eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Sklep internetowy z rękodziełem: VAT, koszty wysyłki, koszty uboczne w PKPiR i założenie PKPiR


2013-06-21 15:25 autor: KaMaart

4 241 odsłon

Sklep internetowy z rękodziełem: VAT, koszty wysyłki, koszty uboczne w PKPiR i założenie PKPiR

Dzień dobry,

1. Czy w sklepie internetowym - rękodzieło, obrazy, malarstwo itp. ceny muszą zawierać VAT 23% ? i jak to wówczas zapisywać i gdzie?

W pewnym sklepie przeczytałam, że ceny zawierają podatek VAT, sklep nie wystawia faktur VAT ze względu na zwolnienie... nie wiem jak to się łączy? :)

2. Jeśli chodzi o koszty wysyłki - płatność z góry - np. obraz 100 zł 14 przesyłka, pytanie czy w PKPiR wpisuję wówczas sumę jako przychód i tu nie mam kosztów?

Natomiast jakby była przesyłka gratis - wówczas obraz 100 i rubryka koszty: 14zł, czy tak?

3. Co to są koszty uboczne w PKPiR?

4. Czy aby zgłosić założenie PKPiR należy to zrobić na jakim specjalnym formularzu i czy gdy we wniosku do CEIDG zaznaczyłam, że będzie to księga przychodów i rozchodów także jeszcze należy ją zgłosić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-25 12:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1 - wszystko zależy od tego, czy wybrano zwolnienie z VAT, czy też opodatkowanie tym podatkiem.

  2. W przychód księgujemy 114 zł - po stronie kosztów zaksięgujemy 14 zł, którymi obciąży nas kurier, poczta czy inny podmiot dostarczający przesyłkę.

  3. Koszty uboczne dotyczą zakupu towarów handlowych nie przychodu. Choczi tutaj głównie o koszty transportu, którymi obciąża nas sprzedawca.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-07-03 14:06 autor odpowiedzi: KaMaart

  Jeśli chodzi o koszty- Czy należy wpisać koszty przesyłki w PKPiR gdy kupujący kupił przedmiot, on pokrywa koszty wysyłki, płaci przelewem(z góry), czy należy wówczas wpisać to jako całość(dochód), gdyż sprzedający ma za tę przesyłkę zwrócone te koszty?

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • KaMaart

  Dodano 2013-07-03 13:56 przez KaMaart

  Jakie mam obowiązki prowadząc sklep internetowy artystyczny - sprzedaż rękodzieła?

  Dzień dobry,
  Mam takie pytania:
  1. Czy gdy założy się firmę, należy uiszczać jakąś opłatę w Krajowym Rejestrze Firm i Działalności Gospodarczych, czy jest to obowiązkowe, czy nie?
  2. Gdy otrzymam fakturę za zakup materiałów kilka dni przed rozpoczęciem działalności, to należy ten fakt spisać w spisi...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-11 12:08 przez konto usunięte

  Założyłem firmę. Jak prowadzić KPiR?

  Niedawno założyłam działalność gospodarczą i będę prowadziła KPiR, jednak nie do końca wiem, jak księgować faktury za zakupiony towar. Nie jestem podatnikiem VAT i nie będę odliczała go na koniec roku. Na fakturze mam podaną kwotę za towar i dodatkową kwotę VAT, czy do KPiR mam wpisywać kwotę całkow...

 • pbanan

  Dodano 2016-12-30 16:49 przez pbanan

  Faktura pokrywa towar zakupiony przez nievatowca i towar zakupiony po jego zamianie w płatnika VAT

  Witam,prowadzę sprzedaż na zasadach dropshippingu. Towar sprzedany przeze mnie w sklepie internetowym zamawiam w hurtowni, która wysyła go bezpośrednio do moich klientów. Dodam, że każde zamówienie opłacam przelewem od razu po złożeniu (czyli kilka razy dziennie). Hurtownia dwa razy w miesiącu wysta...

 • KaMaart

  Dodano 2013-06-20 14:42 przez KaMaart

  Sklep internetowy artystyczny a PKPiR

  Dzień dobry,
  Mam pytanie: Będę prowadziła Księgę Przychodów i Rozchodów (zasady ogólne). Czy od każdego nowego roku obowiązuje nowa taka księga, należy założyć nową   czy dalej jest ta sama z roku poprzedniego?
  Gdy zakupię przed datą rozpoczęcia działalności materiały potrzebne do wytworzenia przedm...

 • KaMaart

  Dodano 2013-07-05 14:59 przez KaMaart

  Sklep internetowy z rękodziełem. Jak robić zapisy w PKPiR?

  Dzień dobry,
  1. Czy w KPiR w kolumnie 1 należy numerować każde zdarzenie gospodarcze kolejno, czy np. zakup czegoś jako 1, potem zakup czegoś jako 2, potem sprzedaż  jako 1 (że sprzedaż) czy po prostu kolejny numer, czyli 3 bez względu na to, czy to zakup czegoś lub sprzedaż?
  2. Czy należy każdego d...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

  Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

  Dropbox, Google Apps, Google AdWords, GitHub, Basecamp - większość przedsiębiorców na pewno zna te nazwy, bo trudno dziś prowadzić biznes nie korzystając z usług online. Nie wymagają instalacji, działają szybko i niezawodnie. Ze względu ...

 • e-Doręczenia już od 1 lutego

  e-Doręczenia już od 1 lutego

  Przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą w CEIDG od 1 lutego 2023 r. będą musieli podać adres mailowy do e-Doręczeń korespondencji z urzędami.

 • Jednoosobowa firma zakładana tylko online? Jest projekt

  Jednoosobowa firma zakładana tylko online? Jest projekt

  W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt, według którego jednoosobowe działalności gospodarcze będzie można założyć w CEIDG tylko drogą elektroniczną. Wejście w życie tej zmiany planowane jest na 1 października 2024 roku.

 • Wystawienie faktury za usługi ciągłe (abonamentowe)

  Wystawienie faktury za usługi ciągłe (abonamentowe)

  Gdy dana usługa ma być świadczona przez dłuższy okres czasu, strony umowy z reguły decydują się na określenie okresów rozliczeniowych, za które będą regulowane płatności (co niekiedy wymuszają na nich przepisy podatkowe). Jak ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania