eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku


2016-11-06 17:02 autor: WJ

2 788 odsłon

Podatek od sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku

Witam!

W kwietniu br. zmarła moja mama. Wraz z dwójką rodzeństwa w spadku otrzymaliśmy mieszkanie. Czy przeznaczając swoją (1/3) część uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości pieniędzy na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2009 roku na budowę domu uzyskam zwolnienie z podatku ze zbycia nieruchomości?

Czy pieniądze mogę wydatkować w ratach przez okres 2 lat, czy musi to być jednorazowa wpłata? Czy dla Urzędu Skarbowego wystarczającym potwierdzeniem będą przelewy bankowe (historia spłaty)?

Pytanie zaktualizowano 2016-11-15 11:42

Dziękuję za odpowiedź.
Proszę jeszcze o informację uzupełniającą.
Spłacam kredyt w walucie (EUR). Jak US podchodzi do takich zobowiązań - jak liczona jest wartość rzeczywistej spłaty?
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-11-07 10:32 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam, na wszystkie trzy pytania odpowiedż brzmi TAK, ale dla US też ważna będzie umowa kredytu i akt notarialny zakupu ziemi na której budowany jest dom (nieruchomość musi należeć do podatnika). Nie będzie podatku, jeśli całość przychodu zostanie wydatkowana na spłatę kredytu, zaciągniętego przed sprzedażą nieruchomości, na budowę domu na własnym gruncie podatnika, kwota przychodu będzie wydatkowana w okresie 2 lat liczonych od końca roku w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości uzyskanej ze spadku i wydatki te nie muszą być poniesione jednorazowo. Dowodem spłaty mogą być wyciągi z rachunku bankowego i umowa kredytowa i akt notarialny nabycia nieruchomości pod ten budowany dom.
    Mimo, że nie wystąpi podatek, należy złożyć PIT-39.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-11-15 13:22 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam.

    Jeżeli kredyt spłacany jest w ten sposób, że waluta EURO jest np. kupowana w kantorze, a następnie wpłacana do banku na poczet spłaty kredytu, to nie należy przeliczać na zł (w celach ustalenia wysokości wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi) po cenach zakupu w kantorze, tylko według kursu średniego EURO ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku, czyli dokonania spłaty raty kredytu.

    Natomiast, jeśli wydatki są ponoszone w złotówkach, tzn. kredyt jest spłacany w zł, a tylko jest denominowany w EURO, to bierze się pod uwagę faktyczne kwoty spłat.

    Stanowi o tym literalnie art. 11a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek, wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.

    Zatem przy ustaleniu wydatku na cele mieszkaniowe należało dokonać przeliczeń według kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku czyli spłaty kredytu wraz z odsetkami.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • twaardziel

    Dodano 2015-10-05 11:49 przez twaardziel

    Podatek od sprzedaży nieruchomości, a spłata kredytu hipotecznego

    Witam,odziedziczyłam domek letniskowy (całoroczny, działka rekreacyjna z możliwością zameldowania). Nie minęło jeszcze 5 lat od momentu, kiedy jestem właścicielką nieruchomości, jednak w związku z tym, że jesteśmy młodym małżeństwem z dzieckiem i kredytem, i nie stać nas na utrzymywanie domku - musi...

  • sylwek4411

    Dodano 2019-08-06 16:20 przez sylwek4411

    Podatek za sprzedaż nieruchomości

    Witam,w ubiegłym roku otrzymałem w spadku po ojcu działkę rolną. Została złożona deklaracja podatkowa od spadków i darowizn z umorzeniem podatku ze względu na pokrewieństwo. Natomiast w ubiegłym tygodniu sprzedałem część otrzymanego spadku, całą kwotę otrzymaną ze sprzedaży przeznaczyłem na nadpłatę...

  • Patrycja_851

    Dodano 2016-03-01 15:06 przez Patrycja_851

    PIT-39 a sprzedaż mieszkania

    W styczniu 2010 roku odziedziczyłam mieszkanie. W styczniu 2015 sprzedałam je. Za pieniądze ze sprzedaży kupiłam nieruchomość w połowie 2015 r. Na początku 2016 r. częściowo spłaciłam kredyt hipoteczny (zaciągniety w 2014 r.) z pieniedzy ze sprzedaży mieszkania. Czy całość dochodu podlega zwolnieniu...

  • Ewa458

    Dodano 2016-01-31 00:27 przez Ewa458

    Podatek od sprzedaży działki z domem po śmierci męża

    Witam!Proszę o pomoc w następującej sprawie: mianowicie czy muszę płacić podatek od zbycia nieruchomości, gdy sytuacja przedstawia się następująco.W 1996 nabyłam z mężem działkę rolną jako wspólność majątkowa. W 2012 roku mąż zmarł. W wyniku spadku zostałam właścicielka całej działki, na której w 20...

  • Bartek2016

    Dodano 2016-01-17 11:19 przez Bartek2016

    Sprzedaż mieszkania z darowizny, spłata kredytu i podatek

    Witam,
    zamierzam sprzedać mieszkanie, którego właścicielem jestem od lutego 2012 roku. Mieszkanie nabyłem w następujący sposób: 1/2 otrzymałem w darowiźnie od mojej mamy, a drugą połowę musiałem spłacić mojemu wujkowi (bratu mamy). W tym celu wziąłem kredyt hipoteczny na kwotę 90 tys zł. Mieszkanie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania