eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat


2017-04-24 11:48 autor: MWLSI

5 930 odsłon

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat

Dzień dobry,

w marcu 2015 zmarł mój ojciec. Razem z siostrą po połowie odziedziczyliśmy po nim mieszkanie własnościowe. W lutym 2016 sprzedaliśmy mieszkanie i każde z nas otrzymało kwotę 86 500 zł. Jeśli dobrze rozumiem w tym roku do końca kwietnia (do końca składania rozliczenia PIT), powinienem zapłacić podatek 19%, czyli 16 435 zł.

W kamienicy, w której mieszkamy będzie prawdopodobnie możliwość wykupu naszego aktualnego mieszkania (komunalne). Czy mogę nie płacić powyższych 19% mając w planach wykup mieszkania? Do kiedy to muszę zrobić? Czy w przypadku wykupu muszę wydać całą kwotę 86 500 zł? Domyślam się, że jeśli w określonym terminie nie uda mi się wykupić mieszkania to zapłacę odsetki.

Od jakiej kwoty i w jakiej wysokości?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-04-28 07:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Możemy niejako z góry zadeklarować wydatkowanie pieniędzy na cele mieszkaniowe w przyszłości. Aby podatku w ogóle nie było, na te cele trzeba wydać przychód ze sprzedaży. Jeżeli wydamy jego część, podatek zapłacimy od tego, co na własne cele mieszkaniowe nie zostało przeznaczone. PIT należy faktycznie złożyć do najbliższego wtorku (2 maj), niemniej na wydanie pieniędzy jest czas do końca 2018 r. Jeżeli nie uda ich się wydać mimo wcześniejszej deklaracji, należy skorygować PIT-39 i zapłacić podatek wraz z odsetkami.

  MWLSI skomentował/a odpowiedź 2017-04-28 08:06

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam MW

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania