eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jak prawidłowo rozliczyć umowę o dzieło między osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej?


2013-09-14 16:15 autor: iwiane

8 290 odsłon

Jak prawidłowo rozliczyć umowę o dzieło między osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej?

Jak w tytule - bardzo proszę o poradę. Doczytałam, że takie umowy rozlicza z US wykonawca, po całym roku, na podstawie PIT-36. Czy to się zgadza?

Proszę jednak o podpowiedź, czy taka umowa o dzieło jest podstawą do rozliczenia podatku, czy konieczne jest wystawienie rachunku? Co taki rachunek (lub umowa) musi w sobie zawierać, aby bez problemu rozliczyć się z US?

Proszę także o informację, czy podatek od takiej umowy (od przychodu z tej umowy) należy odprowadzić po całym roku, czy w innym terminie, np. w następnym miesiącu po osiągnięciu przychodu? Jak się to odbywa?

Pytanie zaktualizowano 2013-09-14 16:20

edit: Proszę także o informację, czy podatek od takiej umowy (od przychodu z tej umowy) należy odprowadzić po całym roku, czy w innym terminie, np. w następnym miesiącu po osiągnięciu przychodu? Jak się to odbywa?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-14 18:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie można wystawić rachunku jeżeli nie prowadzi się działalności gospodarczej. Docelów podatkowych może mieć Pani jakiś dokument potwierdzający dochód (np.potwierdzenie przelewu). Z US rozlicza się Pani na koniec rokuwpisując w rubryce dochód "inny"-PIT-36.

  Oceń odpowiedź 13 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-18 10:50 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Wystawcą rachunku do umowy o dzieło jest wykonawca tego dzieła, może to być również osoba fizyczna nie prowadząca działalnosci gospodarczej.

  Podatek należy rozliczyć wpłacając zaliczkę do 20 dnia następnego misiąca po dokonaniu wypłaty oraz w zeznaniu rocznym PIT-37 lub PIT-36.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 3 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 21:05 autor odpowiedzi: LuKa123

  cyt. "Podatek należy rozliczyć wpłacając zaliczkę do 20 dnia następnego misiąca po dokonaniu wypłaty"  

  Mam pytanie odnośnie tego zdania, czy przy wpłącie zaliczki do Urzędu trzeba wypełnić któryś z pitów? Jeżeli tak, to który? 

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Delfin09

  Dodano 2016-01-07 23:55 przez Delfin09

  Opodatkowanie umowy o dzieło

  W przypadku umowy o dzieło podpisanej przez moją firmę z osobą nie zatrudnioną u mnie na kwotę 1850 zł brutto mam odprowadzić podatek do US. Proszę o informację, jakie są zasady naliczania zaliczki na ten podatek, w jakim terminie mam wpłacić to do US i jakie informacje i do kiedy mam złożyć do urzę...

 • Dyniu

  Dodano 2013-12-30 21:19 przez Dyniu

  Umowa o dzieło. Jakie są obowiązki zleceniodawcy?

  Mam pytanie: osoba, która nie ma działalności gospodarczej zawarła umowę o dzieło z osobą bezrobotną. Dzieło zostało wykonane i zapłacone. Czy osoba, która zleciła tę pracę wystawia też PIT-11 dla osoby, która to wykonała, czy wystarczy inny dokument aby się z tego rozliczyć w US?

 • NT

  Dodano 2014-07-25 10:52 przez NT

  Umowa o dzieło między osobami fizycznymi

  Jestem z wyksztalcenia architektem wnętrz (po ASP, mgr sztuki), nie prowadzę działalności gospodarczej. Zawarłam z osobą fizyczną umowę o dzieło na wykonanie projektu wnętrza dla tej osoby.
  Kto jest zobowiązany do zapłaty zaliczki podatku? Czy jest możliwość np. pisemnie przenieść odpowiedzialność z...

 • Dyniu

  Dodano 2013-12-29 19:16 przez Dyniu

  Kto ma zapłacić podatek od umowy o dzieło?

  Mam umowę o dzieło, które wykonałem (konserwacja maszyn rolniczych). Kwotę 2400 mi zapłacił pracodawca, z którym podpisałem umowę o dzieło, a który prowadzi działalność gospodarczą związaną z tymi maszynami rolniczymi. Dodam, że ta usługa była wykonana w sierpniu tego roku.
  Proszę mi wyjaśnić, który...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-20 16:36 przez konto usunięte

  Podatek dochodowy przy umowie o dzieło

  Na kim ciąży obowiązek naliczenia, poboru oraz przekazania do US zaliczki na podatek dochodowy w przypadku zatrudnienia osoby prywatnej na umowę o dzieło?
  Czy taki obowiązek leży po stronie zamawiającego (spółka z .o.o.), czy też ten obowiązek spoczywa na przyjmującym zlecenie? Czy na koniec roku zl...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania