eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedaży nieruchomości


2014-05-04 14:47 autor: kryna

3 264 odsłon

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Po śmierci taty ja i moje rodzeństwo zrzekliśmy się spadku na rzecz mamy. Jeśli mama w przeciągu jednego roku sprzeda gospodarstwo rolne, będzie zobowiązana odprowadzić podatek od sprzedaży?

Dodam jeszcze, że mama jest współwłaścicielką gospodarstwa od ponad 20 lat.

Poproszę o odpowiedź.

Dziękuję.

Pytanie zaktualizowano 2014-05-05 13:19

Jeśli podatek od części, która odziedziczyła po mężu tak , a od swojej nie.

w jaki sposób urząd skarbowy określa wielkość udziału każdej ze stron

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-04 16:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

    od części, która odziedziczyła po mężu tak , a od swojej nie.
    konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2014-05-05 18:11
    małe przejęzyczenie - część, która wchodziła w skład majątku wspólnego małżonków będzie wolna od opodatkowania (udział), a od pozostałej części podatek będzie, gdyż nie minęło 5 lat od nabycia

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-06 10:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Warto zastanowić się tutaj nad zwolnieniem wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

    Zwalnia się od podatku przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny;

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • sztabela

    Dodano 2013-06-19 14:54 przez sztabela

    Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego otrzymanego w spadku

    W 2010 roku moja mama wraz z rodzeństwem (razem 5 osób) nabyła w drodze spadku po zmarłym - w tym samym roku - bracie gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzą: grunty rolne i pastwiska - 6 ha , las - 4 ha oraz dom. Zgodnie z ustawą spadkobiercy byli zwolnieni z podatku dochodowego od spadku. W te...

  • malgoska

    Dodano 2018-09-04 16:33 przez malgoska

    Podatek po sprzedaży spadku przed upływem 5 lat. Czy da się go uniknąć?

    5 lat temu zmarł mój ojciec i wraz z braćmi odziedziczyliśmy dom. Ponieważ budynek był w złym stanie technicznym, a żadne z nas nie było stać na remont, postanowiliśmy go sprzedać.Niestety do dziś nie wiedziałam, że powinniśmy poczekać 5 lat aby uniknąć podatków. Skąd niewiedza? Od 27 lat mieszkam w...

  • MWLSI

    Dodano 2017-04-24 11:48 przez MWLSI

    Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat

    Dzień dobry,w marcu 2015 zmarł mój ojciec. Razem z siostrą po połowie odziedziczyliśmy po nim mieszkanie własnościowe. W lutym 2016 sprzedaliśmy mieszkanie i każde z nas otrzymało kwotę 86 500 zł. Jeśli dobrze rozumiem w tym roku do końca kwietnia (do końca składania rozliczenia PIT), powinienem zap...

  • katarzynaxxxxx

    Dodano 2016-10-18 20:09 przez katarzynaxxxxx

    Sprzedaż ziemi rolnej odziedziczonej w spadku

    Witam,2 lata temu zmarł mój ojciec, rodzice byli wspólnie właścicielami gospodarstwa rolnego. Teraz chcemy z mamą sprzedać całą ziemię rolną (1,8 ha) by wyremontować dom.Ziemia będzie sprzedana rolnikowi, który ją dzierżawi. Po sprzedaży pozostanie ziemią rolną.I teraz konkretne pytanie. Czy jeśli n...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-30 12:00 przez konto usunięte

    Jaki podatek trzeba zapłacić od sprzedaży nieruchomości?

    Witam serdecznie,
    Kupiliśmy z mężem gospodarstwo rolne w 2011 roku, bez płacenia podatku ze względu na powiększenie gospodarstwa, którego byłam właścicielem tylko ja. Jedną z zakupionych działek rolnych podzieliliśmy na mniejsze działki i przekształcono je na działki z możliwością budowy.
    Czy przed ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania