eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od darowizn za gotówkę i część darowanego kredytu


2013-12-02 12:42 autor: konto usunięte

3 391 odsłon

Podatek od darowizn za gotówkę i część darowanego kredytu

Dzień dobry,

starałam się uzyskać informacje bezpośrednio od właściwego US, jak również infolinii oraz zaprzyjaźnionych studentów prawa, ale nikt nie potrafił mi udzielić jednolitej odpowiedzi.

Z pomocą mamy postanowiłam kupić mieszkanie. Jako, że mama jako spadek otrzymała mieszkanie po dziadkach w związku z chęcią pomocy mi postanowiła je sprzedać. Po otrzymaniu zapłaty postanowiłyśmy umieścić pieniądze na wspólnym koncie oszczędnościowym. Znajdowały się tam przez kilka miesięcy do czasu znalezienia przeze mnie mieszkania. Przelałam następnie te pieniądze na moje własne konto, by dalej w celach opłaty zadatku i zaliczki wykorzystać z całości 85 tys., 70 tys. zł. Następnie wspólnie zdecydowałyśmy się na wzięcie kredytu z przeznaczeniem kupna mieszkania, które obecnie jest jedynie moja własnością.

Chcę złożyć wniosek SD-Z2 w celu uniknięcia podatku od spadków i darowizn, ale tu pojawiają się wątpliwości. Co w tym wypadku jest darowizną, i jak powinnam ją udokumentować? Jak wygląda sytuacja z pieniędzmi przelanymi ze wspólnego konta? Przelane zostało 85 tys. z czego 70 tys. przeznaczone na zadatek oraz reszta na opłaty notarialne?

Czy okres nabycia praw liczy się od sporządzania aktu notarialnego, którego: tego w formie umowy przedwstępnej, czy obejmującego całość ostatecznego aktu zakupu mieszkania? Czy 70 tys. mam rozliczyć osobno czy może razem z połową kredytu darowaną przez mamę? Jak wygląda pozyskiwanie przeze mnie pieniędzy z naszego wspólnego konta oszczędnościowego, czy każdorazowo jest to darowizna? Czy i od jakiej ewentualnie wartości mam odliczyć kwotę zwolniona od podatku? Czy udokumentować muszę przelew z mamy konta osobistego na wspólne? Ze wspólnego na własne, z własnego na byłych właścicieli jako dowód wykorzystania środków? Czy może akt notarialny zakupu mieszkania, w którym są ujęte wszystkie te ruchy wystarczy?

Zdaję sobie sprawę, że kwestia jest dość zawiła i zarazem problematyczna i nikt nie potrafi mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi, a ja nie chcę popełnić, błędu by nie musieć potem tłumaczyć z podjętych kroków.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam,

Marta

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-06 23:05 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

   

  A Pani miała własne wpływy środków na wspólnym koncie ? Jeśli  85 tys należało do matki  to należy tę kwotę wskazać jako darowiznę . Darowizna nastąpiła w dniu przelewu pieniędzy na Pani konto .Dostała calą kwotę jednorazowo tj 85 tys zł i tak należy wykazać w zeznaniu .

  Kredyt to nie darowizna , dopiero jego spłata w części przez  matkę i to też jest darowizna którą należy również zgłosić .

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • matylda77

  Dodano 2017-09-27 11:59 przez matylda77

  Podatek od sprzedaży mieszkania. Czy będę zwolniona jako współwłaściciel?

  Witam!Przed upływem 5 lat sprzedałam mieszkanie, odziedziczone po dziadku, wartość mieszkania 90 000 zł, od tego momentu uzbierałam rachunki na remont mojego mieszkania opiewające na kwotę 10 000 zł. Do końca roku podatkowego mam tylko 2 miesiące żeby rozliczyć się ze sprzedanego mieszkania z US.Mój...

 • kul

  Dodano 2016-01-24 18:30 przez kul

  Czy mogę kupić za mieszkanie ze spadku dwa mieszkania?

  19 stycznia sprzedałam mieszkanie ze spadku po mojej mamie przed uływem 5 lat. Czy mogę w ciągu 2 lat kupić dwa mieszkania, a  następnie darować je dzieciom i w ten sposób uniknąć podatku?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-18 17:39 przez konto usunięte

  Śmierć matki, dom w spadku a podatek

  Witam,
  W 2006 zmarła moja mama. W 2007 nabyłam prawa spadkowe przez sąd. Po mamie dziedziczyłam pół domu (wartość spadku po mamie 250 tys), druga odziedziczyłam po zmarłym tacie w 1992 roku. Od tego tez roku tj. 1992 mieszkałam i byłam zameldowana w domu razem z mamą.
  W 2008 sprzedałam dom i kupiłam...

 • kamipadre

  Dodano 2015-02-04 14:55 przez kamipadre

  Podatek od sprzedanej nieruchomości

  Sprzedałem mieszkanie zanim upłynął termin 5 lat od daty otrzymania tego mieszkania w spadku.Czytałem gdzieś, że można być zwolnionym z podatku w taki sposób, żeby spłacić kredyt mieszkaniowy. Czy ten kredyt może być kredytem hipotecznym mojego syna? Dodam, że mogę przeznaczyć tylko 19 procent, któr...

 • elviegem

  Dodano 2014-02-10 20:26 przez elviegem

  Sprzedaż mieszkania ze spadku a spłata kredytu hipotecznego

  Witam,
  na początku 2013 r. zakupiłam mieszkanie (ze środków własnych i kredyt hipoteczny). W połowie roku otrzymałam w spadku mieszkanie po babci, które chcę sprzedać przed upływem 5 lat. Czy jeśli środki ze sprzedaży mieszkania ze spadku przeznaczę na spłatę kredytu hipotecznego mogę liczyć na zwol...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania