eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Wydatek przychodu ze sprzedaży mieszkania na ratę, za nowo kupione mieszkanie a podatek dochodowy


2015-12-13 16:36 autor: mar.plo

2 324 odsłon

Wydatek przychodu ze sprzedaży mieszkania na ratę, za nowo kupione mieszkanie a podatek dochodowy

Dzień dobry,

w grudniu 2015 kupujemy z żoną mieszkanie - deweloperska umowa kupna w formie aktu notarialnego, mieszkanie jest w trakcie budowy i będzie oddane na przełomie 2016/2017 roku - akt notarialny przeniesienia na nas własności będzie dopiero na początku 2017 r. 

Od długiego czasu jesteśmy z żoną posiadaczami mieszkania, w 2011 poprzez darowiznę od rodziców stałem się również posiadaczem drugiego mieszkania, które chcę sprzedać przed upływem 5 lat podatkowych (w roku 2016).

Płatność za własne kupowane mieszkanie jest tak rozłożona, że całe środki ze sprzedaży obecnie posiadanego mieszkania przeznaczę na ostatnią wpłatę (50% ceny) za nowe mieszkanie, jeszcze przed jego odbiorem i przed podpisaniem aktu notarialnego przeniesienia na mnie własności.

Czy kwotę uzyskaną ze sprzedaży mogę zadeklarować w PIT-39 w roku 2017 jako pieniądze przeznaczone na własne cele mieszkaniowe i uniknąć podatku?
Moją wątpliwość budzi fakt, że mieszkanie już posiadam i kupuję kolejne, w przypadku gdybym najpierw sprzedał i następnie kupił mieszkanie miałbym 2 lata podatkowe na zrealizowanie własnego celu mieszkaniowego. Czy własnym celem mieszkaniowym może być posiadanie kolejnego mieszkania?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2015-12-15 07:21

Poproszę o wyjaśnienie:
- umowa deweloperska kupna mieszkania 'B' w formie aktu notarialnego będzie zawarta 2015.12
- sprzedaż mieszkania 'A' nastąpi w roku 2016
- akt notarialny przeniesienia własności mieszkania 'B' nastąpi na początku 2017

1. Czy za datę kupna nie należy przyjąć umowy deweloperskiej z 2015.12 ? - wtedy kupno mieszkania 'B' następuje przed sprzedażą mieszkania 'A' .

2. Czy kolejność kupna / sprzedaży istotnie ma znaczenie ? - czy nie wystarczy że środki ze sprzedaży mieszkania 'A' zostaną zainwestowane jako ostatnia rata na poczet ceny mieszkania 'B' przed upływem 2 lat od jego sprzedaży?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-15 06:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czyli sprzedaż nastąpi zapewne na początku 2016 r., zaś zakup nowego mieszkania w 2017 r. Zostanie w związku z tym zachowana kolejność czynności. Fakt posiadania innego mieszkania nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku. Ważne, aby nowe lokum zaspokajało Pana potrzeby mieszkaniowe, czyli mówiąc innymi słowy, aby Pan w nim zamieszkał.

  mar.plo skomentował/a odpowiedź 2015-12-15 07:19

  Poproszę o wyjaśnienie - umowa deweloperska kupna mieszkania 'B' w formie aktu notarialnego będzie zawarta 2015.12 - sprzedaż mieszkania 'A' nastąpi w roku 2016 - akt notarialny przeniesienia własności mieszkania 'B' nastąpi na początku 2017 1. Czy za datę kupna nie należy przyjąć umowy deweloperskiej z 2015.12 ? - wtedy kupno mieszkania 'B' następuje przed sprzedażą mieszkania 'A' . 2. Czy kolejność kupna / sprzedaży istotnie ma znaczenie ? - czy nie wystarczy że środki ze sprzedaży mieszkania 'A' zostaną zainwestowane jako ostatnia rata na poczet ceny mieszkania 'B' przed upływem 2 lat od jego sprzedaży?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-12-22 06:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Organy podatkowe rygorystycznie podchodzą do zachowania kolejności zdarzeń - czyli najpierw sprzedaż, później zakup - jako że taki zapis znajduje się w ustawie. Trafiłem ostatnio jednak na wyrok WSA, który uznał, że chodzi o przekazanie na wskazany cel określonych środków finansowych, zaś kolejność czynności (sprzedaż i kupno) ma drugorzędne znaczenie - niemniej wyrok jest w konkretnej sprawie i wydany przez konkretny skład orzekający, stąd nie opierałbym na niej całej strategii.
  Co do pytania w zakresie umów - umowa deweloperska to zapewne umowa przedwstępna. Tutaj natomiast istotna jest umowa przenosząca własność mieszkania.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Lukasz 70

  Dodano 2014-10-03 14:29 przez Lukasz 70

  Podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny

  Witam,
  w rodzinie mam do czynienia z bardzo ciekawym casusem:
  1. Babcia otrzymała w drodze darowizny mieszkanie od siostry (najbliższa rodzina - nabycie zwolnione z podatku dochodowego).
  2. Babcia sprzedała otrzymane mieszkanie po miesiącu za kwotę 150 000 zł.
  3. Po miesiącu Babcia kupiła za otrzyma...

 • mola777

  Dodano 2014-08-12 13:39 przez mola777

  Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego jako darowizna

  Parę dni temu nasza córka przekazała nam jako darowiznę mieszkanie. Za parę tygodni mieszkanie to będziemy sprzedawać za kwotę taką, jak na akcie darowizny.
  Jestem z mężem na etapie kupowania lokalu o innym przeznaczeniu (apartament) o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10 m2, (zwany w umowie lo...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-06 17:43 przez konto usunięte

  Sprzedaż dwóch gruntów obok siebie jednej osobie. Czy należy złożyć jeden czy dwa PIT-39?

  Witam,
  mam pytanie odnośnie sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat.
  Sprawa wygląda tak: w 2009 roku babcia darowała mi mały kawałek pola i w tym samym roku ja kupiłam drugi kawałek takiego pola obok babci za 1000 zł. W efekcie miałam jeden duży, razem pół hektara, tylko nabyty na dwa różne spos...

 • homerker

  Dodano 2016-10-12 19:34 przez homerker

  Wątpliwości PIT-39 dotyczące ulgi mieszkaniowej

  Dzień dobry,mam do Państwa kilka pytań dotyczących deklaracji PIT-39. Sprzedałem mieszkanie przed upływem 5 lat od jego zakupu, całość kwoty ze sprzedaży przeznaczyłem na "cele mieszkaniowe". Za część kwoty kupiłem dom, resztę przeznaczyłem na jego remont. Wydaje mi się że, źle wypełniłem deklarację...

 • Miks813

  Dodano 2016-04-30 13:59 przez Miks813

  PIT-39 odliczenia od podatku dochodowego

  Witam, w 2015 r. sprzedałem wraz z żoną wspólną działkę rolną (kat. łąki, pastwiska). W związku z tym, iż od dnia otrzymania praw do tej ziemi nie minęło 5 lat muszę złożyć PIT-39 i zapłacić podatek dochodowy. Od podatku można odliczyć kwotę przeznaczoną na własne cele mieszkaniowe. W związku z tym,...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania