eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Butik z używaną odzieżą, ryczałt 3% bez VAT i kasy fiskalnej


2013-04-28 12:36 autor: emilia21

22 565 odsłon

Butik z używaną odzieżą, ryczałt 3% bez VAT i kasy fiskalnej

Witam,

Od 14 maja rozpoczynam swoją działalność - butik z odzieżą używaną. Zdecydowałam się na ryczałt 3% bez VAT i bez kasy fiskalnej. Jednak mam wiele pytań odnośnie tego opodatkowania.

1. Czy z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej muszę zrobić remanent początkowy i czy muszę w nim uwzględnić wyposażenie sklepu (wieszaki, lada itp.)?

2. Czy jeśli zakupiłam część wyposażenia przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i zakupiłam je na swoje nazwisko, to muszę je uwzględniać w tym ewentualnym remanencie?

3. Czy na zakupiony towar potrzebuję faktury VAT? Niektóre hurtownie oferują zakup odzieży w cenie netto. Czy w rozliczeniu rocznym i tak nie będę musiała zwrócić niezapłaconego VATu od towaru zakupionego netto?

4. Co w sytuacji kiedy mój mąż sam zrobił wieszaki? Jak to wnieść w remanencie?

Bardzo proszę o odpowiedz,

Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-29 06:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  wyposażenie ujmujemy w renamencie likwidacyjnym - nie na starcie. Niemniej należałoby założyć ewidencję wyposażenia, czy wykaz środków trwałych.

  Co do remanentu

  Podatnicy są obowiązani do sporządzenia spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury".

  W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności, spisem z natury należy objąć również wyposażenie.

  Jak to hurtownia oferuje w cenie netto?

  Dowodem zakupu towaru są m.in. faktury VAT, ale też inne dokumenty, np. rachunki w myśl ustawy Ordynacja podatkowa (gdy firma nie jest VAT-owcem). Ustawa mówi, że ryczałtowiec obowiązany jest gromadzić dowody zakupu towarów handlowych.

  Co do wieszaków - nie wykazywać.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 3 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-04-29 09:27 autor odpowiedzi: emilia21

  Dziękuję bardzo za odpowiedź.Co do ceny netto w hurtowni,to byłam ostatnio w jednej i pan zapytał czy chcę fakture Vat?Jak chce to muszę doliczyc vat i wtedy wystawi fakture z cena brutto.Dał mi rachunek,na ktorym obok ceny napisane jest netto.
  emilia21 zaktualizował/a odpowiedź 2013-04-29 09:53
  I jeszcze jedno pytanie.Podobno do ewidencji wyposazenia nie wprowadza sie rzeczy,ktorych wartosc nie przekracza 1500 zl,tzn wprowadza sie tylko te zakupione za powyzej 1500 zł.?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-06 08:59 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Przedmioty o wartości powyżej 1500 zł trzeba wprowadzić do ewid. wypozażenia obowiązkowo, natomiast te o niższej wartości można ale nie trzzeba. Dodam jeszcze, zę jeżeli wartość przedmiotu przekroczy 3500 zł to konieczne będzie już objęcie go ewidencją środków trwałych.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • alexxndria1

  Dodano 2015-01-03 22:03 przez alexxndria1

  Czy konieczny jest remanent początkowy przy ryczałcie - sprzedaż odzieży używanej?

  Witam, sprzedaję odzież używaną wycenioną, a kupuję na kilogramy lub na sztuki - bez kasy fiskalnej na ryczałcie 3%.Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej zakupiłam na swoje nazwisko:- 100 kg odzieży - mam rachunek bez VAT- 20 kg odzieży - rachunek z VAT 23%- system rurkowy z manekinami, tacką...

 • aga12174

  Dodano 2014-09-13 12:08 przez aga12174

  Prowadzenie działalności na ryczałcie 3%. Jak się prowadzi ewidencję sprzedaży?

  Witam,
  niedługo otwieram swój sklep: odzież używana, nowa, zabawki i różne tego typu rzeczy i chciałabym się rozliczać w formie ryczałtu 3%, jednak po przeczytaniu masy różnych rozporządzeń i różnych forum na ten temat mam kompletny mętlik w głowie, wszystko jest niby opisane, no ale nie ma np. konk...

 • monixes

  Dodano 2013-04-25 12:44 przez monixes

  Czy robić spis z natury w firmie usługowej?

  Witam,
  Założyłam działalność usługową fotograficzną. Kupiłam sprzęt za dotacje z PUP (obiektywy, laptop, aparat, płyty DVD, inne akcesoria).
  Czy powinnam zrobić spis z natury i ująć w nim te wszystkie rzeczy, pomimo iż prowadzę działalność usługową?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-25 13:41 przez konto usunięte

  Wprowadzanie środków trwałych a koszty w firmie

  Witam,
  Chciałbym wprowadzić kilka środków trwałych, które wcześniej były zakupione i wykorzystywane przeze mnie, jako osobę fizyczną, na zasadzie oświadczenia. Do środków trwałych chciałbym włączyć komputer stacjonarny z monitorem i oprogramowaniem, komputer typu laptop, kserokopiarkę oraz tablicę s...

 • mumka

  Dodano 2016-04-26 20:54 przez mumka

  Ryczałt ręcznie księgowany

  Witam,założyłam działalność gospodarczą i wybrałam ryczałt jako formę opodatkowania. Nie jestem VAT-owcem. Chciałabym prowadzić ewidencję ręcznie (przynajmniej przez pierwsze miesiące). W związku z tym mam kilka pytań:1). Czy mogę wystawiać rachunki czy muszę wystawiać faktury (słyszałam, że weszła ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania