eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Czy zapłacę podatek sprzedając ziemię przed upływem 5 lat?


2016-12-09 18:24 autor: michał991

3 174 odsłon

Czy zapłacę podatek sprzedając ziemię przed upływem 5 lat?

15.06.2013 darowizną dostałem ziemię o powierzchni 2500m2. 1500m2 zabudowane domem i garażem, 1000m wolnej przestrzeni. Mam możliwość sprzedania pustej części działki.

Kupujący twierdzi, że kupuje to na rozszerzenie swojego gospodarstwa rolnego.
Na mapie ewidencyjnej działka zabudowana ma symbol B (tereny mieszkaniowe?), natomiast działka na sprzedaż ma symbole S-RIVa oraz S-RV (sady?). Wypis z miejscowego planu zagospodarowania - uchwała z 2015 r. ustalenia szczegółowe dla terenów o różnych funkcjach. Pkt 2 - przeznaczenie: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Pytanie brzmi: czy zapłacę podatek czy jestem z niego zwolniony?

Dziękuję

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-12-13 06:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zapłaci Pan podatek. Te grunty bowiem u Pana nie stanowią gospodarstwa rolnego.
    art. 21 ust. 1 pkt 28
    Zwalnia się od podatku przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny;

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania