eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Dotacja w ramach programu Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw 312


2013-06-20 13:06 autor: Piotr812

4 667 odsłon

Dotacja w ramach programu Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw 312

Witam,

Otrzymałem dotacje z ARiMR na zakup środka trwałego w ramach programu Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw 312. Czy taka dotacja jest dla mnie przychodem z działalności gospodarczej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-20 13:22 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Dotacja przeznaczona na zakup środka trwałego nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, a zatem nie ujmuje się jej w KPiR.

    Z kolei, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej: updof).

    Podsumowując:

    Kwoty dotacji przeznaczonej na sfinansowanie zakupu środka trwałego nie należy więc ujmować w księdze podatkowej po stronie przychodów. A część wydatków poniesionych na zakup środków trwałych, zwrócona podatnikowi w formie dotacji inwestycyjnej, nie będzie mogła być zaliczona do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne, czyli ujęta w księdze po stronie kosztów.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-06-20 13:37 autor odpowiedzi: Piotr812

    Dziekuję za szybką odpowiedź.

    Czy tak samo będzie z dotacja z Urzedu Pracy na wyposazenie stanowiska pracy- dostalismy 20000 za co kupilismy 2 srodki trwale (vat odliczylusmy w deklaracji i oddalismy do UP), amoryzujemy je ale odpisy nie stanowia kup?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-06-20 15:46 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Tak jest.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • VIOLA

    Dodano 2012-10-18 20:57 przez VIOLA

    Zakup maszyny: koszt 3400 zł netto. Czy muszę prowadzić ewidencję środków trwałych?

    Witam,
    Prowadzę KPiR, zakupiłam nową maszynę za 3400 zł netto. Czyli traktuję ją jako środek trwały 100% umorzony (bo nie przekracza 3500 zł netto, a jest wyższa od 1000 zł) i mogę ją jednorazowo dać w koszty.
    Czy mam dodatkowo zaprowadzić ewidencję środków trwałych 100% umorzonych? (tak jak w przyp...

  • skaczaca

    Dodano 2013-06-28 17:46 przez skaczaca

    Założyłem działalność gospodarczą. Czy wymagany jest dokument OT?

    Rozpoczynam działalność gospodarczą z dotacji z PUP. Środki trwałe, jakie będą wprowadzone do firmy zakupiłam przed rozpoczęciem działalności. Czy w takim razie muszę mieć na rozpoczęcie działalności wystawiony na nie dokument OT, czy po prostu ujmuję je na podstawie faktury VAT w ewidencji środków ...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-05-24 13:09 przez konto usunięte

    Czy zakupione automaty sprzedające to środki trwałe?

    Zakupiłem ostatnio niewielkie automaty sprzedające. Cena jednego wyniosła około 300 zł netto. Pewnie będę ich używał dłużej niż przez okres jednego roku. Czy w związku z tym muszę wpisać je jako środek trwały w mojej firmie? Jeżeli tak to jaki numer środka trwałego muszę podać?

  • monixes

    Dodano 2013-04-25 12:44 przez monixes

    Czy robić spis z natury w firmie usługowej?

    Witam,
    Założyłam działalność usługową fotograficzną. Kupiłam sprzęt za dotacje z PUP (obiektywy, laptop, aparat, płyty DVD, inne akcesoria).
    Czy powinnam zrobić spis z natury i ująć w nim te wszystkie rzeczy, pomimo iż prowadzę działalność usługową?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-25 13:41 przez konto usunięte

    Wprowadzanie środków trwałych a koszty w firmie

    Witam,
    Chciałbym wprowadzić kilka środków trwałych, które wcześniej były zakupione i wykorzystywane przeze mnie, jako osobę fizyczną, na zasadzie oświadczenia. Do środków trwałych chciałbym włączyć komputer stacjonarny z monitorem i oprogramowaniem, komputer typu laptop, kserokopiarkę oraz tablicę s...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Sprzedaż środka trwałego: w kosztach tylko wartość historyczna

    Sprzedaż środka trwałego: w kosztach tylko wartość historyczna

    Oszacowanie wartości początkowej środka trwałego (gruntu) według cen aktualnych, ale według stanu faktycznego z dnia nabycia nieruchomości nie jest tym samym, co faktyczne poniesienie wydatku, a to ten ostatni może być kosztem uzyskania ...

  • Co przesądza o istnieniu środka trwałego?

    Co przesądza o istnieniu środka trwałego?

    Fakt ujęcia gruntu w ewidencji środków trwałych oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodu odsetek od zaciągniętego na ten cel kredytu, przesądzają o zaliczeniu takiego gruntu do środków trwałych, nawet jeżeli nigdy nie służył on ...

  • Jak ustalić dochód na sprzedaży środka trwałego?

    Jak ustalić dochód na sprzedaży środka trwałego?

    Odpisy amortyzacyjne od wartości rzeczy lub nieruchomości, które zostały wpisane do ewidencji środków trwałych, stanowią koszt uzyskania przychodu. Wysokość tych odpisów służy także do wyliczania wartości dochodu ze sprzedaży rzeczy ...

  • Pełna amortyzacja maszyn rolniczych używanych w gospodarstwie

    Pełna amortyzacja maszyn rolniczych używanych w gospodarstwie

    Maszyny rolnicze używane w prowadzonej działalności gospodarczej oraz gospodarstwie rolnym spełniają definicję środków trwałych firmy. Dlatego też mogą zostać do nich zaliczone oraz amortyzowane, a naliczone odpisy amortyzacyjne w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania