eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Ryczałt, sprzedaż wysyłkowa i kasa fiskalna


2016-07-21 09:25 autor: asiakauf

4 851 odsłon

Ryczałt, sprzedaż wysyłkowa i kasa fiskalna

Witam,

prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, sprzedaż wysyłkowa przez internet na ryczałcie 3%. W tym miesiącu założyłam kasę fiskalną i zastanawiam się jak powinna być prowadzona ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej i w książce przychodów ewidencjonowanych.  Do tej pory ewidencję zapisywałam wyłącznie w książce przychodów ewidencjonowanych w następujący sposób:

- przy przedpłacie na konto - w dniu otrzymania przelewu 
- przy przesyłce pobraniowej - w dniu wysyłki towaru

Jak to teraz ma wyglądać przy zastosowaniu kasy fiskalnej? Czy w ten sam sposób, czy jednak na kasie wygląda to inaczej? I czy zapisy w książce przychodów ewidencjonowanych pozostają, tak jak były do tej pory czy muszą pokrywać się z wystawionymi paragonami na towary?

Powstało dla mnie teraz wiele niejasności i bardzo prosiłabym o poradę w tej sprawie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-07-21 09:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam. Jeżeli sprzedaż odbywa się na zasadzie przedpłaty, wówczas w momencie otrzymania płatności sprzedawca powinien wydrukować paragon i dołączyć go do przesyłki, co do wysyłki za pobraniem, wydruk paragonu powinien nastąpić z chwilą powstania obowiązku podatkowego, a więc z chwilą wydania towaru. Sprzedawca, rozpoczynając realizację zamówienia, może też wystawić fakturę i wysłać ją do klienta wraz z towarem. Paragon w takiej transakcji byłby drukowany i dołączany do egzemplarza faktury posiadanego przez sprzedawcę po dostarczeniu przesyłki. Natomiast nabywca zamiast paragonu otrzyma fakturę. Najprostszym sposobem jest ewidencjonowanie sprzedaży w dniu wysyłki przepisy nie zabraniają ewidencjonowania sprzedaży przed powstaniem obowiązku podatkowego. Nie jest zatem nieprawidłowe zaewidencjonowanie sprzedaży wcześniej, przed powstaniem obowiązku podatkowego, czyli w dniu wysyłki zakupionego towaru. jeżeli wystawienie paragonu fiskalnego i dostawa towaru do nabywcy nastąpią w tym samym miesiącu, do rozliczenia VAT można przyjąć kwotę wynikającą z raportu fiskalnego okresowego (miesięcznego).

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-21 10:03 autor odpowiedzi: asiakauf

  Dziękuje serdecznie za odpowiedz. Czy daty uzyskania przychodu w ewidencji przychodów (książce) powinny zawsze się pokrywać z wydrukowanym paragonem? Co jeżeli przelew dostanę w nocy lub czasie urlopu? Ewidencja w książce można wpisać datę wsteczną, a paragonu już niestety nie da się wydrukować z datą wsteczną. Co wtedy jak to zapisywać, żeby było poprawnie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-21 10:42 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Powinien Pan dokonywać zapisów w ewidencji na podstawie danych wynikających z raportów dobowych skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodów. Na odwrocie raportu dobowego, należy wpisać łączną wartość przychodów, wynikającą z tego raportu z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Może Pan też dokonywać zapisów w ewidencji na koniec każdego miesiąca, na podstawie danych wynikających z raportów miesięcznych skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu. Na odwrocie raportu miesięcznego wpisuje się łączną wartość przychodów, wynikającą z tego raportu z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co do daty ujęcia wpływu na kasie, to ja ewidencjonuję przychód jak wiem, że kwota wpłynęła, czyli jeśli miało to miejsce w nocy, na następny dzień najistotniejsze jest, żeby zgadzał się okres rozliczeniowy.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-22 07:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dopóki wszystko odbywa się w obrębie jednego miesiąca to wszystko pasuje. Jak wskazała Pani Izabela, ujęcia wpłaty na konto można dokonać na kasie później, jeżeli wcześniej o tym nie wiedzieliśmy, czyli np. pieniądze wpłynęły w piątek, a my zapisy na koncie kontrolowaliśmy dopiero w poniedziałek, to ewidencjonujemy tę transakcję w poniedziałek i organy podatkowe nie będą tego kwestionować.
  Niemniej powyższe nie zwalnia z prawidłowego rozliczenia podatków. Stąd jeżeli sytuacja taka ma miejsce na przełomie miesiąca (czyli wskazany wyżej piątek to np. maj, zaś poniedziałek to już czerwiec), należy dokonać odpowiednich korekt na potrzeby podatku dochodowego. Oznacza to że ręcznie kwotę tego przychodu trzeba wykorygować z czerwca i dodać ją do sprzedaży za maj.

  autorka skomentował/a odpowiedź 2016-10-26 11:31

  Dzień dobry Bardzo proszę o pomoc. Mam podobną sytuację (sprzedaż wysyłkowa, kasa fiskalna, ryczałt ew.) z tym, że jestem podmiotowo zwolniony z VAT. Czy przelewy, które przychodzą w nocy/na urlopie również można na kasie ująć w dniu/dniach następnych jeśli odbywa się to w trakcie miesiąca, a nie na przełomie? Czy przy zwolnieniu z VAT takie wpłaty nie powinny jednak być ujęte w ewidencji przychodów z faktyczną datą wpływu a jeśli tak to jak taki zapis zrobić w ewidencji gdy wpłata jest już ujęta na kasie w dniu kolejnym?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • VIOLA

  Dodano 2014-01-17 12:31 przez VIOLA

  Ewidencja paragonów z kasy fiskalnej w PKPiR

  Witam,
  proszę o wskazówki odnośnie ewidencji paragonów z kasy fiskalnej w PKPiR. Na koniec każdego dnia robię wydruk dobowy z kasy fiskalnej (przychód dobowy). Proszę mi powiedzieć, czy mam każdego dnia wpisywać do PKPiR, czy może wystarczy raz w miesiącu (czyli zbiorczy za cały miesiąc)?
  Czy mam na...

 • Damian22906

  Dodano 2019-03-24 20:30 przez Damian22906

  Zmiana branży, a dotychczasowa forma rozliczania

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem na ryczałcie i nie jestem VAT-owcem, nie posiadam także kasy fiskalnej, ponieważ dotychczas wykonywałem usługi tylko dla firm, prowadząc ewidencje przychodów i wystawiając faktury bez VAT.Zmieniam branżę na usługi montażu ogrodzeń, bez produkcji ...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-12-29 11:09 przez konto usunięte

  Ryczałt a wysyłka za pobraniem. Kiedy obowiązek podatkowy?

  Jestem na ryczałcie bez VAT - mam kasę fiskalną. Sprzedaje na allegro. Chcę dołożyć do opcji wysyłki - pobranie, tylko po lekturze przepisów nie wiem, kiedy wystawić paragon.Sprzedaż powiedzmy jest 25 listopada, klient odbiera paczkę 29 listopada, a zwrot od poczty/firmy kurierskiej na moje konto ba...

 • Anonim3

  Dodano 2017-01-12 14:49 przez Anonim3

  Ryczałt a kasa fiskalna 2017

  Witam,chciałabym założyć działalność gospodarczą w tym roku (sprzedaż sezonowa odzieży na straganie). Do niedawna wiem, że wystarczała książka z ewidencją przychodów, gdzie sprzedawcy wpisywali dzienny utarg. W tym roku wprowadzono kasę fiskalną. Czy nadal jednocześnie muszę prowadzić tę książkę (na...

 • asiakauf

  Dodano 2016-08-02 15:54 przez asiakauf

  Zwrot towaru a jego ewidencja w księdze przychodów

  Witam serdecznie,prowadzę sprzedaż przez internet na ryczałcie 3% przy użyciu kasy fiskalnej. Towar sprzedałam 26 lipca 2016, natomiast zwrot towaru otrzymałam 1 sierpnia 2016. Zwrot pieniędzy klientowi zrobiłam przelewem bankowym 2 sierpnia 2016.Jak to ująć w księdze przychodów (ryczałt)? Czy zwrot...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania