eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Wprowadzanie środków trwałych a koszty w firmie


2013-02-25 13:41 autor: konto usunięte

7 046 odsłon

Wprowadzanie środków trwałych a koszty w firmie

Witam,

Chciałbym wprowadzić kilka środków trwałych, które wcześniej były zakupione i wykorzystywane przeze mnie, jako osobę fizyczną, na zasadzie oświadczenia. Do środków trwałych chciałbym włączyć komputer stacjonarny z monitorem i oprogramowaniem, komputer typu laptop, kserokopiarkę oraz tablicę suchościeralną.

Wartość każdego z tych środków trwałych nie przekracza 3500 zł. Zaznaczam, iż środki trwałe będą bezpośrednio wykorzystywane przeze mnie w działalności gospodarczej (nauka języków obcych) przynajmniej przez rok czasu.

Czy mogę zaliczyć "zakup" każdego z tych środków trwałych, jako koszt uzyskania przychodu w tym lub w następnym miesiącu od daty wprowadzenia? Jaka informacja musi znaleźć się na oświadczeniu? Czy wymagany jest numer fabryczny, faktura za zakup danego urządzenia? Zaznaczam, że sprzęty były zakupione jakiś czas temu i niestety nie posiadam wszystkich faktur, jedynie sam określam ich aktualną wartość "zakupu".

Co się stanie w wypadku awarii sprzętu w trakcie użytkowania, gdy naprawa stanie się nieopłacalna i nie uda się sprzedać takiego sprzętu? Czy wymagany jest dokument złomowania, potwierdzenia braku możliwości naprawy sprzętu, np. ze sklepu komputerowego?

Z góry dziękuję i proszę o rzetelną odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-25 13:47 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Czy masz faktury zakupu? Lub inne dowody.

  majkelos

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-02-25 14:01

  Tak jak napisałem wcześniej nie posiadam faktur na wszystkie urządzenia, dodatkowo jeśli chodzi o komputery to były one unowocześniane, rozbudowywane i naprawiane, a nie posiadam na wszystko kwitów, wiec trudno określić ich rzeczywista wartość. Co w takim przypadku?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-25 14:40 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Możesz przyjąć taką cenę wyjściową jaka była na fakturze zakupu powiększoną o ewentualną modernizację. Bierzesz pod uwagę tylko te faktury, które masz.

  Tam gdzie nie masz faktur zapupu musisz przyjąć aktualną wartość przedmiotu wycenioną np. poprzez zawarte transakcje w serwisach aukcyjnych.

  Jeśli ta cena pierwotna przekracza 3500 zł, to jest to klasyczny środek trwały, jeśli przekracza 1500 zł to jest to niskocenny środek trwały (wyposażenie).

  Każdy rodzaj środków trzeba ewidencjonować w osobnych ewidencjach. 

  Przeczytaj - trochę Ci się rozjaśni:

  http://www.podatki.egospodarka.pl/79602,Wyposazenie-firmy-likwidacja-a-koszty-i-KPiR,1,65,1.html

  Niskocenny środek trwały możesz amortyzować jednorazowo.

  majkelos

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-02-25 19:05

  Jeżeli w moim przypadku cena danego urządzenia nie będzie przekraczała 1500 PLN to rozumem, że mogę zarówno ująć to urządzenie jako środek trwały lub umieścić w ewidencji. Która opcja wydaje się być rozsądniejsza/ praktyczniejsza z punktu widzenia kosztów w firmie i późniejszej ich likwidacji dla ww urządzeń? Prosiłbym również o informacje czy mogę wprowadzić do ewidencji/ lub jako środek trwały urządzenia dla których nie posiadam faktury, rachunku lub innego dowodu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-25 20:27 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Prosiłbym również o informacje czy mogę wprowadzić do ewidencji/ lub jako środek trwały urządzenia dla których nie posiadam faktury, rachunku lub innego dowodu?

  Powtórzę:

  "Tam gdzie nie masz faktur zakupu musisz przyjąć aktualną wartość przedmiotu wycenioną np. poprzez zawarte transakcje w serwisach aukcyjnych."

  Jeżeli w moim przypadku cena danego urządzenia nie będzie przekraczała 1500 PLN to rozumem, że mogę zarówno ująć to urządzenie jako środek trwały lub umieścić w ewidencji.


  Jedna ewidencja służy do środków trwałych (pow. 3500), druga do wyposażenia (pow. 1500). Tańszych nie wpisujesz ani tu ani tu.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-25 09:55 przez konto usunięte

  Jak wycenić prywatną rzecz?

  Jeszcze mam drugi problem: jak wycenić prywatną rzecz, którą chcę dać na firmę?
  Wycenić ją po cenie rynkowej, czyli znaleźć podobną np. na Allegro i na tej podstawie ustalić cenę?

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-02 12:28 przez konto usunięte

  KPiR - rozpoczęcie działalności (dotacja i inne)

  Witam,
  mąż założył działalność gospodarczą na początku października. Rozliczenie firmy przypadło mi w udziale, i chociaż bardzo się staram ogarnąć temat i sięgać do źródła, to czas mnie nagli a ja pewnych rzeczy nadal nie wiem.
  Może rozgraniczę, aby to co napisze było czytelne.
  1. Samochód przechodz...

 • VIOLA

  Dodano 2012-10-18 20:57 przez VIOLA

  Zakup maszyny: koszt 3400 zł netto. Czy muszę prowadzić ewidencję środków trwałych?

  Witam,
  Prowadzę KPiR, zakupiłam nową maszynę za 3400 zł netto. Czyli traktuję ją jako środek trwały 100% umorzony (bo nie przekracza 3500 zł netto, a jest wyższa od 1000 zł) i mogę ją jednorazowo dać w koszty.
  Czy mam dodatkowo zaprowadzić ewidencję środków trwałych 100% umorzonych? (tak jak w przyp...

 • skaczaca

  Dodano 2013-06-28 17:46 przez skaczaca

  Założyłem działalność gospodarczą. Czy wymagany jest dokument OT?

  Rozpoczynam działalność gospodarczą z dotacji z PUP. Środki trwałe, jakie będą wprowadzone do firmy zakupiłam przed rozpoczęciem działalności. Czy w takim razie muszę mieć na rozpoczęcie działalności wystawiony na nie dokument OT, czy po prostu ujmuję je na podstawie faktury VAT w ewidencji środków ...

 • emilia21

  Dodano 2013-04-28 12:36 przez emilia21

  Butik z używaną odzieżą, ryczałt 3% bez VAT i kasy fiskalnej

  Witam,
  Od 14 maja rozpoczynam swoją działalność - butik z odzieżą używaną. Zdecydowałam się na ryczałt 3% bez VAT i bez kasy fiskalnej. Jednak mam wiele pytań odnośnie tego opodatkowania.
  1. Czy z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej muszę zrobić remanent początkowy i czy muszę w nim uwzględn...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania