eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Najem - podnajem własnego biura innej firmie


2014-01-24 19:53 autor: kea7

2 564 odsłon

Najem - podnajem własnego biura innej firmie

Najem - to częsty temat forum, jednakże zwykle dotyczy chęci wynajęcia lokalu od kogoś. Nie znalazłam żadnych podpowiedzi w kwestii możliwości wynajmu własnego biura innej firmie. Sytuacja jest taka:

Podatnik prowadzi usługową działalność gospodarczą (PKPiR, VAT), ale z powodu tymczasowych problemów ekonomicznych chce wynająć w celach zarobkowych na 1 rok - 2 lata swoje biuro, które jest własnością firmy (ew. środków trwałych) i jednocześnie jest zgłoszone jako główne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Usługi działalności podatnika wykonywane są faktycznie u kontrahenta i spokojnie radziłby sobie tymczasem bez biura.

Czy podatnik może wynająć cały lokal biurowy zostawiając go jednocześnie jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej? (fakturę wystawia na urządzeniu przenośnym, telefony również obsługuje poza biurem, korespondencja w skrzynce pocztowej). Zagwarantował by sobie w umowie najmu - jeśli to konieczne - miejsce na przechowywanie dokumentacji księgowej (szafkę-pawlacz), ewentualne kontrole. Rozliczałby przychody z najmu - bez żadnych kosztów użytkowania biura przez siebie.

A jeśli nie - jak przeczekując złą passę najbezpieczniej wynająć czasowo własne biuro, nie czyniąc tymczasem żadnych radykalnych zmian w urzędach i dokumentach rejestracyjnych swojej działalności?

Czy podatnik winien mieć najem zgłoszony w CEIDG? (tymczasem ma wyłącznie usługi będące przedmiotem jego działalności).

Za pomoc będę bardzo wdzięczna :)

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • basia333b

  Dodano 2017-04-12 06:49 przez basia333b

  Pozbycie się środka trwałego

  Jestem na KPiR oraz VAT. Około 3 lata temu oświadczeniem przyjęłam samochody. Osobowy do firmy jako jednorazowa amortyzacja, bo wartość samochodu wynosiła 1 400 zł (zakup był na fakturę VAT marża).
  Teraz chcę go oddać na złom. Czy ja wystawiam fakturę z tego tytułu? Jeśli tak, to z jaką stawką VAT? ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-25 10:01 przez konto usunięte

  Czy hurtownia może wystawiać fakturę bez VAT?

  Witam,
  prowadzę działalność usługową, ale chiałbym wkrótce otworzyć hurtownię odzieży, dopisując kod PKD do działalności. Do tej pory wystawiałem rachunki (teraz faktura) i rozliczam się prowadząc PKPiR.
  Czy otwierając hurtownię muszę wchodzić w VAT, czy mogę pozostać przy wystawianiu faktur bez VAT...

 • KaMaart

  Dodano 2013-06-21 15:25 przez KaMaart

  Sklep internetowy z rękodziełem: VAT, koszty wysyłki, koszty uboczne w PKPiR i założenie PKPiR

  Dzień dobry,
  1. Czy w sklepie internetowym - rękodzieło, obrazy, malarstwo itp. ceny muszą zawierać VAT 23% ? i jak to wówczas zapisywać i gdzie?
  W pewnym sklepie przeczytałam, że ceny zawierają podatek VAT, sklep nie wystawia faktur VAT ze względu na zwolnienie... nie wiem jak to się łączy? :)
  2. J...

 • Lfinda

  Dodano 2018-03-22 22:50 przez Lfinda

  Sprzedaż z płatnością na raty a VAT

  Witam,firma podpisała umowę z kontrahentem na wykonanie usługi serwisowej. Faktura została wystawiona z dniem 15.03.2018 r., jednak zodnie z umową klient dokona zapłaty w trzech ratach, w dwóch kolejnych miesiącach.W jakim miesiącu uwzględnimy przychód w KPiR? W miesiącu wystawienia faktury za całoś...

 • bulikinia

  Dodano 2014-01-03 20:49 przez bulikinia

  Jak odliczyć 100% VAT od kupna samochodu?

  Witam,
  wiem, że salony samochodowe mają w ofercie auta z kratką i można obecnie odliczyć od nich 100% VAT (przynajmniej do chwili wprowadzenia nowych przepisów, na stronie MF widnieje data 1 marca).
  Moje pytanie brzmi: jak mogę odliczyć 100% VAT, jeżeli prowadzę działalność usługową i wystawiam fakt...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania