eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Nieodebrana przesyłka za pobraniem a podatek dochodowy


2016-07-21 09:43 autor: asiakauf

3 817 odsłon

Nieodebrana przesyłka za pobraniem a podatek dochodowy

Witam serdecznie,

mam pewne wątpliwości, jak powinnam prawidłowo zaewidencjonować wpłatę na rachunek bankowy. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem 3%, sprzedaż wysyłkowa przez internet.

Ostatnio pewna Pani poprosiła o wysyłkę towaru za pobraniem. Podała wszystkie dane do wysyłki. Towar został wysłany następnego dnia. Towar nie został dostarczony do klienta - odmowa odbioru przed adresata. W konsekwencji musiałam ponieść dodatkowe koszta przesyłki zwrotnej.

Przewoźnik przysłał mi potwierdzenie odmowy odbioru paczki przez adresata oraz rachunek do zapłaty za przesyłkę zwrotną. Postanowiłam poprosić kupującego o pokrycie kosztów za przesyłkę zwrotną. Kupujący wpłacił 25 zł na firmowy rachunek bankowy.

Czy w związku z powyższą sytuacją muszę rozliczać się z 25zł, otrzymanych od kupującego, które i tak musiałam zapłacić do przewoźnika za przesyłkę zwrotną?

W związku z tą transakcją nie uzyskałam żadnego przychodu a tylko niepotrzebne koszty, sprzedaży nie było ponieważ towar nawet nie został dostarczony do kupującego. Jak cała ta sytuacja powinna być udokumentowana? Wysyłka była w czerwca, a przelew od kupującego w lipcu.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-07-22 07:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Niezbyt fajna sytuacja, a to dlatego, że nie rozliczamy tutaj kosztów uzyskania przychodu. Tak z jednej strony rozpoznany zostałby koszt, z drugiej przychód i wszystko by się rozeszło.
  Proszę jeszcze powiedzieć, jak wygląda sytuacja obciążania klienta za koszty przesyłki. Otóż jest ona dobijana do Pani przychodu, czy przy każdej sprzedaży klient udziela Pani pełnomocnictwo na zawarcie w jego imieniu umowy z kurierem o przesłanie danej paczki (wskutek czego ta część wynagrodzenia, która na przesyłkę przypada, nie stanowi Pani przychodu)?

  asiakauf skomentował/a odpowiedź 2016-07-22 10:31

  Przesyłka była za pobraniem. Wczesniej z klientem ustaliłam kwote pobrania a klient miał tylko odebrać przesyłkę i zapłacić kurierowi kwotę pobrania. Kuriera zamawiałam osobiście i za wysyłkę płaciłam ja, nie prosiłam klienta przed wysyłką o żadne przedpłaty itp. W konsekwencji zapłaciłam za przesyłkę do klienta i powrotną do mnie, ponieważ klient odmówił odbioru. Poprosiłam klienta o pokrycie kosztów dostawy zwrotnej, co też otrzymałam po paru dniach w formie przlewu na rachunek bankowy.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-26 12:24 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam serdecznie.
  To, czy zwrot 25zł należy traktować jako przychód zależy od tego, jaki zapis znajduje się w regulaminie sklepu internetowego lub aukcji. Powinna Pani potraktować tą kwotę tak, jak kwoty otrzymane za przesyłki, które zostały odebrane. Kwoty, które otrzymuje Pani od kupującego na poczet dostarczenia towarów nie są kwotami należnymi z tytułu sprzedaży towarów, jeżeli na mocy otrzymanego pełnomocnictwa zobowiązuje się Pani do przekazywania otrzymanych środków pieniężnych na rzecz Poczty bądź kuriera. Kwoty te stanowią zwrot kosztów usług świadczonych przez dostawcę związany z dostarczeniem towaru do nabywcy. Pełnomocnictwo nie będzie domniemane, gdyż zostanie udzielone przez nabywcę poprzez akceptację regulaminu sklepu lub aukcji. Najprościej, jeśli koszty poniesione na przesyłki, które zostały dostarczone, nie są przez Panią opodatkowane, bo z regulaminu sklepu wynika, że nie stanowią dla Pani przychodu, tylko posiada Pani pełnomocnictwo do zawarcia umowy o świadczenie usług pocztowych lub kurierskich, więc można uznać, że kwoty otrzymane nie są należne. Konieczne jest by działała Pani na rzecz oraz w imieniu kupującego, a także w granicach ustalonych w umowie z kupującym oraz udzielonym pełnomocnictwie.  Jeżeli kwoty za przesyłki uznaje Pani za przychód i opodatkowuje, to otrzymany zwrot 25 zł stanowi przychód. Za przesyłkę zwrotną i tak by Pani zapłaciła, nawet gdyby klientka nie zwróciła tej kwoty, a nieodebranie przesyłki stanowi ryzyko w prowadzonej przez Panią działalności.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • asiakauf

  Dodano 2016-07-21 09:25 przez asiakauf

  Ryczałt, sprzedaż wysyłkowa i kasa fiskalna

  Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, sprzedaż wysyłkowa przez internet na ryczałcie 3%. W tym miesiącu założyłam kasę fiskalną i zastanawiam się jak powinna być prowadzona ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej i w książce przychodów ewidencjonowanych.  Do tej pory ewidencję zapisywa...

 • maciex

  Dodano 2016-04-15 09:02 przez maciex

  Działalność jednoosobowa na ryczałcie. Jaką ratę podatku dochodowego muszę zapłacić?

  Witam,założyłem jednoosobową działalność gospodarczą 1 kwietnia. W kwietniu wystawię tylko jedną fakturę na koszt 800 zł. Jestem na ryczałcie 5,5%, to firma wykończeniowa.Moje pytanie: jaką ratę podatku dochodowego muszę wpłacić do US i do którego dnia następnego miesiąca musi wpłynąć owa rata?Dzięk...

 • Mecenas

  Dodano 2017-01-02 11:31 przez Mecenas

  Podatek VAT i ryczałt. Czy mogę być na dwóch podatkach jednocześnie?

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą jako jednoosobową firmę w miejscu zamieszkania. Firma zajmuje się sprzedażą komiksów przez internet. Jestem na 3% ryczałcie. Czy mogę być równocześnie na VAT i ryczałcie oraz co mogę odliczać będąc na tym vacie? Paliwo na samochód (nie jest na firmę), telefon k...

 • Damiooo

  Dodano 2016-04-10 15:08 przez Damiooo

  Jednoosobowa działalność gospodarcza. Czy dobry będzie ryczałt i jaka stawka?

  Witam,mam zamiar założyć działalność jednoosobową, korzystając z małego ZUS-u. Kupowałbym dobra niematerialne, które zamieniałbym na inne dobra materialne do gier. Następnie wystawiał je na serwisie aukcyjnym. Jaką stawkę ryczałtu musiałbym stosować: 8,5%? czy może 3%? Kupione dobra wrzucałbym w kos...

 • joanna842

  Dodano 2015-09-09 13:32 przez joanna842

  Jaka stawka ryczałtu przy świadczeniu usług minikoparką?

  Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, świadczę następujące usługi:1. wynajem koparki z operatorem2. wynajem koparki bez operatora3. montaż instalacji kanalizacj sanitarnej zewnętrznej4. wykonanie wykopu z zasypaniemObecnie rozliczam się na zasadach ogólnych, ale zastanawiam się nad zm...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania