eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż ziemi rolnikowi. Czy zapłacę podatek od wzbogacenia się?


2016-11-06 18:06 autor: anifila23

2 080 odsłon

Sprzedaż ziemi rolnikowi. Czy zapłacę podatek od wzbogacenia się?

Witam,

czy zapłacę podatek od wzbogacenia się i czy mogę sprzedać ziemię przed upływem 5 lat?

Ziemię kupiłem w 2013 roku, jest to 4,5 hektara. Mam na nią niespłacony kredyt, który chcę spłacić od razu po sprzedaży tej ziemi. Spłaciłem 40 tysięcy zł, ale pozostało jeszcze 100 tys. zł. Zamiarem moim jest sprzedać ją wyłącznie rolnikowi z danego powiatu, który jest rolnikiem i będzie ją uprawiał.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-11-07 10:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam. Może Pan skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym na podstawie art. 21 ust 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

    Zwolnienie uzależnione jest od wystąpienia następujących przesłanek:

    1. sprzedane grunty muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,
    2. muszą stanowić gospodarstwo rolne lub jego część składową,
    3. grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania