eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Pobyt za granicą i przelew pieniędzy na konto brata. Czy sprawę trzeba zgłosić do US?


2015-12-15 22:33 autor: kate.new

4 801 odsłon

Pobyt za granicą i przelew pieniędzy na konto brata. Czy sprawę trzeba zgłosić do US?

Witam,

mam pytanie odnoszące się podatków. Obecnie mieszkam w Anglii i mam zamiar kupić mieszkanie w Krakowie. Nie posiadam żadnego konta bankowego w Polsce i mam zamiar przesłać sporą sumę pieniędzy na konto walutowe mojego brata mieszkającego w Polsce, on zrobi przewalutowanie funtów na złotówki i będzie trzymał te pieniądze na swoim koncie.

Za 2 miesiące planuję pobyt w Polsce i otworzenie własnego konta bankowego, na które mój brat przeleje z powrotem moje pieniądze (w złotówkach). Podczas tych dwóch miesięcy brat nie będzie używał moich pieniędzy. Możliwe, że jednak za mieszkanie będę musiała zapłacić wcześniej niż planuję mój przylot, więc możliwe, że pieniądze będą przelane na konto właściciela mieszkania.

Oczywiście będę mogła udowodnić na podstawie wpisu do księgi wieczystej bądź innych dokumentów, że pieniądze zostały wypłacone z konta mojego brata w celu zapłacenia za moje mieszkanie, które będzie na moje imię i nazwisko.

Moje pytanie brzmi: czy ja i mój brat musimy zgłosić taką formę przelewu (z mojego konta na konto brata, i z powrotem z jego konta na moje polskie konto), jako darowiznę lub pożyczkę aby być zwolnionym od płacenia podatku?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
Katarzyna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-12-18 13:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    No właśnie - ani to darowizna, ani pożyczka - a te czynności są opodatkowane. Można zatem uznać, że podatku nie będzie. Powstaje tutaj jednak pewien problem - tzw. depozytu nieprawidłowego.
    został on określony w art. 845 Kodeksu cywilnego: Jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

    Umowa depozytu nieprawidłowego jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stąd pytanie, czy planowana czynność nie ma jego znamion.

    kate.new skomentował/a odpowiedź 2015-12-19 19:55

    Dziekuje za odpowiedz. A gdybym przeslala pieniadze (ok 14 tys funtow) na konto brata i on by wyplacil taka sume z banku w polsce (po przealutowaniu) i trzymalby te pieniadze w gotowce do mojego powrotu, czy tez trzeba to zglaszac do Urzedu Skarbowego? Albo gdybym przeslala gotowke do brata przez Western Union i gotowka bylaby odebrana w lokalu Western Union a nie na bankowym koncie brata?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Diana_a.poczta

    Dodano 2017-03-30 13:08 przez Diana_a.poczta

    Czy muszę płacić podatek za przelew własnych pieniędzy na konto mamy?

    W związku z powrotem do kraju z Wielkiej Brytanii w 2015 r. przelałam w 3 ratach (przez stronę internetową) na konto matki, oszczędności w kwocie 30 000 zł (tytułem - Dla D.), z których korzystałam comiesięcznie z jej konta (mam upoważnienie do korzystania z niego). 
    Przesłałam je przez stronę inter...

  • katze3003

    Dodano 2020-06-22 18:25 przez katze3003

    Przelew pieniędzy za sprzedaż mieszkania w Polsce do Niemiec

    Witam, sprzedałam mieszkanie po rodzicach (po 5 latach), pieniądze zostały przelane na moje polskie konto. Mieszkam w Niemczech, w międzyczasie zmieniłam nazwisko. Jak mam ściągnąć swoje pieniądze do Niemiec? W Polsce nie musiałam płacić podatku. A w Niemczech? Ale, najważniejsze, jak sprowadzić pie...

  • Pepe22

    Dodano 2018-12-11 22:15 przez Pepe22

    Kiedy muszę zapłacić podwójny podatek?

    Witam,
    bardzo proszę o poradę. Mieszkam za granicą wraz z mężem i synkiem. Chcemy kupić mieszkanie w Polsce i wynająć je do czasu zjazdu.
    Pytanie brzmi, czy jeśli zaczniemy wynajmować i odprowadzać za to podatek, a nadal będziemy mieszkać za granicą, to czy będziemy musieli płacić, tzw. podwójny pod...

  • Alucha110

    Dodano 2016-08-08 20:24 przez Alucha110

    PIT-39 a spłata kredytu w Anglii

    Witam,kupiłam mieszkanie w lipcu 2012 r. Chciałabym je sprzedać w tym roku po mimo iż nie minęło 5 lat. Rok temu kupiłam dom w Anglii w kredycie. Czy pieniądze ze sprzedaży mieszkania mogę przeznaczyć lub nimi spłacić kredyt w Anglii? Jakie dokumenty potrzebuję pokazać w Polsce by nie płacić podatku...

  • Anwen

    Dodano 2016-04-28 15:52 przez Anwen

    Gdzie trzeba się rozliczyć ze sprzedanego mieszkania?

    Witam,kupiłem mieszkanie w Polsce w 2013 r., nigdy nie byłem w tym mieszkaniu zameldowany. Po kupnie mieszkania wyjechałem za granicę, dokładnie do Holandii (mieszkam do chwili obecnej). W 2015 r. sprzedałem mieszkanie za niższą kwotę niż je kupiłem. Dodam, że meldunek mam w Holandii. Moje pytanie:G...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania