eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Darowizna od rodziców po ślubie


2015-09-28 21:28 autor: sonyono

5 076 odsłon

Darowizna od rodziców po ślubie

Witam,

po ślubie (ok. miesiąc temu) moi rodzice przelali ze swojego wspólnego konta na moje konto osobiste kwotę przekraczającą kwotę wolną od podatku.

Czy muszę w US zgłosić do darowizny również małżonkę? Czy wystarczy, że zgłoszę tylko siebie? Chciałbym nadmienić, iż rodzice w tytule przelewu napisali: "Darowizna od rodziców dla xxxx (nasze imiona)". Czy ten tytuł przelewu ma znaczenie dla US?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-09-30 14:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Niestety tytuł wskazuje, że darowizna była dla Pana oraz żony, co oznacza, że obdarowanych jest dwójka.... A że synowa to nie rodzina...., to pełne zwolnienie nie ma do niej zastosowania. Pan może skorzystać z pełnego zwolnienia, składając w ciągu 6 miesięcy od darowizny deklarację w skarbówce wraz z potwierdzeniem przelewu. Niestety żona będzie miała liczony podatek jak dla pierwszej grupy podatkowej (z uwzględnieniem kwot wolnych oczywiście). Pytanie czy darowizny nie da się cofnąć i dokonać jej tylko na rzecz Pana?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-23 12:13 autor odpowiedzi: BA-M

  Podłączę się pod podobny temat.
  Co w przypadku gdy moja mama chce przekazać mojej żonie gotówkę w wysokości powyżej limitu zwolnienia. Żona te pieniądze chce wykorzystać w rozwój swojej działalności gospodarczej (zwykła działalność gospodarcza). 
  Czy podatek można ominąć darując te pieniądze poprzez mnie ? Mama daruje pieniądze mnie a następnie ja daruje je żonie ? Czy ma tutaj znaczenie jak te pieniądze będą finalnie wykorzystane ?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • tees1

  Dodano 2015-05-23 20:32 przez tees1

  Kiedy i jaki podatek od darowizny?

  Córka chce przekazać mi darowiznę w wysokości 250 tysięcy zł, w formie gotówki, przelewem na mój rachunek bankowy. Darowiznę tą przeznaczę na zakup mieszkania własnościowego. Czy zapłacę jakikolwiek podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

 • Sebh

  Dodano 2019-11-23 17:46 przez Sebh

  Czy pomoc finansowa dla rodziców to darowizna?

  Sfinansowałem generalny remont domu rodzinnego, którego właścicielami są moi rodzice. Jako, że nie mieszkam w tym domu na stałe przelewałem środki na konto mojego ojca, aby ten mógł płacić bezpośrednio za usługi i faktury. Czy w rozumieniu prawa podatkowego moje działanie to darowizna i czy wynika z...

 • Mati334

  Dodano 2018-10-03 08:59 przez Mati334

  Zgłoszenie darowizny w US

  Witam,otrzymałem od matki darowiznę w kwocie ok 24 tys. zł. w tytule przelewu bankowego jest "rozliczenie za działkę". Moje pytanie: jak mam to zgłosić do Urzędu Skarbowego? Czy wymagane jest dostarczenie urzędowi jakiejś spisanej umowy darowizny między mną a matką? Czy to, że tytuł przelewu jest in...

 • SKJohn

  Dodano 2018-04-21 00:29 przez SKJohn

  Zgłoszenie darowizny

  Witam, otrzymałem dwa przelewy darowizny od rodzica. Jeden przekroczył próg, a drugi nie. Czy należy zgłosić obydwa czy tylko ten pierwszy?

 • MMargo

  Dodano 2019-11-09 13:53 przez MMargo

  Kiedy córka ma złożyć do US druk SD Z-2?

  Witam,mam pytania:1). Córka będąca studentka (sama nie zarabia), otrzymuje od nas rodziców regularne przelewy miesięczne pieniędzy w różnych kwotach. Czy i od kiedy powinna to zgłosić do US? Od początku studiów? Pełnoletności?2). Druga córka pracująca otrzymywała ode mnie przelewy na różne zakupy do...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania