eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Sezonowa praca w Szwajcarii - brak rozliczeń z urzędem skarbowym


2016-02-15 21:30 autor: grin24x

7 544 odsłon

Sezonowa praca w Szwajcarii - brak rozliczeń z urzędem skarbowym

Witam serdecznie 

mam pytanie odnośnie sezonowej pracy na umowę w Szwajcarii, rozliczaniu się z podatku w Polsce oraz w przypadku zakupu nieruchomości, mieszkania w Polsce - musiałbym dopełnić uprzednio jakichkolwiek formalności, zeznań podatkowych przedstawieniu zarobków - udokumentowaniu czy jakąkolwiek inną potrzebną formę z tym związaną w przypadku owego zakupu mieszkania?

Jakie dokumenty powinienem posiadać, czy muszę składać zeznanie (zeznania) za jaki okres pracy za granicą tj. z ilu lat? Czy w ogóle jest potrzebne takie zeznanie, czy w przypadku gdy ich nie składałem co roku mogę wystąpić o wprowadzenie jakiejś korekty za taki okres i jak okres musi być ujęty?

Jeżeli chcę obecnie wydać na mieszkanie w chwili obecnej 129 tys. zł, to czy jest to obligowana kwota do składania zeznania/ań podatkowych za lata pracy w Szwajcarii?
Z tym wyłączeniem, że za okres ok. 6 lat pracowałem/czasem pół roku czasem mniej , czasem więcej/ i nie rozliczałem się wcale w  Polsce oraz za granicą z jakichkolwiek dochodów. W US zostałem poinformowany, że nie muszę się rozliczać, ale w razie czego udokumentować /przedstawić pochodzenie takowych środków. Na jakich zasadach miało by to polegać - takie udokumentowanie?

Jakie są w takim przypadku konsekwencje lub jak takowych uniknąć ze strony urzędu skarbowego? Czy jest możliwy zakup mieszkania z tych własnych środków zgromadzonych za pracę za granicą w Szwajcarii? Jakie kroki należało by podjąć by nie być rozczarowanym następstwem kar czy tym podobnych ze strony urzędu skarbowego? Czy muszę spełniać inne wymagania, a jeżeli tak to jakie?

Jak mam postępować w takiej sprawie z tym zakupem? Czytałem różne fora i wypowiedzi i jest to dla mnie nie do końca jasne.

Dziękuję z góry i pozdrawiam,
Paweł

Pytanie zaktualizowano 2016-02-15 21:50

Chcę zakupć wspólnie jako współwłaściciel mieszkanie z bratem.
Brat dokłada się do tego udziału w kwocie 76tysPln, jest to połączony kapitał z darowizny od rodziców i częsci własnej.Ja natomiast tą jw;kwotę uzupełniam w w.w. wartości.
Jakich procedur powinienem dokonać zgodnie z prawem  skarbowym  , by nie zostać obciążony karami  z powodu mojej niedostatecznej wiedzy w przystępowaniu do takiego zakupu?
Czy mogę liczyć na jaką kolwiek pomoc w dalszym postępowaniu z mojej  strony jako kupującego z brakiem dochodów w RP?

jESZCZE RAZ SERDECZNIE POZDRAWIAM

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-02 06:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli jest Pan w stanie udokumentować źródło pochodzenia posiadanych pieniędzy, to wszystko jest w porządku. Dochodów tych bowiem faktycznie w Polsce rozliczać nie trzeba, jeżeli poza nimi nie zostały uzyskane inne.
  Dowodami potwierdzającymi źródło będą tutaj natomiast chociażby dokumenty otrzymane od pracodawcy, czyli sama umowa, odcinki od wypłat (jeżeli są), otrzymane informacje o wartości rocznych przychodów czy też wpływy na konto bankowe tego wynagrodzenia.

  Asia B skomentował/a odpowiedź 2017-09-20 13:09

  Czy to oznacza, że od pracy sezonowej w Szwajcarii (4 miesiące lub mniej w ciągu roku) nie trzeba zgłaszać do Urzędu skarbowego? Nie trzeba płacić podatków od wynagrodzenia w Szwajcarii? Będę wdzięczna za odpowiedź. :)

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania