eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Amortyzacja 10%


2014-10-03 10:44 autor: bean2005

2 384 odsłon

Amortyzacja 10%

Mam pytanie dotyczące zakupu nowego mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera w stanie deweloperskim na kredyt, który chciałabym spłacić w ciągu 10 lat. Chciałabym kupić takie mieszkanie na siebie prywatnie (lub na swoją działalność - jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność na KPiR, spełniam wymogi małego podatnika) i  od razu je wynająć.

Zanim jednak bym je wynajęła musiałabym “wykończyć”/przystosować to mieszkanie do stanu używalności (łazienka, kuchnia, glazury, terakoty, podłogi, meble, szafy, sprzęt RTV i AGD etc.). Zakładam, że minimalny koszt przystosowania tego mieszkania to minimum 30% jego wartości. Czy właśnie takie przystosowanie jest zgodne z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Jak mieszkanie byłoby przystosowane to chciałabym od razu wprowadzić je do ewidencji środków trwałych mojej działalności i wynajmować w ramach tej działalności (lub prywatnie – w zależności, która z opcji jest bardziej korzystna?), chciałabym wtedy zastosować stawkę amortyzacji 10% przez 10 lat. Czy jest to możliwe?

Jeśli nie jest to ewentualnie możliwe, to czy gdybym wynajęła mieszkanie po przystosowaniu go na okres 60 miesięcy i po tym czasie dopiero chciała wprowadzić je do działalności i amortyzować stawkę 10% przez 10 lat, to byłoby to możliwe?

I co ewentualnie z VAT? Od czego mam prawo go odliczyć i w jakim stopniu? Jak korzystniej jest zakupić takie mieszkanie - na siebie prywatnie czy na działalność zarówno jeśli chodzi o VAT i podatek dochodowy?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kamil87

  Dodano 2017-07-25 05:56 przez Kamil87

  Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką

  Witam,moja sytuacja wygląda następująco: W 12.2013 r. zaciągnąłem kredyt mieszkaniowy w kwocie 192 000 zł kwota w akcie notarialnym. Z tej kwoty kupiłem mieszkanie za 165 000 zł, 27 000 zł przeznaczyłem na remont. 16 500 zł wkład własny do kredytu.Teraz chcę sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat z...

 • Eric

  Dodano 2015-12-18 23:10 przez Eric

  Jak ominąć podatek od sprzedaży nieruchomości?

  Witam, moje pytanie dotyczyć będzie jak uniknąć podatku od dochodu sprzedaży nieruchomości. Otóż, chciałbym kupić małe mieszkanie za gotówkę na siebie - osoba prywatna lub też na rodziców (później ewentualnie darowizna), gruntownie je odremontować a następnie je sprzedać przed upływem 5 lat. Remont ...

 • vertigo46

  Dodano 2013-09-14 14:34 przez vertigo46

  Kupno i sprzedaż mieszkania a spłata kredytu. Czy mam zapłacić podatek?

  W 2006 kupiłem mieszkanie, na które zaciągnąłem kredyt. W 2008 sprzedałem je i z części zapłaty spłaciłem kredyt, który zaciągnąłem na jego kupno, a pozostałą część zapłaty przeznaczyłem na kupno innego mieszkania. Czy ta kwota spłaconego kredytu jest wolna od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego...

 • Centurion

  Dodano 2013-11-27 12:03 przez Centurion

  Spłata pożyczki hipotecznej

  Szanowni Państwo!
  Na stronach internetowych znalazłem Państwa firmę udzielającej porad w zakresie m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym proszę, jeśli jest to możliwe, o poradę w sprawie:
  - pokrycia części pożyczki hipotecznej zaciągniętej wraz z żoną w 2007 r., ...

 • adabek

  Dodano 2014-08-26 11:48 przez adabek

  Wynajem mieszkania a stawka amortyzacji

  Witam,
  w 2003r. kupiłam na rynku wtórnym mieszkanie. Mieszkanie to było używane przez poprzednich właścicieli przez ponad 10 lat.
  Teraz chcę zacząć wynajmować mieszkanie. Czy mogę skorzystać ze stawki amortyzacji mieszkania 10%?
  I jaką wartość mieszkania powinnam przyjąć? Cena, za jaką kupiłam miesz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania