eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Własne cele mieszkaniowe - możliwość remontu jednego czy może dwóch mieszkań?


2017-12-10 17:47 autor: Danka 26

1 489 odsłon

Własne cele mieszkaniowe - możliwość remontu jednego czy może dwóch mieszkań?

W 2015 r. sprzedałam (jako współwłaściciel) mieszkanie po zmarłym w 2013 r. tacie. Jako, że od momentu odziedziczenia mieszkania nie minęło 5 lat miałam obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym po sprzedaży mieszkania. Zgodnie z przepisami na rozliczenie mam 2 lata, czyli do 30 kwietnia 2018 r. Uzyskane pieniądze chcę przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe - na remont mieszkań.

Oprócz mieszkania, w którym mieszkam jestem właścicielką drugiego mieszkania, które jest przeznaczone dla dziecka, a w chwili obecnej stoi puste. W US poinformowano mnie, że pieniądze mogę przeznaczyć tylko na remont jedno mieszkanie, tego w którym mieszkam.

W związku z tym mam właśnie pytanie. Skoro zgodnie z przepisami własne cele mieszkaniowe są określone jako remont mieszkania lub jego zakup (rozumiem drugiego mieszkania), to dlaczego nie mogę zrobić za te pieniądze remontu drugiego mieszkania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-12-12 06:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie zakup drugiego mieszkania, tylko zakup mieszkania, które ma zaspokajać cele mieszkaniowe podatnika. Ustawodawca używa tutaj "lub" po to, aby nie ograniczać podatników tylko do jednego rodzaju wydatków mieszkaniowych a udostępnić mu pełną paletę dostępnych rozwiązań. Stąd jeżeli drugie mieszkanie nie ma służyć Pani celom mieszkaniowym (czyli nie zamierza Pani w nim mieszkać), to wydaje się, że faktycznie jego remont do ulgi mieszkaniowej nie wchodzi (tak samo byłoby przy zakupie; jeżeli nie kupujemy mieszkania z zamiarem zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, to wydatku w ramach ulgi rozliczyć nie można). A wnioski co by było gdyby ... proszę wyciągnąć samemu ;)

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ate2

  Dodano 2016-09-23 20:29 przez ate2

  PIT-39 - rozliczenie zakupu mieszkania

  Dzień dobry,nie wiem, jak prawidłowo powinien wyglądać PIT-39 w sytuacj:1. Kupno mieszkania w 2009  - przeprowadzono w nim remont, zaciągnięty częściowo kredyt mieszkaniowy. 2. Sprzedaż mieszkania kupionego w 2009 i spłata całego kredytu z uzyskanych pieniędzy.3. Kupno drugiego mieszkania w 2009 rów...

 • elusia_s15

  Dodano 2015-09-17 16:21 przez elusia_s15

  Sprzedaż mieszkania a podatek 19%

  Czy mogę uniknąć podatku 19% od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku po mojej mamie przed upływem 5 lat przeznaczając je na remont w własnym mieszkaniu? Jakie prace remontowe ewentualnie są uwzględniane?

 • kasia52

  Dodano 2015-08-09 13:54 przez kasia52

  Podatek od sprzedaży nieruchomości wcześniej niż 5 lat

  Witam serdecznie wszystkich odwiedzających,mam pytanie odnoście sprzedaży nieruchomości wcześniej niż 5 lat.Zakupiłam mieszkanie w 2011 roku od spółdzielni, we wrześniu 2012 roku aktem notarialnym została zapisana umowa przeniesienia własności. Przed odbiorem mieszkania zaciągnęłam kredyt hipoteczny...

 • szybka

  Dodano 2015-02-10 16:11 przez szybka

  Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat

  W lutym 2015 r. otrzymałam w spadu po śmierci mamy mieszkanie. Teraz chcę je sprzedać. W sierpniu 2014 r. kupiłam mieszkanie, które obecnie remontuję.
  Czy pieniądze, które przeznaczam na remont mogę odliczyć od podatku, który muszę zapłacić za sprzedaż mieszkania, które otrzymałam w spadku?

 • konto usunięte

  Dodano 2018-01-28 12:55 przez konto usunięte

  Kupno i sprzedaż. Podatek od sprzedaży mieszkania

  Witam,w 2016 kupiłem mieszkanie o wartości 180 tys. zł, 162 tys. zł były z kredytu. Teraz chcę je sprzedać. Nie minęło 5 lat, więc muszę zapłacić podatek. Powiedzmy, że sprzedam je za 184 tys. zł. Czy podatek płacę od kwoty 22 tys. zł?Czy w cele mieszkaniowe aby obniżyć kwotę podatku wchodzi umeblow...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania