eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż używanych rzeczy w sieci. Co z podatkiem?


2016-10-30 21:26 autor: 89karolina

3 063 odsłon

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci. Co z podatkiem?

Witam,

mam pytanie dotyczące sprzedawania w sieci przez osobę nie mającą firmy. Przeczytałam gdzieś kiedyś, że sprzedawać bez odprowadzania podatku można tylko rzeczy mające powyżej 5 lat. Jak to jest?

Co w sytuacji gdy kupię jakieś rzeczy np. w second handzie i sprzedam je w sieci? Muszę odprowadzać od nich podatek od sprzedaży?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-11-01 11:00 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam.

  Okres 5 lat dotyczy nieruchomości i praw majątkowych, natomiast jeśli chodzi o inne rzeczy sprzedawane poza działalnością gospodarczą, jest to pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Wynika to z art. 10 ust.1 pkt.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Chodzi tu o sprzedaż incydentalną (np. „porządki w szafie”), a nie o zorganizowane działanie nastawione na generowanie dochodu.

  W przypadku kupowania rzeczy używanych w celu dalszej odsprzedaży, które będzie wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły, a nie sporadycznie, należy zarejestrować działalność gospodarczą.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-11-01 11:18 autor odpowiedzi: 89karolina

  A np jeśli zrobię wyprzedaż mojej szafy i uda sprzedać mi się 20 rzeczy w ciagu 1 miesiaca to co wtedy ?? Jak udowodnie urzedowi skarbowemu ze wszystkie rzeczy nabylam w second handach bo zazwyczaj tam kupuję ubrania.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-11-01 11:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jeśli US zakwestionuje sposób opodatkowania, to Oni muszą udowodnić, że Pani postąpiła niewłaściwie, a nie odwrotnie. Jeśli sprzeda Pani 20 rzeczy w ciągu jednego miesiąca, nie będzie powodu żeby US się o to czepiał. Nie może Pani prowadzić sprzedaży w taki sposób, żeby wskazywało to na uczynienie sobie stałego źródła dochodu z handlu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-11-02 05:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dokładnie - proszę jednakże pamiętać, że nie tylko wartość i ilość czy częstotliwość sprzedaży się tutaj liczy. Urzędnicy wezmą na pewno pod uwagę także opisy aukcji, ofertę skierowaną do klientów. Dlatego też zamieszanie informacji - "potrzebujesz inny krój, kolor rozmiar - napisz" - nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • zuzia1818

  Dodano 2020-11-28 10:55 przez zuzia1818

  Na jak kwotę miesięcznie mogę sprzedać rzeczy używane?

  Witam Proszę o pomoc. Sprzedaję rzeczy córki (są oryginalne, nie oddam ich za grosze niestety). Czasem zbierze się większa suma na znanej stronie, gdzie sprzedaje się używane rzeczy. Jaki może być miesięczny 'zysk', aby nie było problemów z US? Lub od jakiej kwoty powinno się zgłaszać

 • Adam4054

  Dodano 2019-11-15 20:20 przez Adam4054

  Rozliczenie dochodu

  Witam,mam lat 17, próbowałem sobie jakoś dorobić. Z racji, że siedzę już trochę w internecie i wiem co jest opłacalne w sprzedaży bez jakichkolwiek inwestycji, postanowiłem sprzedawać internetową walutę w grze (którą sam zdobyłem, poświęcając trochę czasu) na prawdziwe realne pieniądze poprzez porta...

 • maratena3

  Dodano 2017-04-18 09:14 przez maratena3

  Sprzedaż w Internecie. Jak wygląda sprawa z podatkiem?

  Witam,od ponad pół roku sprzedaję zabawki dziecka, trochę też kupuję zestawów używanych zabawek, które dziecko zostawia sobie a stare, które ma w domu sprzedaje.Czasami zdarza się, że miesięcznie zarobię 300 zł. Moje pytanie brzmi: na jaką kwotę rocznie mogę sprzedać zabawki bez opodatkowania?

 • blimsiena

  Dodano 2014-03-13 13:44 przez blimsiena

  Jak rozliczać komis w sklepie z odzieżą używaną?

  Witam,
  prowadzę sklep z odzieżą używaną, jestem na ryczałcie. Chciałabym dodać komis/skup odzieży. Jak mam to rozliczyć? Jakie dokumenty wystawiać? Umowę komisową?
  Proszę o pomoc.

 • Maciek1027

  Dodano 2022-09-28 13:54 przez Maciek1027

  Odwieszenie działalności (Ryczałt Vat), a nowy/inny rodzaj działalności - Lumpeks online

  Witam, aktualnie zawieszona działalność budowlana/remontowa jest na Ryczałt Vat.
  Po odwieszeniu działalności chcę pozostawić stare kody PKD, ale nową główną działalnością będzie ciuchland online/ ew. w przyszłości stacjonarny.
  Czytając informacje w internecie najprościej i najkorzystniej wychodzi zw...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania