2016-02-15 21:30 autor: grin24x
7 448 odsłon
Witam serdecznie
mam pytanie odnośnie sezonowej pracy na umowę w Szwajcarii, rozliczaniu się z podatku w Polsce oraz w przypadku zakupu nieruchomości, mieszkania w Polsce - musiałbym dopełnić uprzednio jakichkolwiek formalności, zeznań podatkowych przedstawieniu zarobków - udokumentowaniu czy jakąkolwiek inną potrzebną formę z tym związaną w przypadku owego zakupu mieszkania?
Jakie dokumenty powinienem posiadać, czy muszę składać zeznanie (zeznania) za jaki okres pracy za granicą tj. z ilu lat? Czy w ogóle jest potrzebne takie zeznanie, czy w przypadku gdy ich nie składałem co roku mogę wystąpić o wprowadzenie jakiejś korekty za taki okres i jak okres musi być ujęty?
Jeżeli chcę obecnie wydać na mieszkanie w chwili obecnej 129 tys. zł, to czy jest to obligowana kwota do składania zeznania/ań podatkowych za lata pracy w Szwajcarii?
Z tym wyłączeniem, że za okres ok. 6 lat pracowałem/czasem pół roku czasem mniej , czasem więcej/ i nie rozliczałem się wcale w Polsce oraz za granicą z jakichkolwiek dochodów. W US zostałem poinformowany, że nie muszę się rozliczać, ale w razie czego udokumentować /przedstawić pochodzenie takowych środków. Na jakich zasadach miało by to polegać - takie udokumentowanie?
Jakie są w takim przypadku konsekwencje lub jak takowych uniknąć ze strony urzędu skarbowego? Czy jest możliwy zakup mieszkania z tych własnych środków zgromadzonych za pracę za granicą w Szwajcarii? Jakie kroki należało by podjąć by nie być rozczarowanym następstwem kar czy tym podobnych ze strony urzędu skarbowego? Czy muszę spełniać inne wymagania, a jeżeli tak to jakie?
Jak mam postępować w takiej sprawie z tym zakupem? Czytałem różne fora i wypowiedzi i jest to dla mnie nie do końca jasne.
Dziękuję z góry i pozdrawiam,
Paweł
Chcę zakupć wspólnie jako współwłaściciel mieszkanie z bratem.
Brat dokłada się do tego udziału w kwocie 76tysPln, jest to połączony kapitał z darowizny od rodziców i częsci własnej.Ja natomiast tą jw;kwotę uzupełniam w w.w. wartości.
Jakich procedur powinienem dokonać zgodnie z prawem skarbowym , by nie zostać obciążony karami z powodu mojej niedostatecznej wiedzy w przystępowaniu do takiego zakupu?
Czy mogę liczyć na jaką kolwiek pomoc w dalszym postępowaniu z mojej strony jako kupującego z brakiem dochodów w RP?
jESZCZE RAZ SERDECZNIE POZDRAWIAM
2016-03-02 06:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Asia B skomentował/a odpowiedź 2017-09-20 13:09
Czy to oznacza, że od pracy sezonowej w Szwajcarii (4 miesiące lub mniej w ciągu roku) nie trzeba zgłaszać do Urzędu skarbowego? Nie trzeba płacić podatków od wynagrodzenia w Szwajcarii? Będę wdzięczna za odpowiedź. :)
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2017-05-05 10:16 przez alip
Partner, pracujący wyłącznie za granicą kupuje mieszkanie. Jako, że ja jestem na miejscu poprosił mnie żebym wypłacała za niego raty. I tu zrobiłam głupi błąd - miałam zamiar wpłacić pieniądze w kasie banku, po czym kasjerka namówiła mnie na konto, żebym nie płaciła wysokiej prowizji. Mieszkanie nie...
Dodano 2015-08-04 22:11 przez zielkin
Witam serdeczne,
jestem rezydentem w Irlandii, mieszkam tutaj od 8 lat i od tego czasu legalnie pracuje i płacę tutaj podatki. Podczas tych 8 lat, zgromadziłem pewne oszczędności, które co jakiś czas wysyłałem do Polski. W tym czasie zakładałem w Polsce lokaty terminowe co pozwoliło mi też na zgrom...
Dodano 2015-04-27 15:54 przez septuaginta
Pracowałem w tamtym roku w Włoszech, jedynie 2 miesiące w okresie wakacyjnym. W Polsce nie pracowałem nigdzie na umowę. Czy muszę w takiej sytuacji się rozliczyć wyłącznie z pracy w Włoszech?
Dodano 2015-04-10 23:36 przez RF_
Cześć,mam podobny problem z polskim urzędem skarbowym jak większość młodych osób nieznających się na podatkach, a mianowicie pracowałem w Holandii sezonowo od 2008 do 2014 roku, głównie podczas wakacji. Podczas tych wszystkich lat nie ujawniałem dochodu przed naszym urzędem, gdyż myślałem, że ze wzg...
Dodano 2015-04-09 18:18 przez 71_17
Ja rozliczyć zarobki z tytułu umowy o pracę z Polski i z pracy sezonowej (miesiąc) we Francji?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii
Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...
Przedsiębiorca nie zawsze rozlicza w polskim PIT zagraniczne dochody
Polski przedsiębiorca jest obowiązany rozliczyć się z fiskusem od całości swoich dochodów, włącznie z tymi osiągniętymi poza granicami RP. Czy zawsze jednak dochody spoza granic RP będą łączone z dochodami z działalności ...
Rozliczenie PIT: dochód z pracy i działalność gospodarcza za granicą
Dochody z pracy w Polsce tutaj są opodatkowane. Natomiast w przypadku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, ta ich część, która przypada na wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii, nie będzie wykazywana w ...
Konsekwencje Konwencji MLI: kto rozliczy dochody zagraniczne?
Z początkiem 2019 r. Polacy, którzy mają w Polsce rodzinę, ale pracują i zarabiają wyłącznie za granicą, będą musieli rozliczać się także z rodzimym fiskusem. Jest to konsekwencja przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2018 r ...