eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Sezonowa praca w Holandii i brak rozliczenia z Polskim Urzędem Skarbowym


2015-04-10 23:36 autor: RF_

48 668 odsłon

Sezonowa praca w Holandii i brak rozliczenia z Polskim Urzędem Skarbowym

Cześć,

mam podobny problem z polskim urzędem skarbowym jak większość młodych osób nieznających się na podatkach, a mianowicie pracowałem w Holandii sezonowo od 2008 do 2014 roku, głównie podczas wakacji.

Podczas tych wszystkich lat nie ujawniałem dochodu przed naszym urzędem, gdyż myślałem, że ze względu na ulgę abolicyjną nie jestem do tego zmuszony. Od 2008 do 2011 pobierałem rentę po zmarłym ojcu, natomiast po 2011 nie miałem żadnego dochodu w Polsce, jedynie z pracy wakacyjnej w Holandii.

Chciałbym jakoś naprostować tą sytuację, ale nurtuje mnie kilka pytań na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Pozwolę sobie je wypunktować aby było łatwiej usystematyzować moje pytanie.

1). Czy to prawda, że Urząd Skarbowy może mnie ukarać maksymalnie za 5 lat wstecz?

2). Czy w przypadku tych lat, w których nie miałem dochodu na terenie Polski (2012,13,14) mogę złożyć jedynie PIT ujawniający moje dochody, narażając się jedynie na karę za nieterminowe złożenie zeznania podatkowego, a sam dochód rozliczyć na zasadzie pełnej ulgi abolicyjnej?

3). Ile może wynosić kara za nieterminowe złożenie zeznania podatkowego oraz czy za złożone zeznania za kilka zaległych lat spowodują nałożenie na mnie tej samej kary x ilość lat, z których się rozliczam czy będzie to jednorazowa opłata za wszystkie te lata?

4). Jak mam traktować zwroty podatków z Holandii? Tam nie przekraczałem progu podatkowego i dostawałem w zasadzie zwrot całego podatku (zwykle około 1000 euro). Jest to dochód który również muszę wykazać, ale czy ten dochód można objąć ulgą abolicyjną?

5). Jak rozliczyć lata, w których dostawałem rentę po ojcu, z tego co mi się wydaje, nie płaciłem podatku dochodowego od renty, ale jest to niewątpliwie dochód na terenie kraju, czyli powinna mieć zastosowanie zasada proporcjonalnego opodatkowania (nie jestem pewny nazewnictwa)?

6). Czy z urzędem skarbowym można negocjować co do terminu spłaty ewentualnych należności, rozłożenia na raty?

Dzięki z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-29 15:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. po 5 latach przedawniają się w Polsce (co do zasady) podatki. Stąd fiskus nie może z reguły sięgnąć dalej. 5 lat liczymy jednak od końca roku, w którym składamy rozliczenie, czyli w praktyce jest to nie 5, a 6 lat od roku zarobkowego.
  2. Tak - w rocznym PIT w takim przypadku wykazane zostaną jedynie dochody zagraniczne, i korzystając z ulgi abolicyjnej podatek nie wystąpi. Niemniej trzeba pamiętać, że ulgą tą nie jest objęty zwrot podatku z Holandii (tak twierdzi fiskus).
  3. Co do kary, w ramach postępowania mandatowego, bo tak to się zwykle kończy, z reguły jest to kilkaset złotych. Proszę napisać czynny żal i złożyć go razem z PIT-ami. Być może urząd odstąpi od jego nakładania.
  5. A nie było PIT-40A z ZUS-u?
  6. rozłożenie zaległości podatkowej na raty zawsze można negocjować, składając w tym zakresie stosowny wniosek (nie ma urzędowego wzoru) :)

  lukaszenkooo skomentował/a odpowiedź 2017-11-21 06:44

  Czesc mam taki problem, gdyz jestem w holl 12lat i zawsze sie rozliczalem w terminie ale za rok 2015 i 2016 sie jeszcze nie rozliczylem. Za rok 2015 mam zaswiadczenie ze jestem z polska rozliczony nna zero ale niestety finanse mi nie pozwalaja sie nrozliczyc. Byla zona mi wywinela numer i mam od 4 lat 199euro co tydzien, 5 razy mnie tu oktradli (dom) ani razu nie dostalem zadnych pieniaszkow, i niestac mnie na urlop a w polsce nie bylem od 3 lat. Dostaje dokumenty od balastingu ale dopiero zbieram by mu c sie rozliczyc, czy moge miec przez to duze proiblemy i do kogo sie najlepiej zglosic?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-25 19:00 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam mam  pytanie czy trzeba rozliczyć się z podatku w Polsce jeżeli osoba pracowała na terenie Holandii przez 2 msc i nigdy nie pracowała w Polsce czyli nie ma nr NIP ?

  Oceń odpowiedź 22 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-25 20:35 autor odpowiedzi: RF_

  Cześć, nie, jeżeli nie miałeś przychodu w polsce to nawet nie musisz zgłaszać tego do urzędu (no chyba że chcesz to wtedy na picie zerowym wypełniasz deklarację).

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 6 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-26 13:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dochody z Holandii każdorazowo trzeba w Polsce rozliczyć. Ma tutaj bowiem zastosowania metoda odliczenia proporcjonalnego, która nakazuje te dochody opodatkować także w Polsce. Przykład rozliczenia dochodów holenderskich przedstawiliśmy tutaj: http://www.podatki.egospodarka.pl/130603,Poradnik-PIT-36-i-PIT-ZG-dla-dochodow-z-Holandii-z-ulga-abolicyjna,1,69,1.html

  isss1

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-09-19 16:37

  Witam, w 2013 roku pracowałam sezonowo w Holandii przez okres ok 7 tygodni, w tym roku dostawalm rownież rentę, nie rozliczylam się jednak z tego dochodu ani w Polsce ani w Holandii. W tym roku dostalam wezwanie do zlożenia korekty za 2013 rok, okazało sie jednak że mama dostała za mnie wtedy zwrot podatku. Czy w takim razie grozi jej kara? Co zrobic w takiej sytuacji?

  N_P_ skomentował/a odpowiedź 2017-01-12 13:10

  Witam, Otrzymałam pismo z US ze w 2013 roku nie wykazałam dochodu z Holandii (praca sezonowa ok 2 tygodni zarobek ok. 600 euro) -miałam też zarobki w Polsce. Pan w urzędzie czeka na złożenie korekty do poprzedniego pitu z wykazaniem zarobku z Holandii. W Holandii rozliczał mnie znajomy, z którym nie utrzymuje już kontaktu, nie mam też w domu żadnego dokumentu (takiego jak dostajemy z Polsce od pracodawcy do rozliczenia) zeby wypełnić ten pit ZG. Jak mogę rozwiązać problem? Skąd mogę otrzymać dokument z wykazem pracy w Holandii zeby rozliczyć PIT. Proszę o pomoc i czekam na odpowiedź. N.P

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 7 14

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-12 13:22 autor odpowiedzi: N_P_

  Witam, Otrzymałam pismo z US ze w 2013 roku nie wykazałam dochodu z Holandii (praca sezonowa ok 2 tygodni zarobek ok. 600 euro) -miałam też zarobki w Polsce. Pan w urzędzie czeka na złożenie korekty do poprzedniego pitu z wykazaniem zarobku z Holandii. W Holandii rozliczał mnie znajomy, z którym nie utrzymuje już kontaktu, nie mam też w domu żadnego dokumentu (takiego jak dostajemy z Polsce od pracodawcy do rozliczenia) zeby wypełnić ten pit ZG. Jak mogę rozwiązać problem? Skąd mogę otrzymać dokument z wykazem pracy w Holandii zeby rozliczyć PIT. Proszę o pomoc i czekam na odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-12 13:43 autor odpowiedzi: RF_

  Cześć, do mnie też US przysłał pismo z nakazem złożenia wyjaśnień za 2013 ale urzędnik był na tyle miły że powiedział mi dokładnie jakie kwoty i gdzie mam wpisać w pit. Jeżeli już Ci przysłali takie wezwanie to najprawdopodobniej oni dokładnie mają te dane z holenderskiego urzędu dlatego poproś osobę która prowadzi Twoją sprawę aby podał Ci te dane.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-16 10:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Z tego co tutaj widać - urzędnik podał wszystko - kwota 600 euro. Pozostaje już tylko wykazać tę wartość w PIT/ZG i skorygować rozliczenie.
  A jak wypełnić takiego PIT-a pisaliśmy tutaj: http://www.podatki.egospodarka.pl/130603,Poradnik-PIT-36-i-PIT-ZG-dla-dochodow-z-Holandii-z-ulga-abolicyjna,1,69,1.html

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-03-06 21:00 autor odpowiedzi: Patrycja942

  Witam,
  Pracowałam w Nl 3 miesiące rozliczyłam sie w Pl, czy muszę tez sie rozliczać w Nl  ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-21 06:42 autor odpowiedzi: lukaszenkooo

  Ik heb een probleem omdat ik op de 12e verdieping ben en ik altijd op tijd ben, maar voor 2015 en 2016 ben ik nog niet afgewikkeld. Voor het jaar 2015 heb ik een bewijs dat ik uit de Poolse afgeronde nul nul kom, maar helaas staan mijn financiën me niet toe om te stoppen. Ik ben al een aantal jaar getrouwd en ik heb 4 jaar 199euro per week, 5 keer ben ik hier geweest, heb ik geen geld ontvangen en ben ik niet naar Polen geweest en ben ik al 3 jaar niet meer in Polen. Ik krijg de documenten van de uitholling maar ik verzamel hem om het te regelen, kan ik een grote sonde hebben en aan wie het best?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-21 06:43 autor odpowiedzi: lukaszenkooo

  Czesc mam taki problem, gdyz jestem w holl   12lat i zawsze sie rozliczalem w terminie ale za rok 2015 i 2016 sie jeszcze nie rozliczylem. Za  rok 2015 mam zaswiadczenie ze jestem z polska rozliczony nna zero ale niestety finanse mi nie pozwalaja sie nrozliczyc. Byla zona mi wywinela numer i mam od 4 lat 199euro co tydzien, 5 razy mnie tu oktradli (dom) ani razu nie dostalem zadnych pieniaszkow, i niestac mnie na urlop a w polsce nie bylem od 3 lat. Dostaje dokumenty od balastingu ale dopiero zbieram by mu c sie rozliczyc, czy moge miec przez to duze proiblemy i do kogo sie najlepiej zglosic?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • black_lady

  Dodano 2014-11-24 16:39 przez black_lady

  Praca w Holandii a rozliczenie się z US z dochodów i zwrotu podatku holenderskiego

  Witam, zapytam w imieniu męża, gdyż on bagatelizuje sobie sprawę z US a ja martwię się co może mu grozić... Mąż pracował w Holandii od 2010, zatrudniony był przez firmę w Opolu, która ma siedzibę w Holandii. W Holandii pracował cały rok z tym, że co 2-3 miesiące przyjeżadzał na urlopy np. na tydzień...

 • moni789

  Dodano 2016-11-16 16:30 przez moni789

  Jakie konsekwencje za nierozliczony dochód z Holandii?

  Witam,w roku 2013 i 2014 pracowałam sezonowo prze okres 4-6 tygodni w Holandii. Nie rozliczałam się z tego w Polsce (jedynie w Holandii). Dzisiaj otrzymałam pismo z Urzędu Skarbowego o tym, iż posiadają dokumenty, że w roku 2013 uzyskałam dochód w Holandii na kwotę 2,5 tys. euro i by się wstawić w c...

 • dudus99

  Dodano 2015-02-20 01:40 przez dudus99

  Praca w Holandii a rozliczenie z US w Polsce

  Witam,nawiązując do tematu - w 2011 r. pracowałam w Holandii 2 miesiące (praca sezonowa), rozliczyłam się w Holandii i dostałam zwrot coś koło 230 euro, w Polsce natomiast nie rozliczyłam się z tego (jedynie z zarobków w kraju). Moje pytanie brzmi - jeśli teraz złożę korektę PIT za 2011 r. i dołączę...

 • urka1988

  Dodano 2014-02-03 11:16 przez urka1988

  Brak zeznania podatkowego w Polsce

  Od 2008 roku pracuję w Holandii i cały czas się tam rozliczałem. Nie wiedziałem, że w Polsce rownież muszę. W 2012 roku dowiedziałem się, że muszę się rozliczać w Polsce i się rozliczyłem. Jak mogę to wszystko wyprostować?

 • olkaaa999

  Dodano 2018-02-11 18:51 przez olkaaa999

  Problem z Urzędem Skarbowym - nierozliczony podatek z Holandii

  Witam,w 2014 r., przez niecały miesiąc pracowałam w Holandii. Nie rozliczyłam się z US w Polsce (dokumenty pracodawca miał mi wysłać na początku kolejnego roku, ale ich nie dostałam i zapomniałam o sprawie). Niedawno przyszło mi wezwanie do złożenia korekty za ten dochód.Problem w tym, że kwota poda...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

 • Ulga abolicyjna w PIT za 2021 r.

  Ulga abolicyjna w PIT za 2021 r.

  Podatnicy pracujący za granicą uzyskiwane tam dochody winni wykazywać w polskim zeznaniu podatkowym. W tym celu należy złożyć PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG. Ci, którzy do zagranicznych dochodów stosują metodę kredytu podatkowego ...

 • Poradnik PIT-36 i PIT/ZG dla dochodów z Holandii z ulgą abolicyjną

  Poradnik PIT-36 i PIT/ZG dla dochodów z Holandii z ulgą abolicyjną

  Rozliczenie się z dochodów uzyskanych jedynie w Polsce może przysporzyć sporych problemów. Te potęgują się, gdy w rocznym PIT rozliczane są dochody zagraniczne. Dlatego poniżej prezentujemy na praktycznym przykładzie rozliczenie dochodów ...

 • Praca za granicą: zwrot podatku poza ulgą abolicyjną

  Praca za granicą: zwrot podatku poza ulgą abolicyjną

  Sposób obliczania podatku od zagranicznych dochodów, w tym stosowania tzw. ulgi abolicyjnej, określają wprost przepisy podatkowe. To samo tyczy się doliczania w rocznym PIT zwróconego z zagranicy podatku. Podatnik ustalając należny podatek ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania