eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek dochodowy, a sprzedaż darowanego mieszkania


2016-01-25 11:26 autor: PiotrI

3 975 odsłon

Podatek dochodowy, a sprzedaż darowanego mieszkania

Czy jeżeli dostanę mieszkanie na podstawie umowy darowizny od siostrzeńca i sprzedam mieszkanie od razu po podpisaniu tejże darowizny, po czym kupię inne droższe mieszkanie, to czy będę musiał płacić podatek dochodowy w wysokości 19%?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-27 07:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dochodowy nie - jeżeli pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup nowego mieszkania (a nie zostanie ono sfinansowane np. kredytem). Wystąpi tutaj jednakże podatek od darowizny.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2016-01-27 07:55
  Pytanie, czy nie lepiej przekazać pieniądze? Podatek będzie w tej samej wartości, a uniknie się kosztów notarialnych. No chyba że siostrzeniec jest właścicielem mieszkania stosunkowo krótko - wtedy lepsza będzie jego darowizna, aby to on nie musiał płacić podatku od sprzedaży.

  PiotrI skomentował/a odpowiedź 2016-01-27 22:52

  Rozumiem ale chyba jednak jeżeli nie będzie podatku dochodowego to najlepszą opcją dla mnie będzie jednak darowizna u notariusza bo dowiedziałem się, że od kwoty darowanego mieszkania mogę odliczyć wkład włożony w to mieszkanie ( od 8 lat opłacany czynsz przeze mnie oraz zrobiony remont). Siostrzeniec mieszka na stałe w stanach i to ja na podstawie pełnomocnictwa wykupiłem mieszkanie w 2009roku ze spółdzielni w jego imieniu i zarządzałem mieszkaniem.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania