktowała sie bezposrednio z Niemieckim urzędem czyli (Finazamt) i okazało sie ze nie zalega zadnych kwot. Wiec jesli ma Pan mozliwosc skontaktowanie sie z urzedem Niemieckim niech Pan to wewntualnie zrobi dla swojej pwenosci. Moim zdaniem ta firma chce wyłudzic od ludzi pieniążki. 


  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-06-22 15:30 autor odpowiedzi: Tadek

  Dzień dobry, również otrzymałem pismo w identycznej sprawie i wydaje mi się że dokładnie od tej samej firmy, bo to co Pan napisał zgadza się z dokumentem który otrzymałem i to kropka w kropkę. Dodam ze firma zajmowała się cukierkami. Wydaje mi się że owa firma chce wyłudzić od ludzi pieniądze. Nie ufam tam nikomu i nie zamierzam z nimi rozmawiać. Czy w sytuacji gdy ewentualnie to firma popełniła jakieś błędy urząd może pociągnąć do odpowiedzialności byłego pracownika czy odpowiedzialność za swoje działania poniesie owa firma? ( bo przecież to jak firma rozlicza się ze swoich podatków nie jest sprawą pracownika). Uważam też że zaległości za podatki płaci się do urzędu skarbowego a nie do jakiejś firmy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • asiabeata

  Dodano 2013-03-22 13:41 przez asiabeata

  Rozliczenie za pracę za granicą na umowę z zagranicznym pracodawcą

  Pracuję od 01.04 2012 r. w Niemczech do chwili obecnej na umowę o pracę z niemieckim pracodawcą. Mam 1 kl. podatkową, bo mieszkam tu sama - mój mąż mieszka w Polsce. Mogę tu ubiegać się o zwrot podatku. Potrzebuję zaświadczenia z polskiego Urzędu Skarbowego, ale oczywiście jest problem. Poinformowan...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-18 20:31 przez konto usunięte

  Czy muszę rozliczyć się w Polsce pracując za granicą?

  Do 13.06.2011 pobierałam zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, a od 15.06.2011 pracuję w Niemczech. W zeznaniu za 2011 rok wykazałam tylko dochody z urzędu pracy, gdyż uważałam że za granicą płacę już podatek, więc to nie dotyczy Polski, ale teraz mam wątpliwości, jak mam to zrobić aby było dobrze. Nad...

 • wojtunios

  Dodano 2013-03-16 14:26 przez wojtunios

  Jak rozliczyć zarobek ok. 3000 euro w Niemczech?

  Witam,
  moja siostra w roku 2012 wyjechała do siostry, tam też mieszkała i pracowała w Niemczech. Legalnie, niby na umowę o pracę, tyle że nie ma tej umowy. Otrzymywała tylko jakieś wydruki komputerowe. Z tego co widzę, to jest jej wypłata. Podobno pracodawca płacił jej jakieś śmieszne pieniądze na p...

 • AnekD

  Dodano 2013-03-16 12:26 przez AnekD

  Jak się rozliczyć z dochodów w Polsce i w Niemczech?

  Witam. Mam pytanie, na które nie znalazłam jak dotąd odpowiedzi. Po kolei. Mąż do czerwca ubiegłego roku pracował w Polsce (umowa o pracę), po czym nastąpiło rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i zarejestrował się w urzędzie pracy (bez możliwości pobieranie świadczeń pieniężnych).
  W sierpniu po...

 • kcw

  Dodano 2014-08-14 13:47 przez kcw

  Rozliczenie podatkowe w Polsce czy w Niemczech?

  Do 15.09.2013 pracowałam w Polsce, a od 15.09.2013 do 15.03.2014 pracowałam w Niemczech. Po powrocie do kraju rozliczyłam się z dochodów z obu krajów w Polsce.
  Czy muszę się jeszcze rozliczyć w Niemczech? W urzędzie skarbowym powiedziano mi, że nie, ale mam wątpliwości.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania