eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat a darowizna dla dzieci


2013-10-03 10:57 autor: beatka_c

4 684 odsłon

Podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat a darowizna dla dzieci

Witam,

rodzice wybudowali dom, w związku z czym planują sprzedaż mieszkania i darowanie po połowie uzyskanej kwoty mnie i mojemu bratu. Brat przeznaczy pieniądze na zakup mieszkania ja natomiast mieszkanie już posiadam także pieniądze wpłacę na lokatę.

Czy jest jakakolwiek możliwość uniknięcia podatku w związku ze sprzedażą nieruchomości przed upływem 5 lat? Dodam, że rodzice mieszkają już tam ponad 20 lat jednak prawo właśności lokalu nabyli niecałe 4 lata temu.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-03 14:04 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Przynajmniej części podatku można uniknąć, jeśli rodzice zakupią na siebie mieszkanie dla brata a potem dokonaja darowizny tego mieszkania na jego rzecz. Z Panią już trudniej, ale można np zakupić drugie mieszkanie - podarować córce, a Pani potaktuje je jako lokatę i sprzeda po 5 latach - miejmy nadzieję drożej (może nawet drożej niż odsetki z lokaty:))

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania