eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż nieruchomości odziedziczonej z majątku działalności gospodarczej spadkodawcy w I grupie


2016-03-09 12:09 autor: konto usunięte

2 148 odsłon

Sprzedaż nieruchomości odziedziczonej z majątku działalności gospodarczej spadkodawcy w I grupie

Witam,

sytuacja hipotetyczna - ojciec prowadzi działalność gospodarczą i w ramach tej działalności zakupił mieszkanie na wynajem, które zamortyzował odliczając przez 10 lat odpowiednią część od przychodu z działalności. Przy sprzedaży nieruchomości ojciec musiałby zapłacić podatek od przychodu ze sprzedaży PIT oraz VAT.

Czy po śmierci ojca, syn który odziedziczył mieszkanie może je sprzedać bez płacenia podatku PIT i VAT? Jak wyglądałaby sytuacja, gdyby zamiast spadku syn otrzymał mieszkanie jako darowiznę?

Dziękuję z góry za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-15 06:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Aby określić, czy od zbycia nieruchomości wystąpi VAT, trzeba poznać całą historię tej nieruchomości. Nawet jej darowizna może skutkować obowiązkiem rozliczenia VAT-u.
  Co do podatku dochodowego - aby nowy nabywca nie płacił PIT od jej sprzedaży, musi być jej właścicielem przez co najmniej 5 lat licząc od końca roku, w którym przeniesiono własność.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • AGATA100

  Dodano 2020-02-03 16:21 przez AGATA100

  Czy skorzystam z ulgi podatkowej?

  W 2016 (przed upływem 5 lat) sprzedałam mieszkanie, które dostałam w spadku. W grudniu 2018 za te środki, niewielki wkład własny kupiłam mieszkanie od dewelopera (własne cele mieszkaniowe, nie płaciłam podatku. W 2019 roku nabyłam też mieszkanie na wynajem (środki uzyskane ze sprzedaży w 2018 mojego...

 • Karjak

  Dodano 2018-01-23 18:25 przez Karjak

  Skomplikowana sprawa kupna sprzedaży

  Witam, w 2012 roku przyjęłam spadek po dziadku: dom na pół z siostrą. W 2013 roku dom sprzedałyśmy. Moją część, czyli kwota uzyskana ze sprzedaży to 100 tys. zł. W 2013 roku kupiłam za tę kwotę mieszkanie. W tym roku mieszkanie chcę sprzedać za kwotę 113 tys. zł. Podatek zapłacić muszę od kwoty 113 ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-02 12:42 przez konto usunięte

  Podatek od darowizn za gotówkę i część darowanego kredytu

  Dzień dobry,
  starałam się uzyskać informacje bezpośrednio od właściwego US, jak również infolinii oraz zaprzyjaźnionych studentów prawa, ale nikt nie potrafił mi udzielić jednolitej odpowiedzi.
  Z pomocą mamy postanowiłam kupić mieszkanie. Jako, że mama jako spadek otrzymała mieszkanie po dziadkach w...

 • kul

  Dodano 2016-01-24 18:30 przez kul

  Czy mogę kupić za mieszkanie ze spadku dwa mieszkania?

  19 stycznia sprzedałam mieszkanie ze spadku po mojej mamie przed uływem 5 lat. Czy mogę w ciągu 2 lat kupić dwa mieszkania, a  następnie darować je dzieciom i w ten sposób uniknąć podatku?

 • juliannah

  Dodano 2015-12-02 20:15 przez juliannah

  Sprzedałam mieszkanie odziedziczone po mamie i kupiłam inne pod wynajem. Co z podatkiem?

  Odziedziczyłam mieszkanie po mamie i sprzedałam po upływie roku. Kupiłam inne, które wyremontowałam i przeznaczyłam na wynajem.Czy muszę zapłacić podatek 19%, gdyż mieszkanie wynajmuję?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania