eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od darowizny, sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat a spłata kredytu


2014-07-18 23:17 autor: MateuszF

2 895 odsłon

Podatek od darowizny, sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat a spłata kredytu

Witam serdecznie,

bardzo proszę o pilną pomoc. Moja sprawa jest nieco bardziej zawiła...

W 2010 roku moja żona otrzymała w ramach darowizny mieszkanie od swojej matki. Na mieszkanie był zaciągnięty kredyt w wysokości ok. 250000 zł (kredyt zaciągnęła mama żony).

Mama żony zmarła, a my nie byliśmy w stanie spłacać comiesięcznych rat za mieszkanie. Pod koniec 2012 roku sprzedaliśmy je za 560000 zł, a 250000 zł przeznaczyliśmy na spłatę kredytu, 120000 zł na spłatę powstałych różnych zobowiązań, a za resztę 1900000 kupiliśmy mieszkanie, tak aby uniknąć konieczności płacenia podatku.

Od jakiej kwoty jestem zobowiązany zapłacić podatek? Czy kwota 250000 zł jaką przeznaczyliśmy na spłatę kredytu za sprzedane mieszkanie jest zwolniona z podatku? Podkreślę, że kredyt wzięła zmarła matka żony.

Jeśli nie, to jak najlepiej rozwiązać problem, by nie zapłacić "kosmicznego" podatku 20% od kwoty 370000 zł (570 000-190 000)?


Bardzo proszę o pomoc. Jestem otwarty na kontakt osobisty.

Z uwagi na zbliżający się wielkimi krokami koniec 2014 roku, sprawa jest pilna.

Dziękuję!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-20 12:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Niestety zgodnie z literalnym brzmieniem art. 22 ust. 6d ustawy i PIT wydatków na zpłatę kredytu nie będzie tutaj można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Co do celu mieszkaniowego - jako uniknięcie podatku - ustawa mówi (art. 21 ust. 25 pkt 2), że kredyt musi być zaciągnięty przez podatnika (a w omawianej sprawie kredyt był zaciągnięty przez darczyńcę).

    Podatnicy próbują tutaj też podnosić, że spłata kredytu jest tzw. kosztem odpłatnego zbycia, ale organy podatkowe póki co skutecznie takie twierdzenia odrzucają.

    Najprościej byłoby wydać te peniądze na inne cele mieszkaniowe - niestety z tym też zapewne będzie problem, gdyż zostały już wydane.

    MateuszF skomentował/a odpowiedź 2014-07-20 14:23

    Witam Serdecznie, Niestety potwierdził Pan to czego się spodziewałem i moje rozumienie tej niefortunnej ustawy... Tak jak Pan zauważył, najprościej byłoby wydać te pieniądze na inne cele mieszkaniowe. Niestety zostały wydane na spłatę zaciągniętego przez darczyńcę kredytu. Przyzna Pan, że sytuacja nieco niedorzeczna... Bardzo dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • piotrz70

    Dodano 2014-11-15 19:52 przez piotrz70

    Czy zapłacę podatek od darowanego mieszkania gdy kupię nowe?

    Jestem od ponad 10 lat współwłaścicielem mieszkania (wraz z moją byłą żoną). Chcę podarować połowę udziałów w nieruchomości (mieszkanie spółdzielcze z KW) dzieciom. Moja była żona (właścicielka 50 udziałów mieszkania), zechce sprzedać je przed upływem 5 lat od otrzymania darowizny przez dzieci. Mies...

  • kristof1000

    Dodano 2014-04-22 00:02 przez kristof1000

    Darowizna działki i domu od ojca. Co z podatkiem?

    Witam,
    mój tata chce mi darować dom z działką, którą zakupił pond 5 lat temu. Który wariant jest dla mnie najkorzystniejszy podatkowo?
    1). Tata daruje mi (notarialnie) dom i działkę. Czy muszę zapłacić podatek przy sprzedaży tej darowizny? Czy w momencie darowania staję się nabywcą i muszę czekać 5 ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-08-22 12:34 przez konto usunięte

    Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat a podatek

    Dzień dobry,
    w styczniu 2013 kupiłem mieszkanie za 155 tys. zł (124 tys. z kredytu hipotecznego, 31 tys. tytułem wkładu własnego, 3,1 tys. - notariusz, nie znam kwoty odsetek kredytu).
    Niebawem mam zamiar sprzedać to mieszkanie, załóżmy, że za 210 tys., czyli uzyskam przychód (po odjęciu kosztów poś...

  • alek

    Dodano 2014-03-15 20:38 przez alek

    Czy zapłacę podatek zdając mieszkanie do spółdzielni przed upływem 5 lat od darowizny?

    Otrzymałam mieszkanie własnościowe spółdzielcze od rodziców na drodze darowizny. Przed upływem 5 lat zdałam do spółdzielni. Za otrzymaną kwotę po sprzedaniu przez spółdzielnię mieszkania zakupiłam drugie mieszkanie bezczynszowe. Czy zapłacę podatek, bo spółdzielnia wystawiła mi PIT-8C. Urząd Skarbow...

  • bialy_f1

    Dodano 2014-01-27 12:47 przez bialy_f1

    Niezgłoszona darowizna od rodziców

    Witam, 
    potrzebuję porady w następującej sprawie: 
    Nigdy nie zgłaszałem otrzymania darowizny (druk DS-Z2) od moich rodziców. W przeciągu ostatnich 5 lat nazbierało się tego około 40000 zł w około 100 przelewach na różne kwoty. Niedawno zakupiłem z ojcem mieszkanie na kredyt z zastrzeżeniem ze mieszk...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania