eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek 19% od sprzedaży domu przed upływem 5 lat


2017-10-17 14:18 autor: Michal Podatnik

2 914 odsłon

Podatek 19% od sprzedaży domu przed upływem 5 lat

Dzień dobry, 

prosiłbym o odpowiedź na poniższe zapytanie: 

W tym roku otrzymałem dom wraz z działką od rodziców (darowizna). Jako linia zero, nie płacę podatku od darowizny. W ciągu najbliższych 6 miesięcy chciałbym zbyć otrzymaną nieruchomość i z uzyskanych środków spłacić, może precyzyjniej ujmując , nadpłacić zaciągnięty kredyt na zakup innego domu.

Czy w powyższym przypadku mogę uniknąć płacenia podatku 19% za sprzedaż przed upływem 5 lat? W przypadku w/w transakcji, jakie koszty względem urzędu skarbowego będę musiał ponieść, czy będę musiał zgłosić powyższe przepływy i w jakim terminie do urzędu skarbowego?

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Michał

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-10-18 07:57 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Spłata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przed sprzedażą nieruchomości z tych pieniędzy zwolni je z podatku w części wydanej na ten cel. Rozliczyć się należy do 30 kwietnia roku następującego po tym, w którym miała miejsce sprzedaż na PIT-39 - deklarując przeznaczenie pieniędzy na cele mieszkaniowe.
  Nic więcej do urzędu nie składamy. Dopiero na wezwanie należy okazać dowody potwierdzające odpowiednie wykorzystanie środków finansowych - czyli w tym przypadku przelew bądź przelewy potwierdzające spłatę kredytu wraz z odsetkami. Dodatkowo urzędnicy mogą chcieć umowę kredytową (aby się upewnić że to nasz kredyt) czy dowód nabycia nieruchomości, na którą kredyt zaciągnięto.
  Nie prościej byłoby, gdyby rodzice darowali Panu pieniądze ze sprzedaży? (czy też byli właścicielami domu poniżej 5 lat)

  Michal Podatnik skomentował/a odpowiedź 2017-10-18 08:41

  Dzień dobry, Dziękuje za odpowiedź, rozmawiałem wczoraj z urzędem skarbowym i przedstawili mi identyczną odpowiedź jak Pańska. Co do ostatniej kwestii, to trafił Pan w sedno. Muszę zrobić jak w zapytaniu, bo sytuacja jest taka jak w Pańskim ostatnim zdaniu. Rodzice kupili swój dom 2 lata temu, ale ze względu na pogarszający stan zdrowia, muszę ich przeprowadzić do siebie, a ich dom sprzedać( dlatego łatwiej będzie zrobić darowiznę nieruchomości przed sprzedażą, bo wtedy jako nowy właściciel unikam podatku dochodowego 19% przeznaczając, jak to ujął ustawodawca, na własne cele mieszkaniowe, w tym przypadku spłatę kredytu). Po wszystkim oni zamieszkają ze mną i pomogą, ja im... itp. Czy widzi Pan w tym rozwiązaniu jakieś " zagrożenia" ? ze strony organów podatkowych? powinienem jeszcze o czymś pamietać? dopełnić?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-18 08:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zagrożenia nie ma. Niemniej jeżeli rodzice sprzedali by dom po cenie zakupu (razem z opłatami notarialnymi i PCC) bądź niższej - podatku by nie zapłacili - a tylko musieliby złożyć PIT-39 w skarbówce - bez zabawy w cele mieszkaniowe.

  Michal Podatnik skomentował/a odpowiedź 2017-10-18 13:51

  Nie bardzo zrozumiałem, przecież skoro kupili dom 2 lata temu, to sprzedając go przed upływem 5 lat obejmie ich podatek,

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-18 14:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  obejmie ich obowiązek rozliczenia, powstanie źródło przychodu, ale nie koniecznie podatek.
  Ten występuje bowiem jedynie wówczas, gdy mamy dochód i nie korzystamy z ulg (np. mieszkaniowej). Dochodem jest natomiast różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzysakania - tutaj kosztami jest cena zakupu domu i opłaty z tym związane.
  Jeżeli koszty te będą co najmniej równe przychodowi ze sprzedaży, podatku by nie było.
  Proszę się pobawić kalkulatorem: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci

  Michal Podatnik skomentował/a odpowiedź 2017-10-18 15:01

  Witam Teraz zrozumiałem, błędnie pojmowałem różnicę między dochodem a przychodem. Dziękuje bardzo, w takim przypadku moja sytuacja jest dużo klarowniejsza i prosta. pozdrawiam Michal.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-18 15:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli darowizna jeszcze nie miała miejsca ja bym jednak przeliczył. Darowizna to dodatkowe koszty notarialne. Sposób policzenia ewentualnego podatku jest natomiast prosty i dodatkowo ten może nie wystąpić.
  Przy tak klarownej sytuacji wszystko, co potrzebuje Pan do obliczenia, będzie w akcie notarialnym. Tam jest podana cena zakupu, którą zapłacili rodzice, ile wziął notariusz, jaki pobrał podatek PCC czy opłaty sądowe. Sumujemy i mamy koszty
  Przychód zaś będzie wynikał z nowego aktu notarialnego - sprzedaży. Gdy nie przekroczy on kosztów - nie ma się co martwić o podatek. Oszczędzamy też na dodatkowym akcie notarialnym darowizny (tutaj warto ewentualnie policzyć, czy teoretyczny podatek byłby wyższy od tego, co trzeba będzie zapłacić notariuszowi). Nie trzeba płacić kar za wcześniejszą spłatę kredytu, czy szukania na siłę innych celów mieszkaniowych.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2017-10-18 15:12
  Ps - w przypadku Pana rozliczenia będą te same obowiązki co u rodziców plus dodatkowo rozliczenie się z wydatków mieszkaniowych (na wezwanie fiskusa).

  Michal Podatnik skomentował/a odpowiedź 2017-10-18 16:08

  Dobrze. Dziękuje za sugestie. Ma Pan rację, wygląda to dużo prościej i taniej. pozdrawiam Michał.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • michał991

  Dodano 2016-12-09 18:24 przez michał991

  Czy zapłacę podatek sprzedając ziemię przed upływem 5 lat?

  15.06.2013 darowizną dostałem ziemię o powierzchni 2500m2. 1500m2 zabudowane domem i garażem, 1000m wolnej przestrzeni. Mam możliwość sprzedania pustej części działki.Kupujący twierdzi, że kupuje to na rozszerzenie swojego gospodarstwa rolnego.Na mapie ewidencyjnej działka zabudowana ma symbol B (te...

 • m.w

  Dodano 2014-10-13 14:18 przez m.w

  Podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia

  Witam,w 2010 r. nabyłem nieruchomość o wartości 180 000 zł. Połowę nieruchomości nabyłem w drodze darowizny od rodziców, drugą połowę odkupiłem od rodziny, na co został zaciągnięty kredyt w kwocie 100 000 zł (90 000, 10 000 na remont). W 2014 r. sprzedałem nieruchomość za kwotę 168 000 zł z czego 95...

 • Donata2424

  Dodano 2015-05-28 16:16 przez Donata2424

  Sprzedaż darowizny przed upływem 5 lat a podatek

  Mam pytanie.Dostałam od babci w darowiźnie 1/2 część domu z działką. Przed upływem 5 lat babcia sprzedała swoją część działki, a ponieważ działka była nie podzielona, to musiałam się podpisać na akcie, że ja też sprzedaję kawałek swojej części.Od tamtej chwili minęło już prawie 5 lat, nigdy się tym ...

 • jarek101177

  Dodano 2015-02-17 20:24 przez jarek101177

  Darowizna domu od ojca

  Ojciec podarował mi przedwojenny dom 20 grudnia 2013 r. Jestem w nim zameldowany od 1997 r., chcę go sprzedać a za uzyskane pieniądze wybudować nowy dom. Czy zapłacę jakiś podatek, czy muszę czekać 5 lat do sprzedaży?

 • mola777

  Dodano 2014-08-12 13:39 przez mola777

  Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego jako darowizna

  Parę dni temu nasza córka przekazała nam jako darowiznę mieszkanie. Za parę tygodni mieszkanie to będziemy sprzedawać za kwotę taką, jak na akcie darowizny.
  Jestem z mężem na etapie kupowania lokalu o innym przeznaczeniu (apartament) o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10 m2, (zwany w umowie lo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania