eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Darowizna a dochód roczny


2015-12-15 23:18 autor: OLa90

12 138 odsłon

Darowizna a dochód roczny

Witam,

rodzice chcą mi przekazać darowiznę na konto bankowe i zgłosić to w US. Zastanawiam się czy przy rozliczeniu PIT-u rocznego ta kwota nie zostanie uznana za część mojego dochodu i nie będę musiała od kwoty dochód roczny darowizna zapłacić podatku?

Wiem, że przy darowiźnie rodzice-dzieci, kiedy jest ona zgłoszona nie trzeba płacić podatku, ale co z wysokością mojego dochodu rocznego? Czy kwota darowizny zostanie w niego wliczona?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-17 06:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dochodem proszę się nie martwić. Jeżeli bowiem otrzymane pieniądze podlegają pod opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn (w którym to korzystają ze zwolnienia), nie są opodatkowane podatkiem dochodowym. W rocznym PIT w ogóle nie będą one wykazywane.

  aga-93.93 skomentował/a odpowiedź 2019-01-06 19:48

  jezeli babcia chcialby mi przekazac darowizne ale w kilku przelewach, pierwszy byl w listooadzie a dwa beda w tym roku to czy wszystkie 3 przelewy beda mi sie wliczac do dochodu do 500+? jezeli zglosze je to jestem zwolniona od odprowadzania podatku?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • sonyono

  Dodano 2015-09-28 21:28 przez sonyono

  Darowizna od rodziców po ślubie

  Witam,po ślubie (ok. miesiąc temu) moi rodzice przelali ze swojego wspólnego konta na moje konto osobiste kwotę przekraczającą kwotę wolną od podatku. Czy muszę w US zgłosić do darowizny również małżonkę? Czy wystarczy, że zgłoszę tylko siebie? Chciałbym nadmienić, iż rodzice w tytule przelewu napis...

 • askaxx25

  Dodano 2015-09-02 11:43 przez askaxx25

  Darowizna od ojca/teścia

  Teść zamierza mi i mężowi przekazać kwotę pieniędzy w wysokości 40 000 zł. Czy musimy sporządzać jakiś akt darowizny itp.? Jak w takim przypadku z podatkiem?Słyszałam, że musi nam to przekazać w formie przelewu i wtedy wypenia się odpowiedni PIT do US i wtedy nie płaci się podatku. Jak to dokładnie ...

 • PLUSPLUS3

  Dodano 2015-06-30 14:26 przez PLUSPLUS3

  Konto na mnie, a pieniądze są mamy przesyłane z zagranicy

  Dzień dobry, mama pracuje za granicą. Z uwagi na to, iż nie może przyjechać do Polski, na jej prośbę otworzyłam rachunek bankowy w Polsce, by mogła tutaj przesyłać swoje pieniądze. Jednakże bank nie wyraził zgodny na otwarcie rachunku na jej dane, dlatego otworzyłam rachunek na siebie dla niej.
  Czy ...

 • tees1

  Dodano 2015-05-23 20:32 przez tees1

  Kiedy i jaki podatek od darowizny?

  Córka chce przekazać mi darowiznę w wysokości 250 tysięcy zł, w formie gotówki, przelewem na mój rachunek bankowy. Darowiznę tą przeznaczę na zakup mieszkania własnościowego. Czy zapłacę jakikolwiek podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

 • karolina_89

  Dodano 2016-07-16 08:14 przez karolina_89

  Darowizna zwolniona od podatku

  W 2009 roku otrzymałam od mamy darowiznę 8000 zł. W z wiązku z tym, że to mniej niż 9673 zł, to nie zgłaszałam tego do US. Pieniędzy nie wpłacałam na konto. Teraz kupujemy z mężem dom i na to chcę przeznaczyć te 8000 zł. Czy jeżeli US się zapyta o te 8000 zł, to wystarczy oświadczenie od mamy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania